Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Faturalı Hatta Kredi Nasıl Alınır? Nereden Alınır?

Faturalı Hatta Kredi Nasıl Alınır? Nereden Alınır?

Ekonomik olarak zor durumda olduğu halde kredi notunun düşük olması ya da başka sebeplerden dolayı bankalardan kredi alamayan vatandaşlarımızın başvurduğu seçeneklerden biri de faturalı hatlara verilen krediler. Peki bu kredilerin içeriğinde ne var? Bankalardan çekilen kredilerde olduğu gibi tutarın bir kısmı komisyon olarak krediyi veren GSM operatörlerine kalmakla birlikte acil nakit ihtiyacının çözülmesi için kullanılabilecek bir yöntem olduğu söylenebilir.

İçeriğimizde Neler Var?

Faturalı Hatta Kredi Nedir?

Öncelikle, her ne kadar yapılan işlemde yasalara aykırı bir durum olmasa da faturalı hatlar aracılığıyla nakit para sağlama yönteminin banka işlemlerine benzer bir “kredi” olmadığını söyleyelim.

Bu işlemde:

 • Öncelikle en az 6 aydır sahip olduğunuz, kimliğinize kayıtlı bir faturalı hatta ihtiyacınız var.
 • Bu hattı kullanarak GSM operatörlerinin bayilerinden yüksek fiyatlı bir akıllı telefon ya da tablet alıp daha düşük bir fiyata sattığınızda elinize nakit para geçmiş olur ve borcunu bankadan kredi çekmiş gibi taksitlerle ödeme imkanına sahip olursunuz.

Faturalı Hatlarda Kredi Nasıl Kullanılır?

Faturalı hatlarda kredi kullanmak için iki farklı yöntemi tercih edebilirsiniz.

Birinci yöntem için:

 • Faturalarını düzenli olarak ödediğiniz hattınız ve nüfus cüzdanınız ile kullandığınız hatta ait GSM operatörünün bir bayiliğine gitmelisiniz.
 • Oradaki görevlilere faturalı hatta kredi başvurusu yapmak istediğinizi söyleyin. Bazı bayilikler bu durumu etik bulmadıkları için sizi reddedebilirler, şansınızı başka bayilikte deneyebilirsiniz.
 • Ardından görevlinin size göstereceği yüksek bir ücreti olan akıllı telefonlardan biri için sözleşme yapılacak ve GSM operatörünüzün size sağladığı imkanlara bağlı olarak 6, 12 ya da 24 aylık taksitlerle telefonu satın alacaksınız.
 • Hemen ardından bayilik bu telefonu daha paketi bile açılmadan sizden satın alacak. Ancak bu noktada 500-1000 TL arası bir komisyon ödemeniz gerekebilir. Örneğin; 5000 TL’lik bir telefon için yapılan sözleşme sonucu bayilik size 4000 TL civarı bir nakit ödemesi yapıp kalan kısmını komisyon olarak alacaktır.

İkinci yöntem ise:

 • Yine GSM operatörünün bayiliğinden alacağınız bir cihazı ikinci el telefon alan merkezlere ya da kendi çevrenizden birine satmanız.
 • Bu yöntemde de gidip GSM operatörünün bayiliğinden sözleşme yaparak yüksek model bir cihaz satın almalısınız.
 • Ardından bu cihazı hiç kullanmadan, kutusunu açmadan ikinci el telefon satan çeşitli tamirci ya da dükkanlara satabilirsiniz.
 • Ancak bu tür dükkanlar çok fazla fiyat düşürdüğü için elinize geçecek nakit miktarıyla ödeyeceğiniz borç arasında çok ciddi bir kayıp yaşanabilir.
 • Bu yüzden arkadaş çevrenizde ihtiyaç duyan birine yahut Facebook grupları, Letgo gibi uygulamalar aracılığıyla birebir görüşeceğiniz insanlara satmanızı daha çok tavsiye ediyoruz.

Her iki yöntemde de bir GSM operatörüne ihtiyaç duymamızın sebebi ise 2014’ten beri ülkemizde taksitli telefon satışının durdurulmuş olması. Bu yüzden bir aracı kullanarak telefonu taksitli olarak almanız gerekiyor, bunun için en güvenilir yöntem ise GSM operatörlerinin bayilikleri.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.