Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Esnaf Kefalet Kredisi – TESKOMB Kredisi

Esnaf Kefalet Kredisi – TESKOMB Kredisi

Esnaf kefalet kredisi – TESKOMB kredisi; Esnaflarımızın her zaman yanında olan ve zor zamanlarında büyük destekler alabilecekleri TESKOMB, uzun adıyla Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği, en uygun faiz oranları ile esnaf kefalet kredisi sunarak yine esnafımızın yanında olmaya devam ediyor. Kurumun ana kuruluş amacı olan ve kooperatife ortak olan küçük ve orta büyüklükteki esnaf ve sanatkarların, mesleki faaliyetlerini desteklemek ve finansman ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla faaliyetlerini sürdürüyor.

Ayrıca bu amaç doğrultusunda gerekli olan krediyi sağlamak ya da kredi ve banka teminatı almaya hak kazanacak şekilde kefil olmaya devam ediyor. Kurumun destek faaliyetlerini sizler için araştırdık, buyurun beraber inceleyelim.

TESKOMB Kredisi Nedir?

Kurulduğu günden bugüne kadar her zaman esnaf ve sanatkarlarımızın yanında olan TESKOMB’un finansal destek alanlarını 5 ana başlık altında toplayabiliriz:

 1. İşletme Kredisi: Kooperatife üye olan esnaf ve sanatkarların ham madde ve döner sermaye ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kullandırılacak kredi türüdür. Girişimciler için en çok başvuruda bulunulan ve kurumun en büyük destek paketi olan işletme kredisi, her bir şahıs için azami üst limiti 200.000 TL olarak belirlenmiştir.
 2. Kaybolmaya Yüz Tutan Meslek Kollarında Faaliyet Gösteren Esnaf ve Sanatkarlara Kullandırılacak Krediler: 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 9. maddesine göre geleneksel, kültürel ve sanatsal değeri olan ancak kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında faaliyet gösteren esnaflardan “Esnaf Vergi Muafiyeti Belgesi”ne sahip olan esnaflar için hazırlanmış bir kredi türü vardır. Bu kapsamda belirtilen faaliyet kolları ise şunlardır:
  Bakır işletmeciliği, El dokuma işleri, Sedef kakma ve Ahşap Oyma işleri, Çini ve Çömlek yapımı, Bastonculuk, Kaşıkçılık, Yazmacılık, Semercilik, Keçecilik, Yorgancılık, Çarıkçılık, Lüle ve Oltu Taşı işçiliği, Yemenicilik ve Oyacılık ile bu gibi alanlara benzerlik gösteren ve Maliye Bakanlığı tarafından kabul edilen işler.
 3. Ustalık Belgesine Sahip Olarak Yeni İşyeri Kuran Esnaf ve Sanatkarlara Kullandırılacak Krediler: Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında, kredi başvurusunda bulunmadan önce en az 1 yıllık bir mesleki ustalık belgesine sahip olan ve bu belgeyle beraber ilgili meslek kolunda son 1 yıl içinde kendi işletmesini kurduğunu belgeleyebilen girişimci esnaf ve sanatkarlar için hazırlanan bir kredi türüdür. Eğer bu şarta uyuyor ancak başka bir kurum veya kuruluştan hibe/kredi desteği almışsanız ve son 1 yıl içerisinde ticari faaliyetlerini veya vergi yükümlülüğünü sonlandırmış iseniz bu vergiyi kullanamazsınız.
 4. Genç Girişimci Esnaf ve Sanatkarlara Yönelik Kullandırılacak Krediler: KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini bitiren ve kredi başvuru tarihi itibariyle 30 yaşını doldurmamış olan genç girişimci esnaf ve sanatkarların, KOSGEB tarafından onaylanmış projelerini hazırlayıp kuruma sundukları takdirde, 100.000 TL’ye kadar %100 faiz indirimi uygulanacak ve geri ödemesiz olarak kredi alabilecekleri bir kredidir. Bu kredi türünden hazine faiz destekli kredi borcu olanlar ve daha önce KOSGEB tarafından hibe ve faizsiz kredi desteği alan genç girişimciler yararlanamıyor.
 5. Yatırım Kredisi Türleri:
  1. İşyeri Edindirme Kredisi : Esnaf ve sanatkarların mesleki faaliyetlerini gerçekleştirdikleri veya gerçekleştirecekleri işyerlerini satın alma imkanı sağlamak amacıyla kullandırılabilecek bir kredi ürünüdür. Bu kredi için azami vade süresi 120 aydır.
  2. Taşıt Edindirme Kredisi : Esnaf ve sanatkarların faaliyetlerini gerçekleştirirken kullanmak üzere, sıfır kilometre taşıt (otomobil, kamyonet, kamyon, minibüs, midibüs, otobüs vs.) alımlarına yönelik ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kullandırılabilecek bir kredi ürünüdür. Bu kredi için azami vade süresi 84 aydır.

NOT : Esnaf ve sanatkarların ham madde ve döner sermaye ihtiyaçlarının karşılanması için verilen işletme kredisinin şahıs üst limiti 200.000 TL, işyeri ve sıfır kilometre taşıt (otomobil, kamyonet, kamyon, minibüs, midibüs, otobüs vs.) alımlarına yönelik olarak kullandırılacak yatırım kredisi şahıs üst limiti 500.000 TL olarak uygulanıyor.

Ayrıca belirtilen bu limitler, en üst limitler olup kredi talebinde bulunan girişimci esnaf ve sanatkarın mali yapısı, ödeme gücü ve faaliyet gösterdiği meslek kolunun özelliklerine bağlı olarak limit ve vade seçenekleri değiştirilebilir. En güncel esnaf kefalet kredisi seçenekleri ve kullanılacak kredilerin detayları hakkında bilgi almak için size en yakın Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerine uğramayı unutmayın.

Esnaf Kefalet Kredisi – TESKOMB Kredi Sistemi Nasıl İşler?

Girişimci esnaf ve sanatkarlarımızı desteklemek için hazırlanan krediler için;

 • Devlet tarafından hazırlanan destek paketlerinin kullandırılması için Halkbank görevlidir.
 • Bu destekler için kooperatif, yalnızca üyesi olan esnaf ve sanatkarlar için bankaya karşı kefalet veriyor.
 • Esnaf ve sanatkarlar için verilen bu kredilerin faizleri ile bankanın ticari kredi faizleri arasındaki fark, devlet tarafından karşılanıyor.

TESKOMB üyelik şartları ise şunlardır:

 1. Esnaf ve sanatkar olmak,
 2. Esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı bulunmak,
 3. İş veya ikamet yeri kooperatifin çalışma bölgesi içinde bulunmak,
 4. Başka bir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi üyesi olmamak.

TESKOMB üyelik şartlarını taşıyor iseniz uygulamanız gereken adımlar:

 1. Yazılı olarak kooperatife müracaat edilir,
 2. Müracaat sahibinin durumu Yönetim Kurulu tarafından araştırılır,
 3. Üyeliğe kabul veya ret kararı en geç 15 gün içerisinde size yazılı olarak bildirilir.

Kooperatif, esnaf kefalet kredisi talebi ile ilgili olarak şu adımları gerçekleştirir;

 1. Sizlerin ekonomik ve mali durumunu araştırır,
 2. Size özel araştırma raporu veya bülteni düzenler ve kefalet tutarını tespit eder,
 3. Kredi teklifini Halkbank’a iletir,
 4. İletilen teklif Halkbank tarafından incelenir ve banka tarafından tekrar araştırma yapılır,
 5. Banka araştırma raporu da olumlu sonuçlandığı takdirde sizlere kredi verilir.
TESKOMB işleyiş şeması

TESKOMB Resmi Sitesi Başvuru Adımları

Esnaf Kefalet Kredisi Faiz Oranı Ne Kadar?

Esnaf kefalet kredisi faiz oranı, Temmuz ayı başında yayımlanan genelgeye göre bu kredi için yeni faiz oranı, yıllık %9.5 olarak belirlenmiştir. Kredi kullanabilmek şahıs üst limit 200.000 TL olup, kredi vadesi en fazla 5 yıldır. Esnaf ve sanatkarlarımız, bankalardan ticari kredi çekmek yerine, daha uygun faiz oranları ile 5 sene vadeli olarak TESKOMB kredisi çekebilirler. Esnaf kefalet kredisi, 2022 yılı Temmuz ve Ağustos ayları için senelik faizi %9,5 iken, aylık olarak %0,79 oranındadır ve bu oran, diğer bankalarca verilen yüksek dosya masraflı aylık %1,5 faizli kredilere göre oldukça uygundur.

İlgilenebileceğiniz diğer başlıklar:

Esnafa 50 Bin TL Faizsiz Kredi için > TIKLAYIN

Nefes Kredisi Veren Bankalar için > TIKLAYIN

İşyeri Kredisi Veren Bankalar için > TIKLAYIN

KOSGEB Başvurusu Nasıl Yapılır? > TIKLAYIN

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.