Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Ertelemeli Kredi Nedir?

Ertelemeli Kredi Nedir?

Ertelemeli Kredi

Bankaların kredi ürünlerini incelediğinizde, ödeme planında yer alan ilk taksit zamanın kredi kullanım tarihinden bir ay sonra olduğunu fark edersiniz. Ancak taksit ödemelerine hemen başlayabilecek mali duruma sahip olmayan tüketicilere özel geçtiğimiz dönemlerde bir kredi türü daha düzenlendi. Bu kredi ile kesenizi rahatlatmak mümkün!

Ertelemeli kredi adı verilen bu finansman türü sayesinde taksitlerin ödemesine hemen başlayamayacak olan tüketicilerde kredi çekebilme avantajı elde etti. Ertelemeli kredi ile ilgili 3 ay ve 6 ay erteleme hususlarını, bu kredinin nasıl alındığını ve ayrıntılarını yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Kredi kullandıran finans kurumlarının, ilgili kredinin kullanıldığı tarih itibari ile ilk taksit ödemesini 3 ay ya da 6 ay sonra başlatması özelliğine sahip bankacılık ürününe Ertelemeli Kredi adı verilmektedir. Bu krediden yararlanabilen tüketiciler kredi borçlarını 3 ya da 6 ay sonra ödemeye başlarlar.

Üstelik ertelemeli kredi kullandıran bankaların tüketicilerden ekstra bir şartı da bulunmuyor. Çünkü tüketici hangi kredi çeşidi için başvuruda bulunuyorsa, banka sadece o kredi türünün kullanımına dair gerekli olan evrakları istiyor. Kara listede yer almayan ve özellikle kredi notu yüksek olan tüm bireyler ertelemeli kredi kullanabilirler.

Ertelemeli Kredi Nedir?

Çekilen kredi ürününün ilk taksit ödemesi olarak belirtilen miktarın, ödenmesi gereken tarihten daha ileri bir zamana ötelenerek vadesinin değiştirilmesine Ertelemeli Kredi denilmektedir.

Özellikle kredinin çekildiği tarihten bir ay sonraki ödeme gününde ilk taksiti yatıramayacak olan tüketicilerin tercih etmesi gereken bir finansmandır. Ertelemeli kredi sayesinde borcunuza ait ilk taksit tarihini, ister 3 ay isterseniz de 6 ay sonrasına kadar değiştirebiliyorsunuz.

3 Ay Ertelemeli Kredi Nedir?

Normal şartlar altında çektiği kredinin ilk aylarını ödemesiz olarak geçirmek isteyen tüketicilerin yararlandığı kredi türüne 3 ay ertelemeli kredi adı verilmektedir. Bankalar müşterinin talebi üzerine 3 aya kadar ilk taksitin ödeme tarihini değiştirerek, kredi kullanım tarihinden sonraki ilk ayların ödemesiz geçmesini sağlamaktadır.

Bu kredi türünde müşteriyi avantajlı bir konuma geçiren husus ise ertelemeli kredinin özellikleri konut, taşıt ve bireysel ihtiyaç kredileri olmak üzere tüm kredi türlerinde geçerlidir. Ayrıca ödeme kolaylığının yanı sıra uygun faiz oranları ile öteleme imkânı sunan bankalarda bulunmaktadır.

Hatta bazı bankalar 3 ay ertelemeli kredi başvurusunda bulunan tüketicinin kredi notuna bakarak, yüksek nota sahip olan kişilere çok daha düşük faiz oranlarıyla kredi imkânı da sunmaktadır.

6 Ay Ertelemeli Kredi Nedir?

Tüketicinin ihtiyaçları doğrultusunda bankadan 6 aylık bir süreç için ödemesiz dönem yapılmasını talep etmesi, 6 ay ertelemeli kredi kullanması anlamına gelmektedir. Özellikle bayram, yılbaşı, yaz başlangıcı gibi özel dönemlerde bankaların kampanya modellerine göre kullandırılmakta olduğu bir kredi türüdür.

Tüketicilerin bankadan ödemesiz dönem talep ederken en çok dikkat etmesi gereken faizlerdir. Çünkü kredi ödemesinde vade ertelemeden kaynaklanan faiz farkının, oluşturulan ödeme planına nasıl yansıtılacağı iyi analiz edilmelidir.

Ertelemeli Kredi Nasıl Alınır?

Kullanmak istediğiniz kredi çeşidinin ödeme planı hazırlanırken, ödemesiz dönem için talepte bulunduğunuzu da iletirseniz ertelemeli kredi kullanabilirsiniz. Bu talebin bankanıza ulaşması için internet şubelerini, mobil uygulamaları ya da telefon bankacılığını kullanabilirsiniz.

Ancak sözlü olarak şubeye başvuru yapmak istiyorsanız, kullanmak istediğiniz kredi türüne göre bankanın sizden talep edeceği belgeleri de yanınıza almanızı öneririz. Bu belgelerin şubeye beyan edilmesi, bankanın başvurunuza onay verme sürecini hızlandıracaktır.

Ertelemeli kredi almak için hangi kanalı tercih ederseniz edin, başvurunuz kredi notu skorunuza göre değerlendirilmeye alınacaktır. Bu değerlendirmenin sonucunda kara listede yer almıyor ve notunuzun kredi kullanmaya uygun olduğu görülüyorsa, başvurunuz banka şubesine yönlendirilmektedir.

Ertelemeli kredi başvurunuz için şubeye teslim edeceğiniz evraklar incelenecektir. Belgeleriniz eksiksiz ve hatasızsa bankanız başvurunuza onay verir. Böylelikle şuan kullandığınız krediyi, yaptığınız sözleşmeye göre 3 ay ya da 6 ay sonra ödemeye başlayabilirsiniz.

Taksit ödemelerinizin belirlediğiniz vadede ertelenip ertelenmeyeceğini tamamen kredi notunuz belli edecek diyebiliriz. Bankanın talep ettiği kıstasın altında kalan tüketicilerle kredi notu düşük olan müşterilere ertelemeli kredi verilmemektedir.

Ayrıca BkzErtelemeli Kredi Nasıl Alınır?

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.