Kredilog.com

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

EFT Hesaba Geçme Süresi

EFT işlemi sayesinde paranız, bankanız tarafından işleme alınarak onaylanır ve karşı bankanın ilgili hesabına işlem saatleri içerisinde aktarılır. Bu sayede işlem akışı hızlı bir şekilde gerçekleşerek, para transferlerinizde vakit kaybetmemiş olursunuz.

Üstelik bu işlem için otomatik talimatta verebiliyorsunuz. Sadece bunun için bakiyenizde yeterli miktarın bulunması gereklidir. Bakiyeniz yetersiz geldiğinde, EFT sistemi işlemi yapmayacağı için işlem ödeme kuyruğunda bekletilir.

Peki, sistem nasıl işler? Yaptığınız EFT ne zaman hesaba geçer?

EFT Nedir?

Gönderen, gönderenin bankası, alıcı ve alıcının bankası olmak üzere 4 ana unsurdan oluşan Elektronik Fon transferi sistemine EFT denilmektedir.

Sistem ilk olarak 1992 yılında T.C.M.B. bünyesinde devreye girmiş olup, iki farklı banka arasındaki ödemelerin hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır.

Halkbank’tan Yapılan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

EFT işlemleri havale işlemi kadar esnek bir yapıya sahip olmadığı için bankanın belirlediği saatler içerisinde gerçekleştirilmesi gereklidir.

Bankadan bankaya değişkenlik gösteren EFT saatleri, para transferlerinin sorunsuz bir şekilde karşı bankaya geçebilmesi açısından önem taşımaktadır.

Müşterilerin Halkbank’tan yapacakları EFT’ler 10 dakika gibi kısa bir süre içerisinde hesaba geçmiş olur. Ancak bu işlemin sabah 08:00 ile akşamüstü 16:30 aralığında gerçekleşmesi gerekmektedir.

Ziraat Bankası’ndan Yapılan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

Ziraat Bankası müşterisisiniz ve farklı bir bankaya ait olan bir para transferi gerçekleştirmek istiyorsunuz. O halde bankanın EFT için belirlediği zaman aralığında bu işlemi yapmanız gerekmektedir.

Söz konusu zaman aralığı Ziraat Bankası için 08:30-17:00’dir. Bu saatler haricinde bir gönderim yaptıysanız, bir sonraki EFT saati başlangıcını beklemek zorunda kalacaksınız.

Aslında gün içerisinde kısa sürede hesaba geçen EFT, bu zaman aralığı dışında ise örneğin hafta sonu, mesai dışı ya da bayram tatili gibi bir zamanda ise takip eden EFT saatinin başlaması ile birlikte işleme konur.

İş Bankası’ndan Yapılan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

İş Bankası’ndan farklı bir bankaya EFT yaptığınızda, transfer edilmesi istenen miktar diğer bankaya ulaşmadan önce İş Bankası çalışanı tarafından hesap ayrıntıları denetlenir ve herhangi bir usulsüzlük görülmediği takdirde işlem onaylanır.

İşte bu nedenle EFT işleminizi 09:00 – 17:00 saatleri arasında gerçekleştirmeniz gereklidir. İlgili saatlerde yapılan işlemler, 5 ila 30 dakika arasında karşı bankanın hesabına geçecektir.

Yarım saatten fazla süredir hedef bankaya paranız aktarılmadıysa, telefon bankacılığı, internet bankacılığı ya da direkt İş Bankası şubeleri aracılığı ile gönderdiğiniz EFT’nin durumunu kontrol ettirebilirsiniz.

Garanti Bankası’ndan Yapılan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

Garanti Bankası ile farklı bir banka arasında 09:00-17:15 saatleri arasında para transferi yaptığınızda yaklaşık olarak 10,15 dakikada işleminiz gerçekleşmiş olur.

Ancak sistemin yoğunluğundan ya da şubenin yoğunluğundan kaynaklanması ile teorik olarak bir gecikme yaşanması mümkündür. Veyahut yarım saatten daha uzun süre ile işleminiz gerçekleşmediyse, hatalı banka bilgileri girmiş olabilirsiniz.

Bu da EFT işleminizin onaylanmamasına sebep olmuş olabilir. Bu nedenle uzun süreli gecikmelerde bankanızın işlem kanallarını kullanarak kontrolünü sağlatabilirsiniz.

Vakıfbank’tan Yapılan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

Kişilerin ya da kurumların Vakıfbank hesapları üzerinden başka bir banka nezdinde olan hesaba para aktarımı yapması için bu işlemin sabah mesai saatti başlangıcından 17:15’e kadar yapılması gereklidir.

Söz konusu zaman diliminde gerçekleşen ya da bu zaman dilimi için düzenli EFT talimatı verilen işlemler kısa sürede karşı hesaba geçmektedir. Sadece bankada yoğunluk olağandan fazlaysa veya resmi tatil öncesi olan bir iş günü ise EFT talimatının hesaba işlenmesi bir saate yakın olabilir.

EFT saatleri dışında yapılan işlemler ise beklemede kalarak, ilk iş gününde işleme alınmaktadır. Örneğin Cuma günü EFT saatini kaçırdınız ve cumartesi günü bir ödeme yaptınız.

Böyle bir durumda Pazartesi günü herhangi bir resmi tatile denk gelmiyorsa, talimatınız işleme alınarak hedef bankaya paranız aktarılacaktır.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.