Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Genç Çiftçilere 30 bin TL Hibe Kredi Başvurusu

Genç Çiftçilere 30 bin TL Hibe Kredi Başvurusu

Milli Tarım Projesi kapsamında, geçtiğimiz yıllarda duyurulan gençlere hibe verme etkinliği 2022’de de sürdürülecek. Gençlerin çiftçi olması yönünde her bireye 30 Bin TL değerinde bir hibe verecek olan devletin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı çerçevesinde bu yardımı gerçekleştirmesi kesinleşti.

30 bin TL Hibe Kredi Nasıl Alınır?

Geçtiğimiz yıllarda “27” olan yaş sınırı, bu yıl da 41 olarak belirlenmiş ve Genç Çiftçi hibe yardımından 27 yaşından büyük herhangi biri yararlanamıyor. Bu yazıda, 30 Bin TL hibe hakkında hemen her şeyi açıklayacak, hibe almak için nelerin gerektiğini tarafınıza aktaracağız.

Genç Çiftçilere 30 Bin TL Hibe Şartları

41 Yaşından küçük olan her genç çiftçi adayı, Türkiye’de Milli Tarım Projesi kapsamında verilebilecek hibeden yararlanabiliyor ancak 30 Bin TL değerindeki bu hibe, sadece geçerli projelere destek verecek gibi görünüyor. Her genç çiftçi adayı, hibe şartları kapsamındaki gereklilikleri yerine getirdikten sonra, kendisine bir proje geliştiriyor ve bu projeye yönelik bir form dolduruyor.

İnternet sitesinde doldurduğu bu formu gönderdikten sonra projeler değerlendirilmeye başlanıyor. Genç çiftçilerin 30 Bin TL destek alabilmesi için proje ve yaş sınırlandırması dışında, herhangi bir şart koşulmuyor gibi görünüyor.

Ayrıca bakınız: Devlet Destekli Hayvancılık Kredisi

Genç Çiftçi Hibe Desteği Başvurusu Nasıl Yapılacak?

Genç çiftçi hibe desteği başvurusu, gencciftci.tarim.gov.tr adresinden yapılacak.  “gencciftci.tarim.gov.tr” adresinden “yeni çiftçi kaydı” butonuna tıklayarak, öncelikle çiftçi kaydınızı yapmanız gerekmekte.

Yeni çiftçi kaydını web sitesi üzerinden yaptıktan sonra, “başvuru işlemleri” kutucuğundan “yeni başvuru” butonuna tıklamanız gerekiyor. Burada, tarafınıza yine bir form doldurtulmak suretiyle, detaylı bilgiler alınıyor. Özellikle bu kısımda, doğru bilgiler girmeniz ve herhangi bir biçimde yetkilileri yanıltmamanız çok önemli. Aksi durumda, genç çiftçi adayı olarak 30 Bin TL hibe yardımından mahrum kalabilmeniz işten bile değil; zira bu bilgiler araştırılıyor ve detaylı olarak gerek bireysel, gerek ailevi yönden kontrolleriniz sağlanıyor.

“Genç Çiftçi” adlı web sitesi üzerinden başvurular yapılabilecek. Başvuru esnasında, anabilim dalınız tarım ve hayvancılık dalında bir dal ise tarafınıza artı puan işleneceğini belirtmekte de fayda var. Özellikle üniversitelerin ziraat bölümünden mezun pek çok insan için bu proje, bu sebepten biçilmiş kaftan.

Başvurunun bir diğer adımı ise proje bilgileri.

30 Bin TL Hibe İçin Hangi Projeler Kabul Edilecek?

Proje bilgilerinde, genç çiftçinin projesine dair formu doldurması gerekmekte. Projesine dair formda, özellikle bu projeyi ne için seçtiği, amacının ne olduğu gibi pek çok soru mevcut. Bu sebepten, genç çiftçinin, yani sizin; proje bilgileri kısmını önceden hazırlamanızda fayda var. Detaylı bir form olduğundan, uzun süre düşünmeniz, hatta birkaç gün içerisinde bu projeyi hazırlamanız tavsiyemizdir. Sizden isteneni daha iyi kavrayabilmek amacıyla geçtiğimiz yıllarda hibe alan pek çok genç çiftçinin projesine göz atabilirsiniz.

Dilerseniz, proje üretmek yerine; tavsiye projelerden bir tanesini de başvuru kısmında seçebilirsiniz. Geçtiğimiz yıllarda olmayan bu sistem sayesinde, hem seçilme şansınız artıyor hem de kendi isteğinize uygun bir proje bulabilme şansınız mevcuttur.

Başvurular için Götürülecek Evraklar

Başvurunuzu internet üzerinden tamamladıktan sonra, yapmanız gereken iş Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ilinizdeki müdürlüğüne gerekli belgeleri yazdırarak iletmenizdir. Bu belgeler, yaptığınız başvuruya göre değişiklik gösterebilir ve internet sayfanız üzerinde “teslim edilecek evraklar” bölümünde sizlere listelenir; ancak genellikle aşağıdaki belgeler her başvuruda ortak olarak talep edilebilmektedir.

  • Taahhütname
  • Kimlik fotokopisi
  • Diploma sureti yahut okur-yazarlık belgesi
  • SGK hizmet dökümü belgesi
  • Proje başvuru dilekçesi
  • Proje tanıtım formu
  • İkametgah

Başvurularınızı il/ilçe müdürlüklerine gerekli belgeleri ilettikten sonra “tamamlanmış” saymanız mümkündür. Başvuru tarihi sonlanıncaya dek, gerekli belgelerde düzenlemeleri internet üzerinden yapmanız ise yine mümkündür.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.