Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır?

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır?

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır?

Ülkemizde hizmet veren Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri kısaca ESKKK olarak isimlendirilmiştir. Bu kooperatifler bulundukları şehirde ya da ilçede mevcut esnaf sanatkarlara destek olmak amacıyla kurulmuştur. Genel olarak esnafların sorunları belirlenmiştir ve bu kooperatifler en iyi şekilde bu kişilerin problemlerinin çözülmesi yönünde adımlar atarlar.

Yeni bir işyeri açılmasında da gerekli sermayenin sağlanması ya da işletme aşamasında gerekli miktarın alınmasında bu kooperatif kusursuz bir hizmet sunmaktadır. Kişiler ESKKK ile birlikte belirli düzeylerde kredi alarak kredilerini çekebilirler. Bu kredi çekme işlemlerinde ESKKK kişilere kefil olmaktadır. Böylece kişiler yüksek tutarlarda kredi sahibi olabilirler. Peki esnafların ihtiyaçlarını büyük ölçüde rahatlatan kredi nasıl alınır?

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır?

Esnaf Kefalet Kredisini Kimler Alabilir?

Her bölgede bir ESKKK kurulması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda her sene yeni üyeler bu halkaya katılır. Olabildiğince her şehirde kurulması için çalışılan bu kooperatiflere üye olan kişiler bu kredileri kullanabilmektedirler. Bu kooperatiflere üye olmak isteyen kişilerin ise kooperatifin ilgilendiği bölge içerisinde bir işyerinin olması ya da ustalık belgesine sahip olması yeterli olmaktadır. Bu sayede kişiler ESKKK başvurularını yaparak rahatlıkla kooperatife üye olabilirler. Bu krediyi almak için üyelik süresi şartı da bulunmaz. Üyelikleri yeni onaylanan kişiler hemen gerekli işlemleri yaparak bu kredileri rahatlıkla alabilirler. Bu krediler için Halkbank ile anlaşma sağlanırken krediler bu banka üzerinden tahsil edilmektedir.

Halkbank Kredi Seçenekleri Nelerdir?

Halkbank ile yapılan anlaşmalar gereğince esnaflara özel olarak kredi teklifleri oluşturulmuştur. Kişiler bu teklifler arasından seçimlerini gerçekleştirerek başvurularını gerçekleştirirler. İlk seçenek olarak Halkbank tarafından kişilere ESKKK kefaleti ile birlikte kredi teklifleri sunulmaktadır. Bunun yanında ESKKK kefaleti olmadan da kredi teklifleri sunulur.

Bu tekliflerin yanında esnaflara sunulan %0 faizli krediler de bankanın en popüler kredi seçeneğidir. Birçok kişi bu kredi seçeneğini tercih ederek rahatlıkla istedikleri miktarlarda kredileri çekebilirler. Son olarak da banka tarafından Halkbank Esnaf Destek Paketi adı altında kredi yardımı sağlanmaktadır. Bu doğrultuda kişiler bu 4 seçenek arasından seçimlerini yaparak kredi başvurularını bankaya yapacaklardır.

Halkbank Müşteri Hizmetleri > TIKLAYIN

ESKKK Kefaletiyle Esnaf Kredisi

İşletmelerin açılması ya da sonrasında işletilmesi aşamasında esnafların ihtiyaç duyduğu kredilerde ESKKK kefaleti ile teklifler sunulmaktadır. Bu teklif içerisine kişiler 60 aya kadar vadeyle Halkbank üzerinden kredi çekebilirler. Bu kredilerde minimum faiz bedeli olarak %4 belirlenmiştir. Ödemelerde kişiler aylık olarak, 3 aylık olarak ya da 6 aylık olarak ödemelerini gerçekleştirebilirler. Bu seçim tamamen esnaflara bırakılmıştır. Bunun yanı sıra kişilerin bulundukları bölgeye göre çekebilecekleri maksimum kredi limitleri de belirlenmiştir.

ESKKK için bulunduğu bölgeye göre risk analizleri yapılır. Bu analizler banka tarafından yapılırken bölgeye göre kişiler maksimum 75.000, 100.000 ya da 150.000 TL limiti olmak üzere bu kredileri çekebilirler. Genel olarak risk analizleri kusursuz bir şekilde yapıldığından esnaflar için bu kredi limitleri yeterli olacaktır.

ESKKK Kefaleti Olmadan Esnaf Kredisi

Bu kredi türünde de ESKKK kefaleti ile olan anlaşmalardan çok farklı şartlar bulunmamaktadır. Bu kredi türünde bölgeler için belirlenen maksimum kredi limitleri biraz daha yüksek seviyelerde olur. Bu bedeller 100.000 TL, 125.000 TL ve 150.000 TL olarak belirlenmiştir. Genel olarak kişiler bu şekilde daha yüksek bedellerde krediler alabilirler. Ancak bu aşamada kişilere ESKKK kefil olmadığından farklı şartları yerine getirmeleri istenir. Ayrıca borcun ödenememesi durumunda direkt olarak takip işlemleri başlatılacaktır. Bu sebeple de genel olarak daha iyi faiz oranları sunan ancak daha riskli bir kredi olarak gösterilir.

%0 Faizli Esnaf Kredileri

Birçok kişi için mümkün olmayan %0 faizli krediler Halkbank ile birlikte esnaf ve sanatkarlar için sunulmaktadır. Ancak diğer kredi seçeneklerine göre farklı şartları bulunan bu kredileri ESKKK üyesi olan kişiler alabilmektedir. İlk olarak kişilerin günümüzde kültürel değerlere ve geleneklere destekte bulunan ve bunun yanında artık unutulmaya yüz tutmuş olan meslek guruplarını canlandırmak amacıyla açılan işyerlerine bu kredinin verildiğinin bilinmesi gerekmektedir.

Ahşap oyma işleri, semercilik, çömlek e çini yapımı, bakır işlemeciliği, lüle taşı oymacılığı, kaşıkçılık ve oyacılık gibi artık unutulmak üzere olan meslekleri seçen kişilere bu krediler sağlanmaktadır. Aksi durumda kişiler %0 faizli bu kredinin sahibi olamazlar.

Bu krediler 30.000 TL seviyesine kadar %0 faizli olarak verilmektedir. Bu bedelin üzerinde bir bedel talebinde olan kişiler KOSGEB başvurularını yapması gerekmektedir. 100.000 TL seviyesine kadar %0 faizli kredi imkânı KOSGEB’te verilmektedir.

KOSGEB Başvurusu Nasıl Yapılır? > TIKLAYIN

Halk Esnaf Destek Paketi Kredisi

Bu paket içerisinde maksimum bedel her bölge için 150.000 TL olarak belirlenmiştir. Esnaflar rahatlıkla başvurularda bulunarak bu destek paketinden faydalanabilirler. Kredinin faiz oranları oldukça uygun seviyelerde olurken istenilen aylarda kişilerin ödemelerini erteletme şansıları da bulunmaktadır. Bu sayede kişiler yıl içerisinde ödeme gerçekleştirecekleri ayları önceden belirlerler ve yalnızca o aylarda ödemelerini gerçekleştirirler. Bu sayede ödeme yapamayacakları aylarda kişilerin gecikme faizi ya da idari takip gibi işlemlerle uğraşmalarına da gerek kalmayacaktır.

Esnaf Kefalet Kredisine Başvururken Hangi Belgeler Gerekir?

Bu kredi için başvuruları kişiler Halkbank şubelerinden yaparken özel olarak kendilerinin bu kredi için gitmeleri şartı bulunmaktadır. Bu başvurularda kişilerden çeşitli belgeler istenir. Bu belgeleri öncesinden hazırlayan kişiler sonrasında bu belgeler ile giderek zaman kazanabilirler.

İlk olarak kişilerin nüfus cüzdanı örneklerinin yanında olması istenmektedir. Bunun yanında bu kredileri kullanmak için kooperatife kayıtlı olmak gerektiğinden ESKKK kayıt belgesi de banka tarafından istenir. Son olarak esnaf sicil tasdiknamesi ve vergi levhası fotokopisi ile birlikte kişiler bankalara gidebilirler. En yakın şubeden bu belgeler ile yapılan kredi başvuruları kısa sürede cevap alabilecektir.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.