Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Engellilere Konut Kredisi

Engellilere konut kredisi veren pek çok banka olmakla birlikte faiz oranları %0,5 ile %1.7 arasında değişiyor.

Engellilere Konut Kredisi

Engelliler İçin Krediler

Günümüzde engelliler için başlatılan kampanyalar kapsamında pek çok banka engelli kredisi üzerinden cazip avantajlar sunmaya başladılar. Engellilere konut kredisi almak için devlet bankaları ile özel bankalar arasında faiz ve kredi olanakları açısından değişkenlik gösteriyor. Engellilerin, konut kredisi almak için heyet raporu ile onaylanan engel türüne ve engel oranına göre de kredi koşulları değişiyor. Tüm engel grupları için engelli konut kredisi verilmesi mümkün değil! Kendi kararlarını alamayan, zihinsel engel grubunda olan engellilere bu kredi olanağı sunulmuyor. Kredi başvurusunda bulunan kişi için, bankalar tarafından belirlenen şartların sağlanması gerekiyor ve belirlenen bu şartları sağlamayan kişiler engelli konut kredisinden yararlanamaz.

Engellilere Konut Kredisi Hangi Bankalardan Veriliyor?

Engelli konut kredisi alabileceğiniz bankalar şunlar:

 • Akbank
 • Ziraat Bankası
 • Türkiye Finans Katılım Bankası
 • Vakıfbank
 • Türkiye İş Bankası
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • QNB Finansbank
 • Garanti Bankası
 • Halk Bankası
 • Denizbank
 • Türkiye Ekonomi Bankası
 • Albaraka Türk Bankası
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası

Engelli Konut Kredisi Başvuru Adımları Neler?

Engelliler için konut kredisi başvuru adımları sırasıyla şu şekildedir:

 1. Kişilerin engel durumunu beyan eden sağlık kurulu raporu (tam teşekküllü hastaneden alınmayan sağlık raporları dikkate alınmaz).
 2. Kişilerin engelli maaşı alıyor olması şartı aranıyor (sağlık kurulu raporu olup, engelli maaşı almayan vatandaşlar bu krediden faydalanamaz!).
 3. Kredi başvurusunu sadece 18 yaşını doldurmuş olan ve 80 yaşın altında olan kişiler yapabilir.
 4. Kişilerin, kredi notundan dolayı kara listede yer almaması gerekiyor.
 5. Engelli maaşı sonradan kesilen kişiler de bu krediden yararlanamıyor. Krediye başvuru sırada aktif olarak engelli maaşı alıyor olmalısınız.
 6. Engelli maaşı alan, ancak üzerinde haciz bulunan engelliler, bu krediyi alamaz.

Engelli Konut Kredisi Almak İçin İstenen Evraklar Neler?

Engelliler için konut kredisine başvuru yapmak için, her bankaya göre istenen evraklar değişmekle beraber genel olarak bankaların sizden isteyeceğin evraklar şunlardır:

 • Engelli kişiye ait nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Engelli kişinin ikametgah belgesi (e-devlet üzerinden alınabilir)
 • Engelli maaşı haricinde bir gelir varsa bunu gösterir gelir belgesi
 • Engelli birey çalışıyorsa maaş bordrosu
 • Engelli maaşı alındığına dair gelir idaresinden alınacak belge
 • Başvuru yapılan bankanın isteyeceği, fatura vb. belgeler

Bankaların istediği belgelerin en önemlileri bunlar. Ancak istenen belgelerde bunlara ek olarak her banka, başka belgeler de isteyebilir. Ayrıca bankaların, alınacak olan kredinin geri ödeneceğinden emin olmak için kefil isteme hakkı da var. Bununla beraber, engelli kişi adına ipotek veya teminat altına alınabilecek mülk varsa, bunlara ait tapu vs. belgeler de istenebilir.

Engelli Konut Kredisinden Yararlanabilecek Engel Grupları Neler?

Engelliler için konut kredisinden yararlanacak olan kişiler, zihinsel engeli bulunmayan ve sadece bedensel rahatsızlığı bulunan kişilerdir. Bu nedenle zihinsel gerilik ve otizm gibi ifade güçlüğüne yol açan, kendi isteklerini yerine getirmeyen engellilerin başvuruları bankalar tarafından kabul edilmiyor. Şizofreni, ağır obsesif kompulsif bozukluk gibi psikolojik rahatsızlığı olan kişilere kredi verilmez.

Ziraat Bankası Engelli Konut Kredisi Seçeneği

Ziraat Bankası aracılığı ile konut kredisi almak isteyen kişilere özel %1,37 faiz oranı sunuluyor. Ziraat Bankası, uygun şartların sağlıyor iseniz faizsiz kredi verme seçeneği de mevcut! Ayrıca bankanın, engelli konut kredisi için vade süresi de 120 aya kadar çıkabiliyor. Ziraat Bankası, ilk kurulan bankalarımız arasında yer alarak ve kooperatif usulüyle çalıştığı için diğer bankalara oranla daha düşük faiz seçeneği sunuyor.

Halkbank Engelli Konut Kredisi Seçeneği

Halkbank’a yapılacak olan kredi başvuruları hızlı bir şekilde sonuçlanıyor. Bankanın, engelliler için konut kredisi faiz oranı %1,38 olarak belirlendi. Kredi vade süresi ise en fazla 60 ay olabiliyor. Vade süresini banka, başvuran kişinin yaşını dikkate alarak belirliyor.

Vakıfbank Engelli Konut Kredisi Seçeneği

Engelli kişilerin Vakıfbank’a yapacakları ev kredisi başvurularının olumlu sonuçlanması daha olanaklı. Vakıfbank’ın belirlediği faiz oranı ise %1,37’dir. Alınacak olan konut kredisi tutarı, kişinin engelli maaşına bağlı olarak değişir. Çünkü vade süresi içinde yapılacak olan kredi ödemelerinin, engelli maaşının yarısını geçmeyecek şekilde düzenlenmesi gerekiyor.

Kredi Miktarı

250.000,00 TL

Kredi Tipi

Konut Kredisi ADK

Vade

120

Faiz Oranı

%1,37

Taksit Periyodu

1

KKDF

%0,00

Ödemesiz Dönem

0

BSMV

%0,00

Toplam Ödenecek Tutar

510.795,42 TL

Taksit Tutarı

4.256,64 TL

Kredi Tahsis Ücreti

1250,00 TL

Ekspertiz Ücreti

1100,00 TL

Garanti Bankası Engelli Konut Kredisi Seçeneği

Garanti Bankası’nın konut kredisi avantajından faydalanmak için herhangi bir Garanti Bankası şubesine giderek başvuru yapmak yeterli oluyor. Bankanın müşteri hizmetleri aracılığıyla ile yapılan kredi başvurularında, bankanın faiz oranı ve vade seçenekleri, alınacak olan kredi tutarına ve engelli maaşına göre değişiklik gösteriyor. Garanti Bankası’nda maksimum vade seçeneği ise 120 aydır.

Denizbank Engelli Konut Kredisi Seçeneği

Denizbank üzerinden engelli konut kredisi çekmek isteyen kişilerin, kendilerine en yakın Denizbank şubesine giderek başvuru yapması gerekiyor. Denizbank engelli konut kredisi için sunulan faiz oranı %1,68’dir. Alınabilecek maksimum kredinin tutarı ve kredi vade süresi engelli maaşına göre değişiyor. Banka, bu kredi için en fazla 120 ay vade seçeneği sunuyor.

Denizbank, kredi başvurusu sırasında, ikametgah adresine ek olarak fatura ve kefil isteme hakkına da sahiptir. Ayrıca bankaya verilecek olan engelli raporunun üzerinde, engel oranının net bir şekilde yazıyor olmalı.

ING Bank Engelli Konut Kredisi Seçeneği

ING Bank’ın sağladığı konut kredisinden yararlanmak için size sunulan kredi faiz oranı %1,47 gibi diğer bankalara göre oldukça cazip bir oran! Bankanın bu faiz oranı, engelli konut kredilerinde değişiklik göstermez; sadece belirlenecek olan vade süresini değiştiriyor. Engelli kredisi aylık ödeme tutarı, aylık engelli maaşının yarısından fazla olamaz. Bu nedenle vade seçenekleri kişiden kişiye göre değişkenlik gösterir.

Kredi Tutarı

Kredi Vadesi (Ay)

Aylık Faiz Oranı

Yıllık Akdi Faiz Oranı

Kredi Tahsis Ücreti

Aylık Taksit Tutarı

Aylık Toplam Maliyet Oranı

Yıllık Toplam Maliyet Oranı

100.000 TL

120

%1,47

%17,64

500 TL

1,778.74TL

%1,5131*

%19,7467

TEB Bankası Engelli Konut Kredisi Seçeneği

TEB Bankası’ndan konut kredisi almak için belirlenen faiz oranı %1,59’dur. Bankanın engellilerde aradığı bir şart ise engelli maaşının en az 1 yıl süre ile TEB Bankası’ndan alınıyor olması! Ayrıca bankaya teminat olarak taşınmazınıza ait olan bir tapu gösterebilirsiniz. Kredi başvuruları banka şubeleri üzerinden veya bireysel müşteri hizmetleri aracılığıyla kolaylıkla gerçekleştiriliyor.

Bankaların Müşteri Hizmetlerine bağlanmak için > TIKLAYIN

Ayrıca bakınız:

PTT Engellilere İhtiyaç Kredisi > TIKLAYIN

Malulen Emekli Maaşı Detaylar> TIKLAYIN

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.