Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Faturalara Devlet Desteği ( Elektrik, Su ve Doğalgaz )

Faturalara Devlet Desteği ( Elektrik, Su ve Doğalgaz )

Faturalara devlet desteği ( elektrik, su ve doğalgaz ); Maddi durumu yerinde olmayan aileler, bazen faturalarını ödemekte zorluk çekebiliyorlar. Elektrik, su ve doğalgaz faturalarını ödemekte zorluk çeken aileler için her ay 188 TL faturalara devlet desteği ödemesi yapılıyor. Elektrik, su ve doğalgaz faturaları devlet desteği başvuruları başladı. Peki devlet fatura desteğinden kimler yararlanıyor? Fatura desteği için başvurusu yapmak için aranan şartlar neler? Destek başvurusu nereye ve nasıl yapılıyor? gibi tüm detayları yazımızda bulacaksınız.

Faturalar İçin Verilen Destekler

Yaklaşık bir buçuk senedir dünya çapında etkili olan covid-19 salgınının ekonomik etkileri hala birçok kesim için olumsuzluklar yaratmaya, işçi, memur, öğrenci, emekli gibi toplumun tüm kesimlerinin bütçelerini zorlamaya devam ediyor. İşte bu zorlu süreç içerisinde, elektrik, su ve doğalgaz faturalarını ödemekte güçlük çeken aileleri için devlet fatura desteği müjdesi geldi. Pek çok kişi, pandeminin de etkisiyle pahalılaşan ekonomi ile faturalarını ödemekte güçlük yaşıyor ve bir yandan faturalara devlet desteğini araştırmaya başladı.

İhtiyaç Sahiplerine Maddi Yardımlar – Tüm Yardımlar

2019 yılından pandeminin etkisini göstermeye başlamasından bu yana dar gelirli ve ihtiyaç sahibi aileler için, bilindiği gibi elektrik faturalarını ödemek için sunulan yardımlar arasında faturalara devlet desteği de yerini alıyordu. Artık yaklaşan kış ayları ile birlikte de doğalgaz faturaları için destek verilmesi isteniyor. Diğer taraftan da belediye ve kaymakamlıklar da dar gelirli aileler için su faturaları ödemek için birçok destek paketini uygulamaya başladı. Bu bağlamda, Elektrik, Su ve Doğalgaz faturalarına devletten her ay 188 TL destek ödemesi yapılıyor!

Elektrik, Su ve Doğalgaz Faturalara Devlet Desteği

Dar gelirli ailelerin hayat şartlarını daha da zorlayan ve ekonomik açıdan daha da zorlu bir süreçten geçen ihtiyaç sahibi ailelerin, özellikle kış aylarının da yaklaşmasıyla birlikte fatura desteği verilmeye başlandı. Elektrik, su ve doğalgaz faturaları için devlet desteği sağlanıyor. Verilecek olan destek tutarı ise hanedeki kişi sayısı ve aylık tüketim tutarı üzerinden ödenecek olan fatura borcuna göre belirleniyor.

İhtiyaç sahibi aileler için fatura desteği, başta Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl/İlçe müdürlükleri, Valilikler, Kaymakamlıklar, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) ve Belediyeler tarafından sağlanıyor. Devlet tarafından sunulan destek miktarı elektrik, su ve doğalgaz faturaları için toplamda her ay yaklaşık olarak 188 TL’yi bulabiliyor. 3 fatura türü için de sunulan devlet desteklerine yoğun talep var.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Yardım Başvurusu

Elektrik Faturanızı Devlet Ödüyor

2019 yılından bu yana binlerce ihtiyaç sahibi aileye elektrik faturası desteği, aynı evde yaşayan kişi sayısı ve elektrik harcamasına göre değişen oranlarda veriliyor. Bu yıl için yaklaşık destek tutarı, 2 kişilik ailelere 55 TL (75 kw/h); 3 kişilik ailelerde 72 TL (100 kW /h); 4 kişilik aileler için 90 TL  (125 kW/h) olarak belirlenmekle birlikte aynı ev içerisinde 5 ve daha fazla kişi yaşan aileler için ise 100 TL (150 kW/h) fatura desteği veriliyor.

Elektrik fatura desteği almak için gerekli başvurular, İl/İlçe Belediyelerine bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla yapılıyor. Başvurusu olumlu sonuçlanan vatandaşlara anında telefon ile bilgi verilmesinin ardından bu vatandaşlar elektrik faturaları ile PTT’ye ödeme yapmak için müracaat ettiklerinde, yukarıda yer verilen tutarlarda devlet desteğinden yararlanıyor ve elektrik faturalarını indirimli olarak ödüyorlar. Eğer fatura tutarı, devlet desteği tutarını aşmıyorsa vatandaş hiç ödeme yapmadan elektrik faturasını ödemiş kabul ediliyor.

Siz de elektrik faturası desteği almak istiyorsanız;

  • Kimlik kartınız,
  • İkametgah adresiniz ve
  • Muhtarlıktan alacağınız fakirlik (muhtaçlık) belgesi ile

bağlı olduğunuz İl/İlçe Belediyelerine bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek yardım başvurunuzu yapabilirsiniz.

Doğalgaz ve Su Faturası Yardımları

Kış aylarının yaklaşması ile birlikte gelecek olan kabarık doğalgaz faturaları, dar gelirli aileleri kara kara düşündürmeye başladı. Doğalgaza gelen son zamlarla birlikte vatandaşlar bu yıl kış mevsiminin çetin geçmesinden korkuyor. Doğalgaz faturaları için devlet desteği henüz açıklanmadı. Ancak ihtiyaç sahibi aileler, bağlı oldukları İl/İlçe Belediyelerinin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek, doğalgaz faturası yardımı için başvuru yapabilirler.

Aynı durum su faturaları için de geçerli iken özellikle 7326 sayılı Kanun çerçevesinde, su faturalarına yapılandırma imkanı geldi. Bu yapılandırma imkanı sayesinde bağlı olduğunuz Belediyelere müracaat ederek, su faturası borçlarınızı taksitlendirebilir veyahut da nakit ödeyerek büyük indirim fırsatından yararlanabilirsiniz. Yine su faturası yardımı almak için bağlı olduğunuz İl/İlçe Belediyelerinin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek, fatura yardımları için başvuru yapabilirsiniz.

Ayrıca bakınız:

Belediye Yardım Başvurusu

E-Devlet Kira Yardımı Başvurusu

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.