Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Garanti Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır? BES İptal Numarası

Garanti Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır? BES İptal Numarası

Garanti Bankası ile iş birliği içinde hizmet veren bir şirket olan Garanti Emeklilik aracılığıyla bireysel emeklilik hesabı açabilir ve bu hesapta para biriktirmeye başlayabilirsiniz. Biriken parayı yatırım seçimine bağlı olarak daha değerli hale getirebilir, devlet desteğinden yararlanarak birikimlerinizi artırabilirsiniz. Garanti Emeklilik bünyesinde yer alan bireysel emeklilik hesaplarınızla ilgili iptal başta olmak üzere bütün işlemlerinizi Garanti Bankası şubelerinden, Garanti Emeklilik acentelerinden, bankanın internet sitesinden, mobil uygulamasından ve çağrı merkezinden gerçekleştirebilirsiniz. Bireysel emeklilik hesabınızla ilgili iptal başvurularınızın ardından 10 iş günü içerisinde biriken paralarınızın iadesini alabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Nedir, Sistem Nasıl İptal Edilir?

Ocak 2017’den bu yana hayatımızda yer alan Bireysel Emeklilik Sistemi, vatandaşların birikim yapmasını ve bu birikimleri seçtikleri fonun durumuna göre değerlendirmesini sağlayan bir sistemdir. Bu sistemde biriken ve yatırım getirileriyle artan paraya, devlet de belli oranda katkıda bulunur. Bireysel Emeklilik Sistemi yapılan yeni düzenlemelere göre aktif iş yaşantısı devam eden ya da yeni bir işe başlayan 45 yaşından küçük her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı için zorunludur. Vatandaşlar, otomatik katılımla Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil edilir ve bankada ya da bir emeklilik şirketinde adlarına bireysel emeklilik hesabı açılır. Çalışanların maaşlarından her ay belli oranda kesinti yapılır ve kesilen bu paralar katılımcıların bireysel emeklilik hesabına aktarılır. Bu sistemin ana amacı halk nezdinde tasarruf kültürünü yaygın hale getirmek ve yapılan birikimler sayesinde her vatandaşın emekli olduğunda bir ek gelire sahip olmasını sağlamaktır. Diğer taraftan bu sistemin zorunlu olması ve insanların otomatik katılımla BES’e dahil edilmesi bazı vatandaşların tepkisine neden oldu. Tepki gösteren katılımcılar hem uygulamanın zorunlu tutulması hem de her ay maaşlarından kesinti yapılması sebebiyle sistemden ayrılmak istediler.

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne gönüllü ya da otomatik katılımla dahil olan her vatandaşın sistemden cayma ve BES hesabında biriken paraları iade alma hakkı bulunur. Burada zorunlu olarak sisteme dahil edilen otomatik BES katılımcıları için önemli bir nokta mevcuttur. Otomatik BES katılımcıları, katılım tarihlerinden sonraki iki aylık süreç içerisinde iptal başvurusunda bulunurlarsa bireysel emeklilik hesaplarında biriken tüm parayı kesintisiz olarak iade alabilirler. Fakat bu sürenin ardından yapılacak olan bireysel emeklilik iptal başvurularında ise kurumlar, katılım payı ve aidat gibi başlıklar altında bazı kesintiler uygulayabilir. Bu sebeple birikmiş paranın tamamını iade almak mümkün olmayabilir. İptal işlemini gerçekleştirmek isteyen katılımcının kurumla iletişime geçmesi ve cayma hakkı kapsamında sistemden ayrılma talebini kuruma bildirmesi gerekir. Bu talebin kayda alınmasıyla birlikte bireysel emeklilik hesabının mevcut olduğu kurum, 10 iş günü içerisinde birikmiş paraları iade etmekle yükümlü olur.

Garanti Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Garanti Bankası’nın yan kuruluşu olan Garanti Emeklilik bünyesinde yer alan bireysel emeklilik hesaplarıyla ilgili iptal işlemlerini birden fazla yöntemle gerçekleştirmek mümkündür. Bireysel emeklilik hesaplarıyla ilgili işlem yapmak isteyen katılımcılar, Garanti Bankası şubelerine ya da Garanti Emeklilik acentelerine giderek, kurumun çağrı merkezini arayarak, internet sitesi ya da mobil uygulamasına giriş yaparak işlemlerini gerçekleştirebilirler.

1. Telefon ile Garanti BES iptali nasıl yapılır?

Garanti Emeklilik’in çağrı merkezini arayarak telefonla bireysel emeklilik iptaliyle ilgili işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 • Bunun için ilk olarak Garanti BES telefon numarası olan 444-0-336’yı arayın.
 • Çağrı merkezini arayıp müşteri temsilcisine bağlandığınızda Bireysel Emeklilik Sistemi’nden çıkmak istediğinizi ve birikmiş paraların iadesini talep ettiğinizi söyleyin.
 • Bu talebi dinleyen müşteri temsilcisi kimlik doğrulaması gerçekleştirmek adına size bazı sorular yöneltecek ve birtakım kimlik bilgilerinizi talep edecektir.
 • Bu soruları doğru şekilde cevapladıktan sonra BES iptaline yönelik talebiniz değerlendirmeye alınır ve prosedür başlamış olur.

2. Şubeye giderek BES iptali nasıl yapılır?

Garanti BES para iadesi ve bireysel emeklilik iptali için banka şubelerine ya da Garanti Emeklilik acentelerine gidebilirsiniz.

 • Size yakın konumda yer alan şube ya da acentelerden birine gidip yetkili personele Garanti Emeklilik bünyesinde yer alan BES hesabınızı kapatmak ve sistemden ayrılmak istediğinizi söylemelisiniz.
 • Burada iptal işlemlerinin başlaması için kimlik belgenizin ya da kimlik yerine geçen resmi bir evrakın yanınızda olması gerekir. Eğer bizzat gitmeyecekseniz, sizin yerinize birisi işlemleri gerçekleştirecekse vekilinizin yanında noter onaylı vekaletname ve kimlik belgesi olmalıdır.
 • Talebinizi alan yetkili kişi bireysel emeklilik iptal formu ya da dilekçesini size verir. Bu form ya da dilekçedeki boşluklar doğru şekilde doldurulduktan sonra taraflar ilgili alanlara imzalarını atarlar.
 • İmzaların atılmasıyla birlikte iptal talebi kayda alınır ve 10 iş günü uzunluğundaki yasal süre başlar. Bu süre içerisinde birikmiş paralarınızın iadesi yapılır.

3. Garanti Emeklilik sitesinden BES iptali nasıl yapılır?

Bireysel emeklilik hesabınızla ilgili pek çok işlemi yapabileceğiniz bir diğer kanal ise Garanti Emeklilik’in resmi internet sitesidir.

 • Bu site aracılığıyla BES iptal işlemlerinizi gerçekleştirmek isterseniz ilk olarak bu bölümün en altında yer verdiğimiz bağlantıya tıklayın.

Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

 • İlgili bağlantıya tıkladıktan sonra otomatik olarak Garanti Emeklilik’in internet şubesine giriş sayfasına yönlendirilirsiniz.
 • Bu sayfadan Garanti BBVA ya da Garanti Emeklilik bilgileriyle giriş yöntemlerinden birini seçin.
 • Seçimi yaptıktan sonra karşınıza çıkan formdaki ilk boşluğa müşteri numaranızı ya da T.C. kimlik numaranızı, ikinci boşluğa ise Garanti Emeklilik parolanızı yazın ve “giriş” butonuna tıklayın.
 • Eğer şifrenizi hatırlamıyorsanız ekranın en altında yer alan “parolamı bilmiyorum” yazısına tıklayarak yeni bir şifre oluşturabilirsiniz.
 • Sisteme giriş yapabilmek için cep telefonu numaranıza gönderilen mesajdaki güvenlik kodunu ilgili alana girmeniz halinde Garanti Emeklilik internet hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.
 • Siteye giriş yapınca talimatları takip ederek işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Garanti Emeklilik internet şubesi ile ilgili aklınıza takılan tüm soruları çağrı merkezine sorabilir, müşteri temsilcisinden bilgi ve yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Garanti Emeklilik sitesinden BES iptal işlemleri için TIKLAYINIZ! 

4. Garanti Emeklilik mobil uygulamasından BES iptali nasıl yapılır?

Garanti Emeklilik’in akıllı mobil cihazlar için geliştirilen aplikasyonuyla da bireysel emeklilik hesabınızla alakalı işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

 • Garanti Emeklilik Cep Şube adlı uygulamayı iOS için App Store’dan, Android için Google Play Store’dan indirin ve aplikasyonun cihazınıza kurulmasını bekleyin.
 • Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle sisteme giriş yapın.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra talimatları takip ederek işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Diğer Firmalar:

Metlife BES İptali

Vakıfbank BES İptali

Akbank BES İptali

Allianz BES İptali

Diğer Garanti Bankası İşlemleri:

Garanti Bankası IBAN Sorgulama

Garanti Bankası Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma

Garanti Bankası Pos Destek Hattı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.