Kredilog.com

Fındık Destekleme Ödemeleri

Gerek tarımsal, gerekse hayvansal pek çok meşgalede; bütün bankalar devlet destekli ödemeler ve krediler sunabiliyorlar. Bu desteklerden bir tanesi de, fındık yetiştiricilerine geliyor. Geçtiğimiz yıllarda, resmi gazetede yayınlanarak, yürürlüğe giren ve fındık üreticilerine destek amacıyla verilecek olan bu ödemeler, dekar başına 2016 yılında 170 TL olarak verilmişti ve pek çok fındık üreticisi bu tutarla kendi ürünlerini satmaya başlamıştı. Özellikle Türkiye’de fındık yetiştiriciliğinin son dönemde önem kazanmasının en büyük merhalelerinden bir tanesi de bu. Dünya çapında oldukça önemli bir yerde olan fındık üreticiliği, Türkiye’de de önemle sahip çıkılan sektörlerden bir tanesi olmakla birlikte desteklerin 2017 yılında arttırılması da beklenen etmenlerden. Ziraat Bankası aracılığı ile tarafınıza sunulan bu ödemeler, muhtemelen bu sene de yapılacak. Bu yazımızda, fındık destekleme ödemeleri hakkında detaylı bilgiler verecek ve bu ödemeyi kimlerin alabileceği hakkında konuşacağız. Siz de bir fındık üreticisi adayı iseniz, yazımızı okuyarak bu destek ödemesine sahip olabilirsiniz.

Fındık Destekleme Ödemeleri

Fındık Destekleme Ödemesi Nedir?

Türkiye’deki fındık üreticilerine, bireysel olarak, dekar başına verilebilen destek ödemesine; fındık destekleme ödemesi denir. Geçtiğimiz yıl resmileşen bu ödeme tipi, herhangi bir geri ödeme talep edilmeksizin Ziraat Bankası aracılığıyla tarafınıza sağlanabiliyor. Elbette bu ödemeyi isteyen herkes alamıyor ve belli koşullar mevcut ancak bu koşulların sağlanması halinde, dekar başına en az 170 TL ödeme alabiliyorsunuz. Bu da, fındık destekleme ödemesi olarak, devlet tarafından sağlanıldığını düşündüğünüzde oldukça iyi bir miktar. Hem fındık hem de yetiştirmek için pek çok gereç, bu dekar başına verilen miktarla, kolay bir biçimde elde edilebilir ve masraflar neredeyse yarı yarıya indirilebilir.

Devlet, tüm fındık üreticilerine sunduğu bu destekle; Türkiye’de muhtemelen fındık üreticiliğini arttırmak ve merkezi bir konuma getirmek istiyor zira fındığın günümüzdeki değeri hemen herkes tarafından biliniyor. Tüm dünyada, Türkiye’den giden fındıklar, pek çok krema yahut besin üreticisine satılabiliyor ve bu üreticiler; fındıkları kullanarak lezzetli ürünler ortaya çıkarabiliyorlar. Dünyada, fındık üreticiliği konusunda yükselmek isteyen, kalitesine kalite katmak isteyen Türkiye, fındık destekleme ödemesini ne zaman yapıyor?

Fındık Destekleme Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

Fındık destekleme ödemeleri 2017 yılında muhtemelen birkaç ay sonra başlatılacak. Resmi gazetede yayınlanacak bildiriyle başlayacak ödemeler; geçtiğimiz yıl, Eylül ayında başlatılmıştı ancak bu kez biraz daha erkene alınma durumu olabilir. Kesin tarih olarak, geçtiğimiz seneye bakarak “Eylül” ayı belirtilebilir ancak bunun doğru olmayacağını bir kez daha tekrar etmekte yarar var. Devlet, kendi yatırımlarına ve maddi durumuna göre, destekleri çıkarabiliyor ve yapılandırmaları yıllık olarak, gizli bir biçimde yapıyor. Dolayısıyla, herhangi bir kimse fındık destekleme ödemelerinin 2017 yılında ne zaman yapılacağını bilmiyor.

Fındık Destekleme Ödemeleri Başvurusu Nasıl Yapılır?

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, bu yıl da fındık destekleme ödemeleri başvurusu için elinizde olması gereken iki belge mevcut: bunlardan bir tanesi fındık üretici belgesi ve bir diğeri de başvuru dilekçesi. Birincisi, zaten her fındık üreticisinde bulunması gereken bir belge; ikincisi ise kendi başınıza yazabileceğiniz yahut bir avukata yazdırabileceğiniz dilekçe olmalı. Eğer, iyi bir dile sahipseniz ve dilekçe yazma kurallarını biliyorsanız, dilekçeyi kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Dilekçe içerisinde bulunması gereken bilgiler, bellidir ve resmi bilgiler dışında herhangi bir detay verilmez. Bunu unutmayarak, dilekçenizi resmi bir dille kendiniz yazabilirsiniz.

İki belgeyi alarak, il yahut ilçe müdürlüklerine başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başvurunuzu yaparken, tek bir dosya halinde bu iki belgeyi vermenizde karışmaması açısından fayda var. Aksi durumda, herhangi bir karışıklıkta, başvuru süreci de geçmişse; tekrar başvuru yapılması resmi bir kurum olduğundan, olanaksızdır. Bu sebepten işinizi sağlama almanızı tavsiye ediyoruz.

Fındık Destekleme Ödemeleri Başvuru Şartları

Fındık destekleme ödemeleri, fındık üreticiliği belgesi olan herkes için sağlanabiliyor. Yapmanız gereken tek şey, ruhsatı olan bölgelerde fındık yetiştiriciliği yapacağınızı kanıtlamak. Bu durumu kanıtladıktan hemen sonra, zaten fındık yetiştiriciliği belgesini alabiliyorsunuz. Bu belgeyi aldıktan sonra, başvurunuzu bir dilekçe yoluyla kolay şekilde gerçekleştirmeniz mümkündür. Resmi gazete içerisinde 2015 ve 2016 yılında, başka herhangi bir şart koşulmamıştı, muhtemelen 2017 yılı fındık destekleme ödemeleri konusunda da herhangi bir şart koşulmayacaktır.

Kısacası tüzel biriyseniz, herhangi bir problem olmaksızın belgelerinizi tamamlayarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Fındık Destekleme Ödemelerinden Kimler Faydalanabilecek?

Fındık destekleme ödemelerinden, herhangi bir biçimde kurumsal firmalar ve şirketler yararlanamamakta. Bu sebepten, bireysel, gerçek ve tüzel kişiler başvuru yapabiliyor ve onlara destek amacıyla açılan bu fon; yalnızca kendilerine tahsis edilebiliyor. Herhangi biri, firma yahut şirket fark etmeksizin bu kişiler adına başvuru yaparsa; örneğin fındık üreticiliği belgesi bir firmaya aitse, başvurular kabul olsa da, sonucunuz olumlu gelmiyor.

Siz de bir fındık üreticisi iseniz ve bu işlere kısıtlı bir finansmanla girdiyseniz 2017 fındık destekleme ödemelerini kaçırmamanızı öneriyoruz. Masraflarınızı yarı yarıya indiren bu desteğin yine dekar başına 170 TL olması bekleniyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.