Kredilog.com

Ertelemeli Kredi Nasıl Alınır?

Ertelemeli Kredi

Kredi çekmek için bankaya müracaat ettiğinizde, bu krediye dair ilk ödeme taksiti kredi başlangıcından bir ay sonradır. Ancak kimi kullanıcılar taksitlerin ödemesine hemen başlayacak maddi durumuna sahip değildir. Bu nedenle taksit ödemelerine birkaç ay sonra başlamak isterler. İşte bu durumuna çözüm olabilmesi için bankaların sunduğu bir hizmet ürünü bulunmaktadır. Ertelemeli Kredi adı verilen bu hizmet ürününe dair tüm ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz…

Bankaların kredi ödemelerini, kredinin çekildiği tarihten itibaren 3 ay sonra başlatması Ertelemeli Kredi ürünü kapsamındadır. Bu krediden yararlanan tüketiciler kredi taksit ödemelerine 3 ay sonra başlarlar. Tüketiciyi avantajlı bir konuma geçiren detay ise Ertelemeli Kredi ürününün özellikleri tüm krediler için geçerli olabiliyor.

İster taşıt kredisi, isterseniz de konut kredisi ya da bireysel ihtiyaç kredisi başvurusunda, Ertelemeli Kredi avantajlarından yararlanabilirsiniz. Ancak tüketici ihtiyaçları doğrultusunda bankadan ödemesiz dönem talep ederken, bankanın krediyi kullandırdığı faiz oranına dikkat etmelidir.

Tüketicinin avantajlı bir konuma geçebilmesi için iyi analiz etmesi gereken ikinci durum ise vade ertelemeden kaynaklı faiz farkının ödeme planına nasıl yansıtılacağıdır. Her iki konuda da ayrıntılı bilgi sahibi olmanız gereklidir.

Ertelemeli Kredi Nedir?

Kullanılan kredi ürününün ilk taksit ödemesinin, ödenmesi gereken tarihten daha ileri bir zamana ötelenerek ödeme vadesinin değiştirilmesine Ertelemeli Kredi adı verilmektedir. Normal şartlar altında kullandığının kredinin ilk taksitini, krediyi çektiğiniz tarihten 1 ay sonrası olan ödeme gününde yatırmanız gereklidir.

Ancak bankaların sunduğu Ertelemeli Kredi avantajı sayesinde bu zamanı öteleyerek 3 ay sonrasına kadar ilk taksit tarihini değiştirebiliyorsunuz. Bu ürün tamamen tüketicinin talebine göre işleme alındığı için krediyi başvurusunda bulunduğunuzda, ilk ayların ödemesiz dönem olarak geçmesini istiyorsanız Ertelemeli Kredi talebinde bulunmanız gerekmektedir.

Ayrıca çekilen kredinin taksitlerinde hali hazırda maksimum 3 ay erteleme yapılabiliyor. 6 ay ertelemeli kredi türü ise bayram, yılbaşı, yaz başlangıcı gibi özel dönemlerde bankaların kampanya modellerine göre kullandırılmaktadır. Böylece insanların nakde daha fazla ihtiyaç duyduğu bu dönemlerde ödeme kolaylığı sağlanarak, avantajlı kredi kullanabilmeleri hedeflenmektedir.

Ertelemeli Kredi Nasıl Alınır?

Ertelemeli Kredi Nasıl Alınır?

Ertelemeli kredi kullanmak isteyen tüketicilerin ödemesiz dönem için başvuruda bulunması gerekmektedir. Kredi kullanımında ödeme planını hazırlanırken ödemesiz dönem talebinin iletilmesi ile banka uygun gördüğü takdirde erteleme kredi kullanılabilir.

Başvuru yapmak için ister direkt şubeye gidebilir, isterseniz de bankanızın sunmuş olduğu başvuru diğer kanallarından birini kullanabilirsiniz. İnternet üzerinden başvuruda bulunmak isteyenlerin bankaya kayıtlı cep telefonu numarasını ve T.C. kimlik numarasını bilmeleri gerekmektedir.

SMS bankacılığı, internet bankacılığı ya da mobil uygulama üzerinden yapılan başvurular kredi notu skoruna göre değerlendirilmektedir. Bu değerlendirmenin sonunda notunuz uygunsa ve kara listede yer almıyorsanız, başvurunuz banka şubesine yönlendirilmektedir.

Şubeden kredi kullandırımında talep edilecek olan belgeler ise kullanmak istediğiniz kredi türüne göre değişkenlik göstermektedir. Gerekli belgelerin teslim edilmesi ve bankanın başvurunuza onay vermesi durumunda kredinizi şimdi alıp, taksit ödemelerinizi belirlediğiniz vadede erteleyebilirsiniz.

Ertelemeli Kredi Alma Şartları

Ertelemeli kredi kullandıran bankaların tüketiciden ekstra bir şartı olmaz. Tüketici hangi kredi türü için başvuru yapıyorsa, o kredi tününün kullandırımı ile ilgili tüketicide olması gereken koşulların tümü ertelemeli kredi için de geçerlidir.

Yukarıda da belirtiğimiz gibi kredi notu ve kara listede yer alıp almamak gibi şartlar tüketicide aranan özelliklerin başında gelmektedir. Bankanın talep ettiği kıstasın altında kalan tüketiciler ile kredi notu düşük olan müşteriler ertelemeli kredi kullanamazlar.

Finans kurumlarının sunmuş olduğu Ertelemeli Kredi için başvuruda bulunacak olan tüketicilerin dikkat etmesi gereken en önemli husus kredinin vade sayısında azalma olacağıdır. Örneğin tüketicinin 48 ay vade ile kullanmakta olduğu ihtiyaç kredi ürününde vade erteleme istendiğinde, 3 ay erteleme uygulandığı düşünülürse kredi vadesi 45 ay olarak belirlenecektir.

Bunun nedeni ise ödeme yapılmayan ayların hesaba katılmaması sonucunda, maksimum 48 aya kadar kullandırılan ihtiyaç kredilerinde ödeme planı hazırlanırken BDDK’nın yönetmeliği gereğince taksit vadesinin en fazla 45 ay olabilmesidir.

Ödeme yapılmayan aylarda sanki taksitlerin ödenmesi yapılmış gibi sayılmaktadır. Bu nedenle müşteri 3 aylık döneminde faizine katlanmak zorundadır. Çünkü kredinin kullanıldığı banka, erteleme talebine göre hazırlanan ödeme planında ertelenen vade için çıkan farkı da plana eklemektedir.

Bazı bankalar çıkan faiz farkını tüm taksitlere yayarak uygularken, bazı bankalar ise vade ertelemeden kaynaklı faiz farkını ilk taksite yansıtmaktadır. Bu nedenle hangi kredi çeşidi için başvuruda bulunulduğu fark etmeksizin, taksit erteleme talebinde bulunulmadan önce uygulanacak olan faiz farkına ve vade sayısına dikkat edilmelidir…

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.