Kredilog.com

Genç Girişimcilere 50 Bin TL Kredi Verilecek

Genç Girişimcilere Kredi Desteği

Ülkemizin ekonomisinin gelişmesi işsizliğin minimuma inmesinin yanında yen işlerin kurulması ile de direkt olarak orantılı bir biçimde ilerliyor. Bu sebeple de özellikle genç girişimcilerin iş hayatına atılırken çeşitli risklerin ortadan kalkması ve daha kolay bir şekilde kişilerin iş kurması için çalışmalar gerçekleştiriliyor. Bu aşamada KOSGEB genç girişimcilere 50 bin TL tutarında kredi verirken bunun karşılığını da almıyor. Hibe olarak verilen bu bedel ile birlikte kişiler ilk etapta bahsettikleri iş girişimlerini gerçekleştirebiliyorlar. Buna ek olarak eğer gerekli olan bedel 50 bin TL üzerinde ise girişimciler kalan kısmı faizsiz kredi olarak da alabiliyor.

Bu şartların oluşması için kişilerin KOSGEB başvurularını yapmaları ve gerekli şartları yerine getirmeleri gerekiyor. İlk olarak kişilerin girişimcilik adına parlak bir fikirlerinin olması da en önemli şartlardan birisi olarak gösteriliyor. Tüm şartlar sağlandığında kişiler 50 bin TL hibe alabilirken üzerine daha fazla faizsiz kredi de KOSGEB aracılığıyla çekebiliyorlar.

Genç Girişimcilere 50 Bin TL Kredi Verilecek

Girişimcilerin Destek Programından Faydalanabilme Koşulları

Genç girişimcilerin verilecek olan bu 50 bin TL tutardan faydalanması için ilk olarak 70 saatlik eğitimi alması gerekiyor. Bu verilen eğitimin 24 saati atölye eğitimi şeklinde geçerken kalan kısım da iş kurma ve işi geliştirme aşamaları hakkında verilen eğitimleri kapsıyor. Girişimcilik eğitimi adı verilen bu eğitimler için kişiler KOSGEB başvurularını gerçekleştiriyorlar. Bu kayıt işleminden sonra bulundukları şehre göre değişen tarihlerde bu eğitimler veriliyor. Bu eğitimleri alan kişiler mezun olduklarında da kendilerine bir diploma veriliyor. Bu diploma onların girişimcilik adına yeterli seviyede olduklarını gösteriyor.

Sonrasında kişiler eğitim diplomaları ile birlikte KOSGEB’e gelerek başvurularını tamamlıyorlar. Kurum bu hibenin ya da kredilerin en doğru kişilere ulaşmasını istediğinden çalışmalarını bu yönde gerçekleştiriyor. Oldukça sıkı bir mülakat geçirmesi gereken genç adaylar plan ve projelerini hazırlayarak kuruma sunuyorlar. Bu aşamada gelecek olan paranın nereye harcanacağı, ne şekilde harcanacağı ya da işin geleceği hakkında birçok açıklama ve sunum yapılıyor. Bu sunumlara göre de kurumlar parayı verip vermeyeceklerine karar veriyorlar.

Başvuru Süreçleri

Başvuru sürecini baştan sona incelemek gerekirse ilk olarak kişilerin kendi iş planlarını kurmaları ile başlıyor. Bir yandan özgün olan bir yandan da destek ihtiyacı olan işler kurmayı planlayan kişiler bu şekilde kuruma başvurularını yapıyorlar. Başvuru aşamalarında kişilere formlar verilirken bu formları kişiler hem kişisel bilileri hem de iş hakkında ki ayrıntılar ile dolduruyorlar. Bunun sonrasında bu belgeleri kuruma teslim eden kişilerin üyelikleri hazır oluyor ve eğitime girmeye başlıyorlar.

Eğitim aşaması 70 saatlik bir süreci kapsadığından kişiler bu süreç içerisinde herhangi başka bir işlem yapamıyor. Bunun sonrasında kişilerin mülakatları oluyor ve burada işlerini ve ihtiyaçlarını anlatıyorlar. Eğer yetkili kişiler adayların gerçekten bu krediye ya da hibeye ihtiyacı olduğunu görürlerse onayla gerçekleşiyor ve sonrasında kişiler rahatlıkla bu krediler ya da hibeyi alıyor. Bu aşamada da belirli şartlar bulunurken kişilerin tüm işlemleri kurallarına uygun bir biçimde gerçekleştirmesi gerekiyor. Aksi halde kişiler kredilerini almakta sorun yaşayabiliyorlar.

50 bin TL Parası Onaylanan Girişimciler Parasını Nasıl Alacak?

Kişilerin başvurularının onaylanması durumunda paralarını alması için ilk olarak harcamaları yapması gerekiyor. Kişilere verilen 50 bin TL onaylandıktan sonra direkt olarak kişilere verilmiyor. Bu 50 bin TL’nin 2 bin TL’si işyerinin resmi işlemler ile kurulması için ayrılıyor. Bu aşamada kişiler iş yerlerini ya da şirketlerini kâğıt üzerinde kurduklarında 2 bin TL harcıyorlar. Harcanan bu bedel sonrasında KOSGEB’den alınabiliyor. Buna ek olarak 18 bin TL ise şirketin kuruluş döneminde gerekli olan makineler ya da teçhizatlar için kullanılıyor. Bu 18 bin TL için kişiler gerekli araçları satın aldıktan sonra faturalar ile KOSGEB’e giderek 18 bin TL’sini de alıyorlar.

Bunun ardından kalan 30 bin TL ise işletmenin çalışmaya başlaması anında yapılan harcamaları kapsıyor. Bu aşamada sunum yapılırken belirlenen harcamalar ortaya çıktığında kişiler faturaları ile birlikte kuruma giderek paralarını alıyorlar. Bu doğrultuda 50 bin TL doğru kişilere en doğru şekliyle ulaşmış oluyor. Bu süreçte herhangi bir aksilik yaşanması durumunda krediler iptal ediliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.