Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

EFT Yaparken Gerekli Bilgiler Nelerdir?

EFT Yaparken Gerekli Bilgiler Nelerdir?

EFT yaparken nelere dikkat etmeliyiz? EFT yaparken sık yapılan hatalar nelerdir?

Hepimizin sık sık başvurduğu ve kendi bankamızdan başka bir bankaya para transferi olarak bilinen EFT’nin gerçekleşebilmesi için bazı bilgilerin gerekli alanlara girilmesi zorunludur. Bu bilgiler IBAN ile para transferi yapmak istediğinize ya da isme EFT yapmak istediğinize göre değişmektedir.

Hatalı bir para transferi gerçekleştirmemeniz için bu yazımızda EFT yaparken gerekli bilgilerin neler olduğunu ve işlem yaparken dikkat edilmesi gerekenleri açıkladık. Yapacağınız EFT türüne göre işlemin detaylarını yazımızda bulabilirsiniz…

EFT Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Bilgiler

EFT talimatınızın sorunsuz gerçekleşmesini istiyorsanız bu konuda önem arz eden bazı kısaslara dikkat etmelisiniz. İlk dikkat etmeniz gereken Elektronik Fon Transferi için bankanızın belirlediği saatler içerisinde işlem yapıyor olmanızdır.

Çünkü söz konusu saat aralığı içinde verdiğiniz talimatlar anında hesabınızdan aktarılarak, karşı hesaba geçmesi ortalama 10 dakika kadar zaman alabilir. Transfer için belirlenen zaman dışında yapacağınız EFT’ler ise o gün işleme alınmaz ve bir sonraki iş gününe kadar askıda kalır. Bu nedenle Elektronik Fon Transferi için belirlenen başlangıç ve bitiş saatine dikkat ederek işlem yapmalısınız.

İkinci önemli husus ise EFT yaparken yanlış isim girilmesidir. İsimde sadece bir harfin yanlış ya da eksik olması transferin gerçekleşmemesine neden olacaktır. Benzer bir hata da hesap numarasının ya da IBAN numarasının hatalı girilmesidir.

Yolladığınız paranın hedef kişiye ulaşabilmesi ve kişinin parayı çekebilmesi için IBAN ya da hesap numarasını doğru girmelisiniz. Bu yanlışlara yer vermemek adına EFT formunu kontrol ettikten sonra onay vermelisiniz. Doğruluğundan emin olmadığınız IBAN numaralarını mutlaka hesaplama araçları sayesinde kontrol ederek sisteme girmelisiniz.

İlgili Yazılar:

EFT Yaparken Hangi Bilgileri Girmek Gerekir?

Amacınız hesap numarası ile EFT yapmak ise ihtiyacınız olan bilgiler; alıcı adı, banka adı, hesap numarası ve banka şube numarasıdır. Ancak hesap numaraları ile gerçekleştirilen Elektronik Fon Transferi işlemlerinde hata yapma riski yüksektir.

Çünkü bazı bankaların kendilerine özel sistemleri vardır. Bu nedenle işlem yaparken bu sistem karmaşık gelebilir ve anlık bir hata yapabilirsiniz. Daha kolay ve hızlı bir seçenek olan IBAN yöntemiyle EFT yapmanız önerilir. Bu yöntemde bilmeniz gereken sadece kişinin ya da kurumun IBAN numarası ile adı/soyadı bilgileridir.

Eğer daha öncesinde IBAN’ı kullanarak bir EFT işlemi gerçekleştirdiyseniz ve bu işlemi kaydettiyseniz, bankanın internet ortamındaki ilgili alandan kayıtlı bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Yapacağınız EFT işlemlerinde açıklama alanında yaptığınız ödemenin türünü yazabilirsiniz. Bu bir iş yeri kirası, konut kirası, aidat ödemesi ya da fatura ödemesi olabilir. Bunlardan hiçbiri sizin yapacağınız işlemi tanımlamıyorsa diğer ödemeler şeklinde de bir açıklama yapabilirsiniz.

Son olarak Elektronik Fon Transferi işleminde sonuç ekranı olarak gösterilen ekranda işlem numaranızı görebilirsiniz. Bu numara sayesinde yaptığınız işlemi bankanızda ya da karşı bankanın sisteminde sorgulayabilirsiniz…

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.