Kredilog.com

Emekliler En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Emeklilere Kredi

Türkiye’de en son yapılan sayıma göre on milyondan fazla emekli var ve her emekli, muhakkak herhangi bir konutu yahut aracı yoksa bunu kredilerle, emeklilik avantajından faydalanarak almak ve tabiri caizse emeklilik hayatında, hayatını sonuna kadar yaşamak istiyor.

Kış ve yaz tatilleri, yazlıklar ve daha pek çok meşkaleyle gönüllerini dilediğince eğlendirebilen emekliler, akıllı bir ödeme sistemiyle günümüzde hemen her şeyi yapabilmekteler. Günümüzde emeklilere özel kredi fırsatları da yine karşımıza çıkan güncel fırsatlardan bir tanesi. Bugünkü yazımızda, bir emeklinin en fazla ne kadar kredi çekebileceğine değineceğiz.

Emekliler En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Emekli Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Bazı bankalar, bu durumu 40-50 katına kadar genişletebiliyor ve iddialarına göre bu tutarı emekli olan herkese de verebiliyorlar ancak biz bu yazıda, genel kıstasa göre hareket etmeye gayret ederek yorumlamamızı yapacağız. Zira bu bankaların teklifleri, altında yatan pek çok koşula bağlı olarak sunuluyor ve genelde yapılan başvurular da bankalarca olumsuz karşılanıyor. Çok nadir, çok yüksek emeklilik maaşı alanlara elbette bu krediler tahsis edilebiliyor.

Öncelikle her emeklinin düzenli bir geliri olduğunu bilen bankalar; bu düzenli gelirin devlet garantisi altında olduğunu da bilerek işlemlerini gerçekleştirirler ve bu işlemlerde, para gecikmeyeceği için herhangi bir kuşku duymazlar. Bankaların genel yönetmeliğine göre, bir emekli maaşının ancak %60’ı kadar aylık ödeme oluşturabilecek kredi sahibi olabilir. %60’ı Geçen aylık ödeme miktarları gelirse, banka tarafından bu kredi başvurusu herhangi bir biçimde onaylanmaz zira ödeme zorluğu yaşayacak olan emekli aynı zamanda geçim sıkıntısını da öyle ya da böyle yaşayacaktır. Bunu aşağıdaki örnekle tarafınıza detaylı olarak açıklayalım.

Örneğin, aylık 10 bin TL emekli maaşı alıyorsunuz. Bu durum elbette Türkiye şartlarında çok nadir mümkün ancak bunun bir örnek olduğunu ve kolay anlaşılabilmesi için net miktarlar sunulduğunu unutmayınız. Kredi başvurusu yaptığınız vakit, bu kredi başvurusunun aylık ödeme miktarı 6.000 lirayı geçerse; en basit örnekle 6500 liraysa; krediniz herhangi bir biçimde onaylanmayacak, banka tarafından sizlere geniş vadeli teklifler sunulacaktır. Banka bu hakkını elbette saklı tutar ancak güncel olarak zaten bir kredi borcu ödeyen herhangi bir emekliye bu teklifi yapmayacağı da aşikârdır.

Her emekli, 65-75 yaş aralığında dilediği gibi kredi çekme hakkına sahiptir. Bu yaş sınırlandırılması geçtiğimiz yıllarda yoktu ancak yeni kanunname, 65 ila 75 yaşı çoğu banka için zorunlu tutuyor. 65 Yaş altına yine emekliyse kredi verilebilirken 75 yaş ve üzerine kredi verilmesi pek çok banka tarafından imkansız olarak görülüyor. Bu durum şüphesiz 75 yaş ve üzeri bir bireyin kısa sürede ölme ihtimalinin yüksek olmasıyla ilgili.

Bir sonuca bağlamamız gerekirse; emeklinin yahut düzenli geliri olan herhangi bir insanın; en fazla ne kadar kredi çekebilirim sorusu, limitlerle belirlenememektedir. Herhangi bir banka “ben emekliye en fazla 100 Bin TL kredi veriyorum” demez. Her emekli, dilediği miktarda, eğer geniş vade seçenekleri ile aylık ödeme tutarı emekli maaşının %60’ını geçmiyorsa, kredi çekebilir.

Bu kredi tipi, konut, ihtiyaç, taşıt olarak çeşitli tiplerde belirtilebilir ve herhangi bir sınırlaması mevcut değildir. Siz de emekliyseniz ve kredi çekmeye niyetiniz varsa, yukarıdaki bilgilere dayanarak doğru bir hesaplama yapabilir; emekli maaşını aldığınız bankaya giderek kredi başvurusunu gerçekleştirebilirsiniz. Koşullara uygunsa, krediniz derhal hesabınıza tanımlanacak ve kullanıma hazır hale gelebilecektir.

Emekliler Ne Kadar Konut Kredisi Çekebilir?

Emekliler bankalardan konut kredisi kullanırken, sıklıkla yaşanan sorunların birisi gelirin aylık taksitleri karşılamamasıdır. Çünkü bankaların konut kredisi kullandırırken, en çok dikkat ettiği husus kredi taksitlerinizin aylık gelirinizi aşmamasıdır. Bu durumu yüzde olarak değerlendirmek gerekirse; kredi notunuza da bağlı olarak aylık taksitin, aylık gelirinizin yüzde 60’ını aşmamış olması gerekmektedir.

Emekliler konut kredisi çekmek istediklerinde basitçe bir hesaplama yapmalıdır. Örneğin; 2.000 TL net maaş alan bir emeklinin konut kredisi kullanmak istediğini düşünelim. Bu durumda aylık taksit tutarı ortalama 1.200 TL olan 90 bin liraya kadar kredi kullanabilirsiniz. Ancak hane halkında çalışan bireyler varsa banka bu bireylerin gelirlerini de değerlendirmeye alarak hesaplama yapar. Eş, baba ya da anne gibi aynı hanede yaşan kişilerin gelirleri, sizin daha yüksek tutarda kredi kullanmanızı sağlayabilir.

Emeklilerin ne kadar konut kredisi çekebileceklerini hesaplarken, alınacak olan evin değeri de önem arz etmektedir. Yasal olarak evin en az 25 oranındaki tutarı ödediğinizde kalan kısım için kredi kullanabiliyorsunuz. Örneğin alacağınız ev 100.000 TL değerindeyse, bu tutarın 25.000 TL’sini peşin olarak ödemek zorundasınız. Fakat bankalar evin ekspertiz değerine göre bu konuda esnek davranabiliyor. Ekspertiz raporunda evin değeri satın alacağın tutarın üzerinde olursa, ödemekle yükümlü olduğunuz peşinat kısmı biraz daha aşağıya çekilebiliyor. Tüm bu kriterleri yerine getirebiliyorsanız rahatlıkla emeklilere sunulan konut kredilerinden yararlanabilirsiniz…

Emekliler Ne Kadar Taşıt Kredisi Çekebilir?

Ülkemizde yapılan sayımlara göre on milyondan fazla emekli vatandaşımız bulunmaktadır. Aracı olmayan emekliler ise uygun koşullarda sunulan seçenekleri değerlendirerek taşıt kredisi çekmek isteyebilir. Bu durumda emeklilerin en fazla ne kadar taşıt kredisi çekebildiklerini, kriterleri ve örnek hesaplamalarıyla birlikte açıklayalım…

Öncelikle her emeklinin düzenli bir gelire sahip olması ve bu gelirin devlet tarafından güvence altında olması sebebi ile bankaların kolay bir şekilde emeklilere kredi kullandırdığını belirtelim. Bu konuda bankaların emekliler için sadece birkaç kıstası bulunuyor.

Bunlardan ilki genel yönetmeliğe göre bir emekli, maaşının ancak yüzde 60’ı kadar aylık taksit ödemesi olan bir taşıt kredisi kullanabilmesidir. Örneğin maaşınız 1000 lira ise aylık taksit ödemenizin ortalama 600 lira olacağı bir kredi ürününe başvuru yapmanız, kredinizin onaylanma sürecini hızlandıracaktır. Tersini düşünürsek; geliriniz 1000 lira olduğu halde aylık ödemesi 900 lira olan bir taşıt kredisi için müracaatta bulunursanız bu direkt red alma nedeniniz olacaktır.

Taşıt kredisi için ikinci önemli husus ise yaş aralığıdır. Emekliler taşıt kredisi kullanmak istediklerinde yeni kanunnameye göre 65-75 yaş aralığında olmaları gerekmektedir. Bu kanuna göre 65 yaş altındaki emeklilere rahatlıkla kredi kullandırılırken, 75 yaş üstünde kalan emeklilere ise nerdeyse hiçbir banka kredi vermiyor diyebiliriz…

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.