Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Eşimin Borcu Kredi Notumu Etkiler Mi?

Eşimin Borcu Kredi Notumu Etkiler Mi?

Günümüzde bireyler çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için bankalara başvurdukları zaman bankaların ya da finansal kurumların kredi talebinde bulunan müşterilerinde ilk olarak aradıkları kriter kredi notudur. Buna göre hangi kredi türü olursa olsun, kredi çekmek isteyen bireylerin kredi tutarı eğer yüksekse ya da banka tarafından öngörülen düzeydeyse sorunsuz bir şekilde kredi çekilebilir. Ancak kredi notu bankaların olmasını istediği düzeyin altındaysa bireylerin kredi talebi kabul edilmez.

Eşlerin kredi notları

Buraya kadar her şey çok normal ancak kredi çekecek olan bireylerin evli olması durumunda akıllar karışıyor. Kredi çekmek isteyen ancak eşinin borcu olan kişiler kredi notlarının bu durumdan etkilenip etkilenmediğini bilmedikleri için tereddüt içerisinde kalıyor. Biz de “eşimin borcu kredi notumu düşürür mü?” sorusunu sizler için araştırdık. Keyifli okumalar dileriz.

Eşimin Borcu Kredi Notumu Etkiler Mi?

Kredi Notunda Eşin Durumu Nedir?

Bu konuya bireysel olarak bakmak gerekirse evli çiftlerden herhangi birisinin konut, ev ve taşıt kredisi gibi farklı krediler çekmek için ihtiyaç duyduğu kredi notu, kişinin eşinin borcundan dolayı olumlu ya da olumsuz olarak etkilenmez. Çünkü bankalarda yapılan işlemlerin tamamı bireysel olarak yapılır ve bankalar da birçok işlem için direkt olarak bireyleri ve bireyleri ilgilendiren konuları göz önünde bulundurur. Buna göre kredi çekmek isteyen herhangi bir bireyin eşinin piyasaya ya da diğer bankalara olan borcu kredi çekecek olan kişilerin kredi notunu etkilemez. Ancak bazı durumlarda standart uygulamanın dışına çıkılır ve eşlerin borçları kredi çekmeyi düşünen bireylerin kredi notunu etkiler. Bu nedenle kredi çekmeyi düşünen, özellikle yüksek tutarlarda kredi çekmeyi düşünen bireylerin eşlerinin mali durumlarını göz önünde bulundurmalarında fayda bulunur.

Eşe Kefil Olma Durumu Kredi Notunu Etkiler

Kredi notu her birey için ayrı hesaplandığından dolayı kişilerin eşlerinin borcu kredi notunun düşmesine ya da çıkmasına neden olmaz. Fakat bu konuda bazı özel durumlar bulunur. Bu özel durumlardan birisi çiftlerden birisinin diğerine kefil olduğu durumlardır. Eğer kredi çekmek isteyen bir birey, daha önce farklı krediler ya da borçlar için eşine kefil olmuşsa kredi notu direkt olarak etkilenir. Çünkü kefil olunan kişi bireyin eşidir. Eşin bankaya ya da piyasaya olan diğer borçlarını zamanında ödememesi riskli kefalet durumunun ortaya çıkmasına neden olur. Bu durumda hem borcu devam eden ve zamanında ödenmeyen eşin kredi notu olumsuz etkilenir, hem de eşine kefil olan bireyin kredi notu etkilenir. Ancak kefil olan eşin borçlarının sorunsuz bir şekilde ödenmiş olması kredi notunu düşürmeyeceği için kredi çekecek olan kişinin kredi notunu da etkilemez.

Eşlerin Birisinin Farklı Bir Kişiye Kefil Olması Kredi Notunu Etkiler

Eşlerin borcunun kredi notunu etkileyip etkilemediği ile ilgili olarak ortaya çıkan özel durumlardan birisi de kredi çekmeyi düşünen kişinin eşinin farklı birisine kefil olma durumudur. Eğer kefil olan kişinin kefil olduğu birey kredi borcunu zamanında ödemişse ve aynı şekilde ödemeye devam ediyorsa herhangi bir sorun oluşmaz ve asıl olarak kredi çekecek olan kişinin kredi notu etkilenmez. Ancak kredi çekmeyi düşünen kişinin eşinin kefil olduğu kişi borçlarını zamanında ödememiş ise bu kez kredi çekecek olan kişinin kredi notu etkilenir. Çünkü yukarıdaki gibi aynı şekilde riskli kefalet durumu söz konusu olur.

Kredi Notunda Eş Durumundan Etkilenmemek İçin Neler Yapılabilir?

Farklı türdeki kredileri kullanma ihtiyacı olduğunda bireylerin tereddüt etmemeleri için dikkat etmeleri gereken bazı konular bulunmaktadır. Bu konulara dikkat edildiğinde kredi notunu etkileyen hiçbir faktör olmayacağı için evli çiftlerin tamamı sorunsuz bir şekilde kredi çekebilirler. Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli şey eşlerin herhangi bir kredi borcu için birbirlerine kefil olmamalarıdır. Eğer zorunlu şartlardan dolayı eşler birbirlerine kefil olacaksa mutlaka eşlerin bu borçlarını zamanında ve aksatmadan ödemeleri gerekmektedir. Ayrıca yine evli olan eşler kredi çekmeyi düşünüyorsa güvenmedikleri ve borcunu aksatma ihtimali olan bireylere kefil olmamalıdır. Aksi halde kredi notu etkilenir ve kredi talepleri bankalar tarafından ret edilir.

Bankaların Kredi Konusunda Eşler İçin Uyguladığı Prosedürler

Bu konuda bankalar adına yorum yapmak ne yazık ki doğru olmuyor. Çünkü ülkemizde hizmet veren birçok banka bulunuyor ve bu bankaların her biri müşterilerine kredi konusunda hizmet veriyor. Ancak bankalar evli olan eşlerin kredi çekme taleplerini farklı değerlendiriyor. Bu konuda basit olarak maaş bordrolarını örnek gösterebiliriz. Bazı bankalar kredi çekme talebinde bulunan çiftlerin bordrolarını ayrı bir şekilde bireysel olarak kabul edip buna göre işlem yapıyor, bazı bankalar ise her iki bireyin bordrolarını tek bir bordro gibi göstererek tek gelir üzerinden işlemlerini gerçekleştiriyor. Bu yüzden bu konuda bankalarla görüşüp, hangi şekilde hareket ettiklerini öğrenmekte fayda bulunuyor.

Yüksek Tutarlı Kredilerde Borçlu Olan Eşin Kredi ve Kredi Notu Durumu

Bankalardan kredi çekmek isteyen ancak eşinin çeşitli kurumlara borcu olan bireylerin diğer bireylere göre daha dikkatli olması gerekir. Çünkü özellikle konut kredisi gibi kredilerde bankalar bireylerin kredi notuna bakıyor elbet ama bunun yanında bireylerin eşlerinin sicil durumları da kredi notunu direkt olarak etkileme de bankaların vereceği kararı doğrudan etkilemektedir. Bu durumun sebebi ise çok basittir. Banka kredi çekecek olan eşin sicil durumunu ve gelirinin olup olmadığını araştırır, böylece kredi çekmeyi düşünen bireylerin aylık kredi taksitlerini ödeme gücü ortaya çıkar. Bu yüzden kredi notu konusunda değil ama kredi onayı konusunda sorun yaşamamak için eşlerin borç durumunu gözden geçirmek gerekiyor.

Eşi Yasal Takipte Olan Bireylerin Kredi ve Kredi Notu Durumu

Kredi çekmeyi düşünen ancak eşinin borcundan dolayı yasal takibe alınan kişiler de bankalar tarafından riskli bulunan kesimler arasındadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi eşin yasal takipte olması bireylerin kredi notunu direkt olarak etkilemez ancak bireyin eşinin kredi kartı ya da kredi borcu gibi önemli borçlardan dolayı yasal takibe girmiş olması bankaların hoşuna giden bir durum değildir ve bankalar bu durumda olan bireylere genellikle kredi kullandırmaz. Özellikle konut kredisi gibi yüksek meblağlarda kredi kullanılması gerektiği zaman eğer kredi kullanacak olan bireyin eşi yasal takipte ise büyük olasılıkla bankalar kredi onayı vermezler. Ancak düşük rakamlarda olan ihtiyaç kredisi gibi kredi türleri için bankalar eşlerin yasal takipte olmasına aldırış etmez ve müşterilerine kredi verir.

Eşin ve Hane Halkının Kredi Notuna Etkisi

Bireysel olarak hesaplanan kredi notunda bireylerin kredi notu tamamen kendi ödeme alışkanlıklarına ve finansal geçmişlerine göre belirlenir. Ancak aynı evi paylaşan kişilerin kredi notları da kredi çekmek için kullanılabilir. Eğer ev içerisindeki eşin ya da anne ve babanın kredi notu yüksekse, bu durum kredi çekmeyi düşünen kişiler tarafından avantaj olarak kullanılabilir. Ama kredi çekmeyi düşünen kişiler evde yaşayan eş ve diğer bireylerin kredi notlarının düşük olduğunu biliyorlarsa bu durumda bankalara ayrı bir beyan yapmak olumsuz sonuçlar doğurur. Normal şartlarda kredi onayı çıkacak bir birey, kredi notu düşük olan eşin ya da aile efradının kredi notunu beyan ederse bankadan kredi için ret alabilir.

Kefilsiz Kredi Veren Bankalar için > TIKLAYIN

Nkolay Gelir Belgesiz Kredi > TIKLAYIN

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar > TIKLAYIN

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.