Kredilog.com

Garanti BBVA Nedir? Açılımı Ne Anlama Geliyor?

Son zamanlarda televizyon ekranlarında görülen “BBVA” ifadesi herkes tarafından merak konusu oldu. BBVA’nın açılımı nedir? Bu açılım ne anlama geliyor? Garanti Bankası dönüşüm sürecinden mi geçiyor? Haberimizin detaylarını okuyarak konuyla ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz…

Son zamanlarda hem televizyon ekranlarında hem de internette yer alan içerik ve videolarda Garanti Bankası’nın adı Garanti BBVA olarak görülmeye başlandı. Bu durum pek çok kişiye BBVA’nın açılımın ne anlama geldiğini merak ettirdi.

BBVA’nın açılımı olan Banco Bilbao Vizcaya Argentaria, İspanya merkezli bir bankadır. Açılış tarihi 1850’lere kadar dayandığından dolayı pek çok ülkede şubesi ve ticaret ortakları bulunur. Banco Bilbao Vizcaya Argentaria, 1999 yılında Argentaria ile birleşerek BBVA adını almıştır. Banco Bilbao Vizcaya Argentaria’nın merkezi Bilbao’dadır. İspanya’nın en büyük ikinci bankası BBVA, Meksika’nın ise üç büyük bankasından bir tanesidir.

BBVA’nın Finans Sektöründeki Yeri Nedir?

İspanyol bir banka olan Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA), otuzun üzerinde ülkede hizmet vermektedir. 51 milyondan fazla müşteriye sahiptir. Aktif oranı olarak bakıldığında 630 milyar Euro’dan fazla aktifi vardır. Dünya geneline başarılı bir şekilde yayılmış olan Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA), 7.362 şubeye sahiptir. Ayrıca kurumsal faaliyetleri ile 108.920 kişi istihdam etmektedir.

Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA) 2010 yılında, ülkemizde faaliyet gösteren Garanti Bankası’nın yüzde 24.85 civarındaki hissesini satın almıştır. Aradan geçen dokuz yılın sonucunda ise banka Doğuş Grubu ile anlaşmaya gitmiştir. Bu kapsamda Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA), Garanti Bankası’nın yüzde 14.89’luk hissesini almak için Doğuş Grubu ile görüşmeler yapmış ve bu görüşmeler olumlu şekilde sonuçlanmıştır. Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA)’nın yüzde 14.89’luk hisse için 2 milyar Euro ödemesi bekleniyor.

BBVA (Banco Bilbao Vizcaya Argentaria) Hangi Ülkelerde Faaliyet Gösteriyor?

Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA) otuzu aşkın ülkede faaliyet göstermektedir. Güney Amerika ve Amerika’nın yanı sıra Asya ve Avrupa’da da girişimler yapmaktadır. Özellikle İngiltere, İsviçre, İspanya, Portekiz, İtalya, Türkiye, Belçika, Fransa, Almanya gibi ülkelerde aktif olarak faaliyet içerisinde yer almaktadır. Bunun haricinde bu ülkelere nazaran daha az ilişki içinde olduğu ülkeler de bulunmaktadır. Avustralya, Hindistan, Çin, Hong Kong, Endonezya, Japonya, Singapur, Tayvan, Güney Kore, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerde de çalışmaları bulunmaktadır.

Ülkemizde de Garanti Bankası’nın hissedarlarından olduğundan dolayı Türkiye kapsamında da pek çok çalışma yürütmektedir. Garanti BBVA ile birleşerek ülkemizde en büyük ikinci özel banka olarak faaliyet göstermektedir. Bu faaliyetleri gösterirken şeffaflık, anlaşılırlık, müşteri odaklılık ve sorumluluk gibi çalışma ilkelerine de sahip çıkmaktadır. Ülkemizdeki vatandaşların isteklerine farkındalık göstererek, onların taleplerine göre hizmetler sunmaktadır. Dinamik, deneyimli ve güvenilir ekip çalışma arkadaşlarından oluşan Garanti BBVA, kalitesinden ödün vermeden çalışmaktadır. Bu kapsamda teknolojiyi takip etmekte ve yeni çıkan inovatif ürün ve hizmetleri müşterilerine sunmaktadır. AR-GE konusunda emin ve sağlam adımlarla ilerlemektedir.

Garanti BBVA (Banco Bilbao Vizcaya Argentaria), bankacılık sektöründeki yerini günden güne sağlamlaştırmaktadır. Bu bağlamda müşterilerine özel ve yatırım bankacılığı, kurumsal ve ticari krediler, ödeme sistemlerinin oluşturulması gibi pek çok alanda hizmet vermektedir. Bunun yanı sıra bireysel emeklilik, hayat ve sağlık sigortası, portföy yönetimi gibi alanlarda da müşterileri ile çalışmaktadır.

2019 yılı, Mart ayında Kıbrıs ve Malta dahil olmak üzere yurt dışında sekiz şube açmıştır. Yurt içinde 922 şubesi olan Garanti BBVA, ödüllü Çağrı Merkezi’ne de sahiptir. Ülke çapında birçok ATM, internet ve mobil bankacılık hizmetlerini de müşterileriyle buluşturmaktadır. Garanti BBVA’nın en temel prensiplerinden bir tanesi müşteri memnuniyetidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.