Kredilog.com

Emekliye Özel Promosyon Veren Bankalar 2018

Emekliye Promosyon

Emekliye promosyon veren bankalar ile SGK arasında ödemeler için anlaşma sağlandı ve promosyon ödemeleriyle ilgili detaylar belli oldu.

Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı’nın açıklamasıyla birlikte emekli vatandaşlarımızın en yüksek promosyon veren finans kuruluşuna geçme haklarının olduğu belirtildi. Bu nedenle emekli maaşı banka değişikliği nasıl yapılır ve emekliye promosyon veren bankalar hangileridir, yazımız içerisinde kapsamlıca açıkladık.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan sonuçlara göre ülkemizdeki emekli sayısı 11 milyona ulaştı. Toplam emekliler içerisinde, emekli olmasına rağmen çalışmaya devam eden vatandaşların oranı yüzde 30,8. Kişilerin yeniden çalışmaya başlamasının temel sebebi ise gelir yetersizliği.

Ülkemizde “aylık bağlanma oranının” her yapılan sosyal güvenlik reformunda düşmesi ve çalışılan döneme oranla emekli olan kişinin gelirinin önemli ölçüde düşmesi vatandaşların ekonomik sıkıntı çekmesine neden oluyor.

Devlet, vatandaşların mali ve sosyal haklarında iyileştirmeler yapılmasını masaya yatırarak emekliye promosyon verilmesine karar verdi. Vatandaşlar, mevcut aldıkları aylık maaşlarına göre 300 ile 450 lira arasında promosyon alma hakkına sahip.

Emekliye Özel Promosyon Veren Bankalar

Emekliye Promosyon Veren Bankalar

Ödeme tarihlerinin ve koşullarının kararlaştırılmasının ardından emekliye promosyon veren bankalar da belli oldu.

Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, Denizbank, Garanti Bankası ve İş Bankası başta olmak üzere ülkemizde faaliyet gösteren birçok finans kurumu emekli promosyonu vermek için hükümetle anlaşma sağladı. Bankaların ne kadar ödeme yaptığını, emeklilere sunduğu avantajları ve başvuru kanallarını aşağıdaki başlıklarda sıraladık…

Ziraat Bankası Emekli Promosyon Başvurusu

Emekli vatandaşların en çok çalıştığı kamu kurumu Ziraat Bankası olmaktadır. SGK (Emekli Sandığı, SSK, Bağ-Kur) emekli maaş ödemeleri için Ziraat Bankası ile anlaşma imzalayan emeklilere; 1.000 lira altında ise 300 TL, 1.000 lira ile 2.000 lira arasında ise 375 TL ve 2.000’in üstünde ise 450 TL tutarında promosyon verilmektedir. Yapılan bu anlaşma doğrultusunda kişiler, hesap işletim ücretinden muaf tutulmaktadır. Ayrıca özel kredi imkânlarıyla da farklı avantajlar elde edebiliyorlar.

Ziraat Bankası emekli promosyon başvurusu; şubelerden, internet bankacılığından, ATM’den, SMS bankacılığından ve bankanın müşteri iletişim merkezinden yapılabilmektedir. Mesajla başvuru yapmak isteyenler “PRO” yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra T.C. kimlik numarasını ekleyerek 4757’ye SMS göndermelidirler. Sonrasında müşteri hizmetleri, kişiyi arayarak başvuru için onay almaktadır. Detaylı bilgi 0850 220 00 00 numaralı müşteri iletişim merkezi tarafından verilmektedir.

Vakıfbank Emekli Promosyon Başvurusu

3 yıllık süre için nakdi olarak promosyon ödemenizi Vakıfbank’tan almak amacıyla başvurunuzu sadece banka şubelerinden gerçekleştirebilirsiniz. Vakıfbank emekli promosyonu başvurusu için ilgili Sözleşme, Taahhütname ve Formları doldurup imzalamanız gerekmektedir. Yapılacak olan sözleşmenin ardından maaş tutarınız kadar, şubelerden para çekme işlemlerinizi masrafsız gerçekleştirebileceksiniz.

Halkbank Emekli Promosyon Başvurusu

Halkbank emekli promosyon başvurusu Bank24’lerden, bankanın emekli hatlarından, internet şubesinden ve şubelerinden yapılabilmektedir. 18 yaşını doldurmuş olan ve emekli maaş ödemesi alan her vatandaş, bankanın bu uygulamasından yararlanabiliyor. Bunun için başvuru yapmanız ve maaşınızın nakil olmasını yeterlidir.

Denizbank Emekli Promosyon Başvurusu

Denizbank aylık bin TL altında maaş alan kişilere 300 lira, aylık bin ila 2 bin TL arasında maaş alan kişilere 375 lira ve aylık 2 bin üzeri maaş alanlara 450 TL promosyon vermektedir. Denizbank emekli promosyon başvurusu sadece şubeler aracılığıyla gerçekleştirilebilmektedir.

Garanti Bankası Emekli Promosyon Başvurusu

1 Ağustos 2017 tarihinden itibaren yeni emekli olan kişiler, ilk maaş ödeneklerini ve varsa emekli promosyonlarını almak için Garanti’yi seçebilirler. Garanti Bankası emekli promosyon başvurusu, nüfus cüzdanı ile birlikte en yakın banka şubesinden yapılabilmektedir. Ödeme detaylarıyla ilgili koşullar için kurumun müşteri hizmetlerini arayabilir ya da web sitesini inceleyebilirsiniz.

İş Bankası Emekli Promosyon Başvurusu

Emeklilik döneminizde bankacılık işlemlerinizi hızlı, ayrıcalıkla ve kolay gerçekleştirmenin rahatlığını İş Bankası’yla çalışarak ödeyebilirsiniz. İş Bankası emekli promosyon başvurusu yaptıktan sonra en az bir kez maaş ödemesini ilgili bankadan aldığınızda, promosyon ödemesi yapılmaktadır. Ödemelerle ilgili başvurular şubelerden gerçekleştirilmektedir.

QNB Finansbank Emekli Promosyon Başvurusu

Promosyon almak isteyen kişilerin müracaat etmeleri ve 3 yıl süre ile QNB Finansbank’tan maaş alacaklarına dair taahhütname imzalamaları gerekmektedir. QNB Finansbank emekli promosyon başvurusu şubelerden müşteri temsilcisi aracılığıyla yapılabilmektedir. Aylık ortalama maaş tutarına göre promosyon verilmekte ve ilgili tutar müşterinin maaş hesabına peşin olarak yatırılmaktadır.

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Nasıl Yapılır?

2007 yılında yayımlanan Başbakanlık genelgesi ile memurlar, maaş promosyonu almaya başlamıştı. Emekli vatandaşlarında aynı haktan yararlanmayı talep etmesi üzerine görüşmeler yapıldı ve 1 Ocak 2017’den beri emekliye promosyon verilmeye başlandı.

Söz konusu promosyon ödemeleri, hesapların bankada 3 yıl süre ile tutulmasının karşılığında yapılmaktadır. Ancak hak sahibinin, emekliye promosyon veren bankalar arasından çalışacağı kurumu tercih etme hakkı mevcut. Bir diğer ifadeyle emekli kişiler, anlaşma yapılan finans kurumlarından istediklerini seçebiliyorlar. Peki, emekli maaşı banka değişikliği nasıl yapılır?

İnternet üzerinden online bir şekilde ya da SGK’ya giderek banka değişikliği yapmak mümkün. İnternetten değişiklik yapmak isteyenler, www.turkiye.gov.tr adresine e-devlet şifresi ve kimlik numarasıyla giriş yaptıktan sonra 4A, 4B veya 4C linkine tıklayarak gerekli işlemleri yapabilirler.

Alternatif yöntem ise SGK İl veya Merkez Müdürlüklerine gidilerek, anlaşmalı bankalardan talep edilen kuruma emekli aylığının nakil yapılması yönünde dilekçe yazmaktır. Söz konusu dilekçe işleme alındığında, banka/şube değişikliğiniz gerçekleştirilecektir. Son olarak maaşınızı taşımak istediğiniz bankanın en yakın şubesine de giderek, maaşınızın nakil olmasını isteyebilirsiniz.

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Nasıl Yapılır?

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.