Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Engelli Maaşı Neden Kesilir?

Engelli Maaşı Neden Kesilir?

Engelli maaşı neden kesilir; Engelli maaşı ya da diğer adıyla 2022 maaşı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından verilen yardımlar arasında yer alan ve en az %40 ve üzeri engelli olduğu heyet raporu ile tespit edilen kişilere destek olmak amacıyla veriliyor.

Engelli Maaşı

2022 maaşı, kanunla belirlenmiş olan SSK, Bağ-Kur veya Emekli Sandığı gibi sosyal güvenlik kurumlarından hiçbirine tabi olmayan ve muhtaçlık durumu da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından belgelenen 18 yaşından büyük olan engelli kişilere ya da 18 yaşından küçük engelli yakını olan kişilere verilen maddi destektir.

2022 engelli maaşı nedir ve 2022 Maaşı Ne Kadar gibi sorulardan sonra, engelli maaşı ile ilgili olarak merak edilen sorulardan birisi de Engelli maaşı neden kesilir? oluyor. Bu maaş türü ile ilgili genel olarak Engelli maaşı sigortalı işe girince kesilir mi? Engelli maaşı evlenince kesilir mi? gibi sorular da aklımıza geliyor.

Biz de sizin için hazırladığımız bu yazımızda Engelli maaşı neden kesilir sorusuna cevap ararken Özürlü maaşı neden kesilir? Engelli maaşı neden kesilir? 2022 özürlü maaşı hangi hallerde kesilir? gibi sorularınıza cevap veriyoruz. Ayrıca Engelli aracı alınca maaş kesilir mi? ve Engelli maaşı sigortalı işe girince kesilir mi? gibi merak edilen ve engelli maaşının kesilmesi ile ilgili sorulara da açıklık getiriyoruz. Gelin şimdi detaylara birlikte bakalım.

Engelli Maaşı Neden Kesilir?

Engelli maaşlarının banka hesaplarına yatmadığını gören kişiler, direk olarak bağlı oldukları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ile irtibata geçiyor ya da ALO 144 Sosyal Yardım Hattını arayarak bu problemin çözümünü arıyor olabilir. Biz de en çok merak edilen konulardan birisi olan Engelli maaşı neden kesilir? sorusuna cevap arıyoruz. Engelli maaşının kesilmesi durumlarını şu başlıklar halinde açıklayalım.

İkametgah Adresi Değişikliği

Aldığınız engelli maaşının kesilmesine sebep olan nedenlerin başında genel olarak ikametgah adresinizin değişmesi oluyor. Adresinizin farklı il ya da ilçeye taşınması durumunda, bağlı olduğunuz ve maaş aldığınız vakfın da görev alanının dışına çıktığımız için engelli maaşınız kesilir. Engelli maaşının kesilmesi nedeni olarak en sık görülen ve karşılaşılan sorunların başında bu yapacağınız adres değişikliği geliyor.

Bu durumun nedenini de şöyle açıklayalım ki engelli olarak aldığınız maaş, ikamet ettiğiniz yere hizmet veren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı kontrolünde oluyor. Bu nedenle ikametgah ettiğiniz adresi değiştirmeniz durumunda da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı haliyle sizi bulamadığı için bu maaşı kesebilir. Maaşınızı tekrar almak için yeni adresinizin başlı olduğu vakfa giderek başvuru yapmanız gerekiyor.

Muhtaçlık Durumunun Ortadan Kalkması

Engelli maaşını aldığınız Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın sistemi üzerinden, sizin üzerinize kayıtlı olan taşınır ve taşınmaz mallar görüntülenerek ihtiyaç sahibi olup olmadığınız hesaplanabilir. Eğer ara ara yapılacak olan incelemelerde muhtaçlık durumunuzun ortadan kalktığı tespit edilirse ve vakıftaki mütevelli heyeti tarafından muhtaç olmadığınıza kanaat getirilirse engelli maaşınız kesilir.

Engel Oranınızın %40’ın Altına Düşmesi

Eğer daha önce %40 üzerinde olarak tespit edilen engel oranınız, alacağınız bir heyet raporu ile %40 oranının altına düştüğü tespit edilirse aldığınız engelli maaşınız kesilir. Böyle bir durum sağlık durumunuzun iyileşmesi nedeniyle de olabilir ya da heyet tarafından verilen karar neticesinde de düşürülebilir.

Engelli Maaşından Feragat Etmek

Eğer kendi rızanız ile engelli maaşı almaktan feragat etmeniz durumunda aldığınız engelli maaşı kesilerek, sonraki aylar için hesabınıza engelli maaşı yatmaz.

Engellinin Vefatı Durumu

Eğer daha öncesinde engelli maaşı almaya hak kazanan birisini vefat etmesi durumunda, engelli maaşının kesilmesine sebep olur. Eğer böyle bir durumda da engelli kişinin vefatını resmi kanallara bildirmez ve engelli maaşını haksız olarak çekmeye çalışırsanız, bu durumun tespiti ile yasal süreç başlayarak vefat tarihinden sonra çektiğiniz tüm maaşlar, yasal faiziyle birlikte sizden geri alınır.

Sosyal Güvenlik Kaydınız Tespit Edilirse

Engelli maaşı alan kişilerin, sonradan sigortalı olarak bir işte çalışmaya başlaması durumunda, bu olay vakıf sistemlerine otomatik olarak bildirilerek aldığınız engelli maaşı kesilir.

18 Yaşını Doldurmanız Durumunda

18 yaşından küçük olan engelli bireylerin aldığı maaş türü de bu kişinin 18 yaşını doldurması ile birlikte engelli maaşının kesilmesine sebep olur.

18 Yaş Altı Engelli ile Bakıcısının Aynı Evde Olmaması

18 yaşından küçük engelli kişi ile ona bakmak için teminat vererek engelli maaşı alan bakıcısının aynı ev içerisinde ikamet etmediğinin tespit edilmesi durumunda da aldığınız engelli maaşı kesilir. Hatta aynı hanede olmaları ancak fiili olarak engelliye bakmadığı da tespit edilirse yine engelli maaşı kesilir.

Türk Vatandaşlığından Çıkmak ya da Çıkarılmak

Engelli maaşı alan kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekiyor. Eğer engelli kişi, belli sebepler ile Türk vatandaşlığından kendi isteğiyle çıkar ya da çıkarılırsa, aldığı engelli maaşı kesilir.

Engelli Maaşının 1 Sene Boyunca Çekilmemesi

Son olarak da başvurunuz onaylanarak engelli maaşı almaya hak kazandınız ancak hesabınıza yatan engelli maaşını 1 yıl boyunca hiç çekmezseniz, devlet tarafından bu paraya ihtiyacınız olmadığını düşünülerek aldığınız engelli maaşı kesilir. Bu nedenle hesabınızda bu parayı biriktirmemenizi öneriyoruz.

Devlet tarafından verilen maaş desteğinin yanında bankalar tarafından engellilere özel olarak hazırlanan pek çok imkan bulunuyor. Bu avantajlar arasında yer alan Engellilere Konut Kredisi Veren Bankaları öğrenmek ve PTT Engelli Kredisi hakkında bilgi verdiğimiz yazılarımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Sizler için hazırladığımız bu yazımızda İkametgah Değişikliği 2022 Engelli Maaşını Keser mi? Engelli Maaşı Sigortalı İşe Girince Kesilir mi? Engelli Üzerine Ev Yada Araba Alırsak Engelli Maaşı Kesilir mi? Engelli Maaşı Evlenince Kesilir mi? Gibi soruları cevapladık. Eğer aklınıza takılan ya da paylaşmak istediğiniz ekstra bir durum var ise hemen aşağıdaki yorumlar kısmında bizimle paylaşırsanız çok seviniriz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.