Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Ev Tapusu ile Kredi Nasıl Alınır?

Ev satın almayı düşünen fakat yeterli miktarda birikimi olmayanlar için ev tapusu ile kredi alma imkanlarını anlatıyoruz.

Ev Tapusu ile Kredi Nasıl Alınır?

Ev Tapusu ile Kredi

Kredi kuruşlarının müşterilerine sundukları finansman çeşitleri arasında konut kredisi ile taşınmaz ipotekli krediler de yer almaktadır. Ev satın almayı düşünen fakat yeterli miktarı toparlayamayan kişilere, bankalar gerekli koşulların sağlanması şartıyla kredi vermektedir. Bu kredilerden en çok tercih edileni ev tapusu ile kredidir.

Bu nedenle konut kredisi türü için başvuru yapan kişi sayısı oldukça fazladır. Ancak banka kişinin ev kredisi başvuru talebini çeşitli sebeplerden dolaylı onaylamayabiliyor. Bu nedenle başvuruyu onaylatmak için ev tapusu ile kredi alma yöntemi denenebilir.

Aynı şekilde bankaların sunmuş olduğu değişik kredi türleri için de başvuruda bulunmak isteyenler, evini teminat olarak göstererek kredi kullanabiliyorlar. Ev tapusuyla kredi kullanma nasıl gerçekleşmekte ve ipotekli kredi türünün özellikleri nelerdir yazımız aracılığıyla sizlere aktardık…

Büyük olasılıkla kredi notunuzun düşüklüğünden dolayı bankaya yaptığınız ev kredisi başvurusu kabul edilmemiş olabilir. Veyahut aylık geliriniz, talep ettiğiniz kredi tutarını karşılamadığı için başvurunuz reddedilmişte olabilir.

Her iki durumda da başvuruda bulunduğunuz kredi kuruluşuna geri ödemeleri başarılı bir şekilde yapacak durumunda olduğunuzu kanıtlamanız gereklidir. İşte bu durumda ev tapusu ile kredi alma yöntemi sayesinde yapılabilir. Bu konuda her bankanın prosedürü değişkenlik göstermektedir ancak aşağıda genel olarak ev tapusu üzerine kredi çekmek isteyen tüketicilerde aranan şartları sıraladık.

Ev Tapusu İle Kredi Almak İçin Gerekenler

Öncelikle bankaların, tapusu size ait olan bir konut ile birinci derece akrabalık bağınız olsa bile sizin haricinizde birine kredi kullandırmadığını bilmelisiniz. Bunun sebebi ise ihtiyaç kredisi çekmek amacında olan kişilerin kredi miktarını arttırmak ya da daha uzun vadede ödemek amacıyla konut kredisi kullanarak hile yapmalarının önüne geçilebilmesini sağlamaktır.

Bunun haricinde ev tapusu ile kredi almak isteyen bireylerde ekstra bir şart aranmamaktadır. Bireyin hangi kredi türü için başvuruda bulunuyorsa, o kredinin kullanımına dair bankanın istediği evrakları teslim etmesi yeterli olacaktır.

Ev Tapusu İle Kredi = İpotekli Kredi

Kendi eviniz üzerinden kredi almanız mümkün fakat bu kredinin kullanımı konut kredisi adı altında değil, ipotekli ihtiyaç kredisi kapsamında olmaktadır. Çünkü konut kredisi sadece finans kurumlarının yeni bir ev alınması sırasında verdikleri kredi türüdür.

KKDF ve BSMV vergilerinden muaf tutularak kullandırılan konut kredisi, 240  aya kadar vadeli olmak koşuluyla ev alımını desteklemek için verilmektedir. Bu nedenle kişinin ev tapusu ile konut kredisi alabilmesi yasal olarak mümkün değildir. Fakat ev kredisinin yerine kendi eviniz üzerinden ipotekli ihtiyaç kredisi çekebilmeniz mümkündür.

Ayrıca Bkz: İpotekli Kredi Alabilir miyim?

BSMV vergisinden muaf tutulan ipotekli ihtiyaç kredisi, bankaların ihtiyaç kredisi ürünleri kapsamında yer almaktadır. Bu nedenle eğitim ihtiyaçları haricinde kullanması 48 ay vade ile sınırlandırılmaktadır.

Bu kredi türünden yararlanarak, evinizin üzerine ipotek konulması ile aylık gelirinize orantılı olarak istediğiniz meblağda kredi talebinde bulunabilirsiniz. Eğer talep edeceğiniz tutar ihtiyaç kredisi ile karşılanabilecek miktardaysa banka evinizi ipotek ederek istediğiniz tutarı kredi olarak kullandırabilir.

Evi İpotek Ettirerek Kredi Çekmek

Özellikle yüksek miktarlarda nakit ihtiyacı olan bireyler evini ipotek ettirerek kredi çekme yöntemini deneyebilirler. Banka kişinin başvurusunun ardından sahip olduğu gayrimenkulün ipotek gösterilmesi sebebi ile istenilen tutarı finansman olarak sağlayabilir. Bazı bankaların geri ödeme konusunda esneklik yapması da tüketicinin kolayına gelmektedir.

Bu esnekliklerden en fazla göze çarpan ise 3 aylık dönemler halinde ödeme yapılması ve değişken taksitlerle geri ödeme seçenekleri sunulmasıdır. Evi ipotek ettirerek kredi çekmek isteyen kişiler, başvuru yapan banka tarafından incelendikten sonra eğer istihbaratı olumluysa krediyi kullanabilirler.

İpotekli ihtiyaç kredisinden yararlanamayan müşteriler ise genellikle belirli ve düzenli bir geliri olsa dahi ticari nitelik taşıyan müşterilerdir. Eğer bir eve sahipseniz ve evi ipotek edebilecek durumdaysanız, krediyi kullanmadan önce bankaların faiz oranlarını da kapsamlı bir şekilde değerlendirmelisiniz. Bu konuda en doğru bilgiye banka şubelerinden ulaşabilirsiniz…

Bankaların ipotekli ev kredilerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz :

Garanti Bankası İpotekli Kredi

Ziraat Bankası İpotekli Kredi

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.