Kredilog.com

EFT Yaparken IBAN Doğru İsim Yanlışsa Ne Olur?

EFT Yaparken İsmi Yanlış Yazmak

EFT işlemi bankacılık işlemleri sırasında para transferi yapmamız gerektiğinde en sık kullandığımız ödeme işlemidir. Bu nedenle sık sık kullanılmasından kaynaklı gün içerisinde birçok kişiye ya da firmaya ödeme yapan, para gönderen bireyler işlem sırasında bazı hatalar yapabiliyorlar. Özellikle IBAN numarasının doğru ismin ise yanlış yazılmış olması, kişilerin en sık yaptığı hatalardan biridir.

Peki, böyle bir durumda gerçekleştirilen işlem ne olur?

eft yaparken ismi yanlış yazmak

EFT formunu doldururken IBAN’ı doğru, ismi ise yanlış yazdığınız. Fakat bu durumu fark etmeden forma onay verdiniz ve talimatınızın gerçekleştirilmesi için beklemeye başladınız. Aslında normal şartlar altında banka şubesinin yoğunluğuna ve sisteme bağlı olarak talimatınızın en geç 1 saat içerisinde gerçekleşmesi gerekmektedir. Fakat IBAN ile isim uyuşmazlığından dolayı bu talimat işleme alınmaz. Gönderdiğiniz meblağ, hedef bankanın hesabına geçmez.

Bunun nedeni ise IBAN numarasının oldukça uzun olmasından kaynaklı yanlış kişiye para gönderimi yapılmaması adına, alıcının ad soy ad bilgisinin de doğru bir şekilde girilmesi gerekliliğidir. Eğer iki bilgide doğru ise gönderim sorunsuz bir şekilde gerçekleşir. Ancak bu bilgilerden birinin yanlış olması talimatın gerçekleşmemesine neden olur.

IBAN’ın doğru olması bir şey değiştirmez. Şayet alıcının ad soy ad bilgilerinde yanlışlık yaptıysanız, gönderdiğiniz tutar bankanın havuzunda bekletilir ve alıcının hesabına aktarılmaz. Havuzda bekletilen paralar ise belirli bir süre sonra sizin hesabınıza geri gönderilir.

Böyle bir durum ile karşılaştığınızda gönderdiğiniz meblağının şuan nerede olduğunu ve ne kadarlık bir sürede hesabınıza geri iade edileceğini müşteri hizmetlerinden ya da şubelerden öğrenebilirsiniz. Her bankanın çalışma politikası farklı olduğu için transferin iade edilme zamanı bankadan bankaya değişmektedir.

Eğer EFT konusunda hızlı ve duyarlı bir banka ile çalışıyorsanız ve EFT yaparken IBAN’ı doğru ismi yanlış yazdıysanız, yapılan bu yanlışlık gün içerisinde fark edileceği için iade edilmesi için işlemler hemen başlatılır. Muhtemelen de bir sonraki iş gününde karşı tarafa iletilmeyen paranız geri gönderilmiş olur.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.