Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Nasıl Yapılır?

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Nasıl Yapılır?

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Nasıl Yapılır?

Pek çok insan, çekici tekliflerle gelen bankalara hayır diyemezler ve bunlardan bir tanesi de hiç şüphesiz emekli grubundaki insanlardır. Özellikle kredi, tatil, sigorta, kredi kartı ve ekstra para gibi tekliflerle gelen bankalar, emeklilerin bankalarını değiştirmesi halinde kişiye özel pek çok teklifi devam ettireceklerini de garanti ederek; kısa süre içerisinde emeklinin bankasını değiştirmesini sağlıyorlar. Ayrıca, emekli maaşı banka değişikliğinin günümüzde çok kolay olması da; bu durumu yine cazip kılan etmenlerden.

Artık elektronik ortamda, e-devlet şifresi ile birkaç dakika içerisinde bu işlem halledilebiliyor. Siz de emekli maaşı bankanızı değiştirmek istiyorsanız, aşağıdaki adımları izleyerek bunu gerçekleştirebilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz.

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Nasıl Yapılır?

Öncelikle, hangi emekli maaşı türünü aldığınızı bilmeniz gerekiyor. Aksi halde elektronik ortamda, e-devlet içerisinde bu işlemleri gerçekleştiremezsiniz. Buna göre, 4/A, 4/B, 4/C şeklinde belirlenen grupların birinde olmalısınız. Aşağıdaki maddelerde; bu grupların hangi anlamlara geldiğini bulabilirsiniz.

  • 4/A Emekli maaşı grubu; emekli maaşını SSK üzerinden alanların grubudur ve banka değişikliği yapmak için 4/A grubunda olduğunuzu belirtmeniz gerekiyor.
  • 4/B Emekli maaşı grubu ise Bağ-Kur üzerinden emekli maaşı alanların grubu olarak biliniyor.
  • Son olarak 4/C Emekli maaşı grubu Emekli Sandığı üzerinden maaş alanlar için belirlenmiştir.

Grubunuzu belirledikten sonra, bir E-Devlet şifrenizin bulunması gerekiyor. E-Devlet şifrenizi; PTT şubeleri üzerinden rahatlıkla, cüzi bir miktara edinebiliyorsunuz. Sonrasında ise emekli maaşı bankanızı değiştirmek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz. E-Devlet şifrenizi kimseye vermemeyi ve gizli tutmayı da bu arada unutmamanızı tavsiye ederiz. Aksi halde, ilerleyen dönemlerde yeniden şifre yenilemek için ücret ödemek durumunda kalabilir ve ekstra masraf içerisine otomatik olarak girebilirsiniz. E-Devlet, hemen her işinizde sizler için yararlı bir sistem.

  1. Turkiye.gov.tr adresinden, E-Devlet kapısını kullanıcı bilgilerinizle açın. Burası, sizin kendinize has devlet sayfanızdır ve hemen her şeyi görebilirsiniz.
  2. Sayfada, bir E-Hizmetler butonu olması gerekmekte. Ona tıkladıktan hemen sonra, karşınıza yeni bir sayfa açılacaktır.
  3. Burada, sosyal güvenlik kurumları hizmetleri adlı seçeneğe tıkladıktan sonra yukarıdaki grupların hangisindeyseniz oranın “banka, adres değişikliği” butonuna tıklayın.

Maaşınızda herhangi bir kredi kullanımınız yahut bloke durumu söz konusu değilse; kısa süre içerisinde yukarıda uygulayacağınız üç adım sonrasında gireceğiniz yeni bankaya maaşınız taşınacaktır. Özellikle grup seçiminde dikkatli olmanızda ve banka şubesi seçiminde, yine tereddütte kalmamak için bir kez daha onaylamadan önce bilgileri kontrol etmenizde fayda var. 4/A, 4/B ve 4/C gruplarının hangisinden emekli maaşı aldığınızı yukarıdaki bilgilerle sağlama yaparak görebilirsiniz.

Hesabınızda, herhangi bir biçimde bloke varsa bu blokeyi de kaldırmanız gerekmektedir. Aksi durumda, e-Devlet üzerinden değişiklik gerçekleştirseniz bile emekli maaşı banka değişikliği yapılmayacaktır. Dolayısıyla, başvurularınızı gerçekleştirmeden önce bankanızla görüşüp; herhangi bir engel olup olmadığı konusunda kendilerinden bilgi almanız her zaman en doğru yoldur. Son zamanlarda cazip tekliflerle gelen pek çok bankaya nazaran, eski bankanız da sizlere bu minvalde tekliflerde bulunabilecektir. Bu süreçte kararın size ait olduğunu unutmamanızda ve dilediğiniz bankaya geçebilmek konusunda özgür olduğunuzu bilmenizde de fayda var. Zira günümüzde pek çok bankanın, klasik bankalara göre emeklilere yönelik cazip teklifler sunduğunu bilmekteyiz.

Emekli Maaşı Taşıma ve Promosyonlar için > TIKLAYIN

Emekli Maaşı Taşıma ve Promosyonlar

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.