Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Faizsiz Damızlık Düve Kredisi

Ziraat Bankası tarafından hayvancılık faaliyetleri gerçekleştiren kişiler için Faizsiz Damızlık Düve Kredisi hakkında tüm detayları araştırdık.

Faizsiz Damızlık Düve Kredisi

Hayvancılık faaliyetleri ile uğraşan kişilerin araştırdığı konuların başında faizsiz kredi imkanları geliyor. Ziraat Bankası Faizsiz Damızlık Düve Kredisi, 2 yıl boyunca geri ödemesi olmaksızın kullandırılmaya başlandı. Ziraat Bankası’nın büyükbaş hayvancılık kredisi verdiği faizsiz damızlık düve kredisi ile ilgili araştırma yapanların sayısı da her geçen gün artıyor.

Ziraat Bankası Damızlık Düve Kredisi

Bizler de sizin için 2 yıl geri ödemesiz kredi nasıl alınıyor? Faizsiz kredi çekmek için aranan şartlar neler? Damızlık düve hibesi almak için hangi evraklar isteniyor? Damızlık düve kredisinde öncelikli iller hangileri? gibi soruların cevaplarını içeriğimizde bulacaksınız.

Ziraat Bankası Damızlık Düve Kredisi Faiz Oranları

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Resmi Gazete’de yayımlanan Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredi Kullandırılmasına İlişkin Uygulama Esasları kapsamında, Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası arasında kurulan işbirliği sayesinde hayvancılık faaliyeti ile uğraşan üreticilere yönelik olarak damızlık düve hibesi verilmesine olanak sağlandı.

Yayımlanan tebliğe göre pek çok hayvancılık faaliyet çeşidine destek verilirken, sizler için Damızlık Düve Kredi kullanımına ilişkin, işletme ve yatırım olmak üzere %75 indirim oranı avantajı ve Ziraat Bankasından sıfır faizli kredi alabilmek için neler gerekiyor konularını inceleyeceğiz.

Damızlık Düve Hibesi Almak İçin Aranan Şartlar Neler?

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifler arasındaki işbirliği esasları, damızlık düve yetiştiriciliği için ilk önce %75 faiz indirimli olarak belirlendi. Ancak belirlenen bazı şartları sağlayan yetiştiriciler için ek indirim sayesinde uygulanacak en yüksek faiz indirim oranı ise %100 yani faizsiz olarak veriliyor. Belirlenen ek kriterlere göre, bu yetiştiriciliği yapmak isteyenlere verilecek olan kredinin yatırım ve işletme alanlarında kullanılmak için %75 indirim oranına ek olarak;

 1. Yatırım kredisi almak isteyen üreticilerin, kredi kullanımı için öncelikli herhangi bir yatırım ilinde kullanacak olması durumunda ek %10 indirim oranı,
 2. Atıl işletme alımı durumunda ek %10 indirim oranı,
 3. Yatırım kredisi kullanmak isteyen kişinin genç çiftçi ve 40 yaş altı olması durumunda ise ek %10 indirim oranı,
 4. Son olarak eğer kredi başvurusu yapacak kişi kadın girişimci ise de ek %10 da indirim oranı

verilerek %100 faiz indirimli kredi kullanabilirsiniz. Yukarıda belirlenen şartları sağlamanız durumunda bu yetiştiriciliği yapmak isteyen kişiler için damızlık düve hibesi veriliyor. Resmi bildiri tablosunu da aşağıda görebilirsiniz.

Damızlık Düve Hibesi Almak İçin Aranan Şartlar

Damızlık Düve Hibesi Almak İçin Aranan Şartlar

Ziraat Bankası tarafından, yukarıda saydığımız ek indirim oranları ile damızlık düve hibesinden yararlanmak isteyen üreticinin kullanacağı yatırım kredisine yönelik olarak;

 • Barınak Yapımı,
 • Barınak Tadilatı,
 • Balya Makinesi alımı,
 • Yem Hazırlama Ünitesi yapımı,
 • Silaj Makinesi alımı,
 • Hayvan Yatağı yapımı,
 • Çayır Biçme Makinesi alımı,
 • Travay,
 • Gübre Ekipmanları alımı ve
 • Hayvancılık yetiştiriciliği amacıyla kullanılan diğer alet ve ekipmanlar için yatırım kredisi adı altında kredi imkanı tanınıyor.

Faizsiz Damızlık Düve Kredisi Alma Şartları Neler?

Ziraat Bankasından bu krediyi alabilmek için aranan şartlar:

 1. 50 baş ve üzerinde işletme kurmanız veya işletmenizde daha önce var olan hayvan sayısının 50 baş ve üzerine çıkarmanız gerekiyor.
 2. 50 baş ve üzeri hayvan sayısı sütçü ırklar, kombine ırklar ve manda ile toplamda en az 50 baş sayısına tamamlamış olmak veya tamamlayacak olmanız gerekiyor.
 3. İşletmeniz var olan tüm hayvanların resmi olarak Hayvan Kayıt Sistemi’ne ( HBS ) kayıtlı olması gerekiyor.
 4. Ayrıca, sistemde kayıtlı bulunan hayvanların, damızlık belgesi ile yaşlarının 4 ila 13 ay arasında olma şartı aranıyor.
 5. Ancak alınacak olan bir manda ise damızlık düve kredisi kullanacak üretici tarafından Hayvan Bilgi Sistemi kaydı olması gerekirken yaşı da 12 ila 24 aylık olmalıdır.
 6. Damızlık düve kredisi alabilmek için, yurt içinden alınacak olan damızlık düvelerin hastalıktan ari işletmelerden alınmış olması veya işletmenin, düve satışından önce arilik sınıfına girmiş olması şartı da aranıyor.

Damızlık Düve Kredisi Alabilmek İçin İstenen Belgeler

Ziraat Bankası’ndan faizsiz kredi almak için başvuruyu, Ziraat Bankası şubelerinde bizzat giderek başvuruda bulunmalısınız. Başvuru sırasında ise sizden hazır bulundurmanız istenen belgeler şunlar:

 • Kredi kullanacak kişiye ait T.C kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Kredi başvurusu için başvuru dilekçesi
 • Başvuru sahibinin Çiftçi Kayıt Sistemi ( ÇKS ) kaydı çıktısı
 • İkametgah belgesi ( e-devlet üzerinden olabilir )
 • Çiftçinin faaliyetlerini yapacağını yere ait olan tapu veya kira kontratı
 • Vergi levhası

Damızlık Düve Kredisinde Öncelikli İller Nereler?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenen kriterler arasında, öncelikli yatırım illeri olarak seçilen aşağıdaki illerde damızlık düve yetiştiriciliği yapacak olan çiftçilere, ek % 10 indirim uygulanacak olan iller şunlardır:

Adana Afyon Aksaray Amasya
Ankara Aydın Balıkesir Bingöl
Burdur Bursa Çanakkale Çorum
Denizli Diyarbakır Elazığ Erzincan
Erzurum Eskişehir Isparta İzmir
Kahramanmaraş Karaman Kars Kastamonu
Kayseri Kırklareli Konya Malatya
Muş Osmaniye Samsun Sivas
Trabzon Tunceli Van Yozgat


Ayrıca bakınız:

Devletten Hibe Kredi Nasıl Alınır? > TIKLAYIN

Devlet Manda Desteği – Manda Hibesi > TIKLAYIN

Hayvancılığa Geri Ödemesiz Kredi – Hayvancılık Hibesi > TIKLAYIN

TKDK Hayvancılık Hibe Kredisi > TIKLAYIN

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.