Kredilog.com

Garanti Bankası IBAN No Sorgulama, Öğrenme ve Hesaplama

1 Ocak 2009 tarihi itibarıyla ülkemizde kullanılması zorunlu hale getirilen IBAN numarası, Avrupa Birliği ülkelerinden model alınarak oluşturulan bankacılık sisteminin bir ürünüdür. Bankalar, politikalarına bağlı olarak müşterilerine IBAN numarası sorgulama işlemini kolay bir şekilde yapmaları amacıyla alternatif yöntemler sunmaktadır. Garanti Bankası müşterisi olup, banka hesabına özel olarak tahsis edilen 26 hanelik IBAN numarasını öğrenmek isteyenler, aşağıda bahsettiğimiz Garanti Bankası IBAN sorgulama yöntemlerinden biri aracılığıyla bu işlemi gerçekleştirebilir.

Garanti Bankası IBAN Numarası Nerede Yazar?

Genellikle kredi veya banka kartının üzerinde yazan kart numarası IBAN ile karıştırılır. IBAN, bu kartların üzerinde yazılı olmaz. Banka ya da kredi kartının ön ve arka yüzünde yalnızca kartın son kullanma tarihi, müşterinin adı-soyadı ve 16 haneden oluşan kart numarası bulunur.

Garanti Bankası IBAN numarası, yalnızca hesabınız açıldığında tarafınıza teslim edilen hesap cüzdanında yazılıdır. IBAN numarasını kaybetmeniz ya da unutmanız halinde ise Garanti Bankası IBAN öğrenme yöntemlerinden birini uygulamanız gerekir.

IBAN Numaranızdan Hesap Numaranıza Ulaşabilirsiniz: IBAN’dan Hesap No Nasıl Bulunur?

IBAN Numarası Kaç Haneden Oluşur? Neyi İfade Eder?

IBAN numarası, 26 haneden oluşan; sistematik ve işlevsel uluslararası bir koddur. Bu kodda yer alan rakam öbeklerinin kendi içerisinde anlamları bulunur:

 • İlk 2 hane ülke kodunu belirten harflerden oluşur. Türkiye’deki müşterilerin IBAN numarasında TR- ibaresi yer alır.
 • Sonraki 2 hane kontrol ve güvenlik basamaklarını ifade eder. IBAN numarasının doğrulanması ve müşterinin bilgilerinin kontrolü için gereklidir.
 • Sonraki 5 hane hesabın bağlı olduğu bankanın kodunu gösterir.
 • Son 16 hane ise banka hesap numarasını belirtir.

Garanti Bankası IBAN Nasıl Öğrenilir?

Garanti Bankası IBAN no bulma işlemi için faydalanılması mümkün olan birden çok sorgulama yöntemi mevcuttur. IBAN numarası öğrenme işlemini bankanın şubesine giderek gerçekleştirebileceğiniz gibi internet ortamında yapacağınız sadece birkaç dakikalık sorgulama işlemiyle de gerçekleştirmeniz mümkün.

1. Garanti Bankası şubelerinden IBAN numarası öğrenme

Herhangi bir Garanti Bankası şubesini ziyaret ederek hesabınıza ait IBAN numarasını öğrenebilirsiniz. Bu işlem için T.C. kimlik numaranızın yazılı olduğu nüfus cüzdanı ile birlikte herhangi bir banka şubesinde talepte bulunmanız yeterli olur.

2. Garanti Bankası ATM’lerinden IBAN sorgulama

 • Herhangi bir Garanti Bankası ATM’sine giderek, banka ya da kredi kartınızı cihaza yerleştirin.

 • Güvenlik için seçtiğiniz 4 haneli şifreyi girdikten sonra ana ekrana erişeceksiniz.

 • Bu aşamada ana ekranda yer alan “Hesaplar” sekmesine dokunmanız gerekiyor.

 • Açılan sayfa üzerinden hesabınıza ait bilgilere açık bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz.

3. Müşteri hizmetleri aracılığıyla IBAN numarası öğrenme

444 0 333 numaralı Garanti Bankası müşteri hizmetleri hattını arayarak gerçekleştirebileceğiniz sayısız işlemden bir tanesi de Garanti Bankası IBAN doğrulama. Müşteri temsilcisine bağlandıktan sonra öncelikle tarafınıza güvenlik amaçlı yöneltilen doğum tarihi, annenizin kızlık soyadı vb. soruları doğru bir şekilde cevaplandırmanız gerekir. Ardından talebinizi temsilciye iletebilir, bu sayede IBAN numaranıza erişebilirsiniz.

4. Mobil bankacılık aracılığıyla IBAN numarası sorgulama

Bankanın mobil bankacılık hizmeti aracılığıyla IBAN numaranızı öğrenmek için öncelikle akıllı telefonunuza ya da tabletinize Garanti Cep mobil uygulamasını indirmeniz gerekiyor. Uygulama marketinden gerçekleştirdiğiniz yükleme işlemi sırasında bir sorunla karşılaşmanız halinde “Garanti BBVA Mobil” yazıp 3342’ye SMS gönderebilirsiniz. Bu durumda banka, mobil uygulamayı güvenli bir şekilde telefonunuza yükleyebilmeniz için SMS ile link yönlendirecektir.

 • Öncelikle Google Play ya da App Store üzerinden bankanın mobil cep uygulamasını indirmeniz gerekiyor.
 • Akıllı telefonunuza veya tabletinize uygulamayı indirdikten sonra uygulamayı açın.

 • Sisteme giriş yapabilmek için öncelikle hesap türünüzü seçmeniz gerekir.

 • Açılan sayfa üzerinden Müşteri/T.C. kimlik numarası ve parola seçeneklerini doldurup girişe dokunun.

 • Giriş aşamasının ardından ana ekrana erişim sağlayacaksınız.
 • Hesap bilgilerinize ulaşmak için sayfanın en alt kısmında yer alan “Hesap ve Kart” seçeneğine dokunun.

 • Açılan ekranda en üstte yer alan “Hesaplar” sekmesine dokunarak mevcut hesaplarınıza ait bilgilere ulaşabilirsiniz.

 • Yukarıdaki ekran görüntüsünde vadeli ve vadesiz olmak üzere iki farklı hesap türü yer alıyor. Bu aşamada hangi hesabın IBAN numarasını öğrenmek istiyorsanız o hesabın üzerine dokunun.

 • Bu aşamada ise söz konusu hesabın IBAN bilgileriyle birlikte hesapla alakalı pek çok bilgiye ulaşmış olacaksınız.

4. İnternet bankacılığı aracılığıyla IBAN hesaplama

Garanti Bankası web sitesi üzerinden IBAN hesaplama işlemi yapılabilir. Bankanın internet sitesi üzerinden verdiği hizmet kapsamında; bireysel hesabınıza ilişkin IBAN bilgisine erişim sağlamanız mümkün.

 • Garanti Bankası IBAN hesaplama işlemini gerçekleştirmek için öncelikle aşağıda paylaştığımız ilgili bağlantıya tıklayıp sorgulama sayfasını açmanız gerekiyor.
 • Ardından karşınıza çıkan sayfadaki ilgili boşluklara şube kodu ve hesap numarasının doğru ve eksiksiz bir şekilde girilmesi gerekir.
 • İlgili boşluklara bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra “Tamam” sekmesine tıklayın.

 • Hesabı açtırdığınız şube kodunu bilmiyorsanız boşluğun hemen yanında yer alan “Şube Kodları” sekmesine tıklayarak kendi şubenizi bulmanız mümkündür.

 • Ardından açılan sayfada IBAN numarasını görüntüleyebilirsiniz.

İnternet bankacılığı üzerinden Garanti IBAN sorgulama işlemini yapmak için TIKLAYINIZ.

Diğer Bankalar:

Denizbank IBAN No Öğrenme

ING Bank IBAN No Öğrenme

Türkiye İş Bankası IBAN No Öğrenme

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.