Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

E-ticaret için En İyi Ödeme Çözümü: Sanal POS

E-ticaret için En İyi Ödeme Çözümü: Sanal POS

İnternet üzerinden çeşitli ürün ve hizmetlerin satışını yapan kişi veya kurumlar için kredi kartı ile tahsilat yapmak bir ihtiyaç haline geldi. Sanal POS hizmeti ise bu ihtiyacın karşılanabilmesi amacıyla ortaya çıktı. Fiziki iş yerlerindeki POS cihazları sanal dünyaya taşınarak sanal POS adını almış ve günümüzde sıklıkla kullanılmaya başlandı.

Sanal POS Ne İşe Yarar?

İnternet üzerinden satışı yapılan ürünler için ödeme almak amacıyla en sık kullanılan yöntem sanal POS’tur. Ödeme kuruluşları tarafından sağlanan bu hizmet sayesinde müşterilerinizin kredi veya banka kartları ile mağazanızdan alışveriş yapması mümkündür. Üstelik bu hizmet oldukça hızlı ve güvenilirdir.

Online mağazanızdan alışveriş yapan müşteri, sanal POS yazılımı sayesinde kredi kartı bilgilerini sitenin ilgili alanına girdikten sonra ödeme işlemini gerçekleştirir. Ödeme işlemi gerçekleştirildiğinde alışveriş tutarı müşterinin hesabından düşer ve mağaza hesabına geçer. Böylece alışveriş tamamlanır ve satıcı geleneksel yöntemlere göre çok daha kolay bir şekilde tahsilat yapmış olur.

Sanal POS Nasıl Çalışır?

Sanal POS çalışma mantığı oldukça basittir. Bu yazılımın asıl amacı provizyonun güvenli bir şekilde alınmasını sağlamaktır. Sanal POS ile internet üzerinden gönderilen bilgilerin kötü niyetli kişi veya kurumların eline geçmeden hedef noktaya ulaşması amaçlanır. Güvenlik ise 3D Secure adı verilen XML tabanlı bir protokol ile sağlanır. 3D Secure ile müşterinin bankaya kayıtlı telefon numarasına gönderilen kod ilgili alana girildikten sonra alışveriş gerçekleşir.

Sanal POS yazılımları SSL şifreleme tekniği ile uyum içerisinde çalışır. Ödeme sağlayıcısının görevi ise alışveriş tutarının müşteri hesabından düşülerek satıcı hesabına yansıtılmasıdır. Bu yazılım ile gerçekleştirilen tüm işlemler aynı zamanda banka tarafından sürekli olarak kaydedilir. Mağaza sahibi ise kendisine sunulan raporlama sistemi sayesinde iş yerini mali açıdan çok daha kolay bir şekilde yönetebilir.

Sanal POS’un Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Sanal POS entegrasyonu ile iş yerleri birçok avantaj elde edebilir. Bu avantajlar şunlardır:

 • Online alışverişler için son derece güvenilir bir ortam yaratır. Ödeme işlemi tamamlandığında ilgili tutar hedef noktaya başarılı bir şekilde gönderilir.
 • İşlemler internet ortamında gerçekleştirildiği için belli bir çalışma saati yoktur. Bu da işyerlerine 7/24 durmaksızın tahsilat yapabilme imkanı verir.
 • Firmalar arasında rekabet gücü artar. Sanal POS yazılımını kullanan firmalar rakiplerinin bir adım önünde olur.
 • İşyerinin ve müşterinin zamandan tasarruf etmesini sağlar.
 • Uzun vadede müşteri memnuniyeti ile bağlılığın artmasına yardımcı olur.
 • Mağaza yetkilileri, gerçekleştirilen işlemleri kolayca takip ederek raporlayabilir. Bu durum mağazanın muhasebe maliyetlerini büyük ölçüde azaltır.

Yukarıda yer alan bu avantajlar sayesinde sanal POS yazılımını kullanan e-ticaret sitelerinin sayısında büyük bir artış meydana geldi.

Sanal POS Başvurusu İçin Neler Gereklidir?

Günümüzde ödeme sağlayıcıları iş yerlerine sanal POS hizmeti vermektedir. İş yerleri bu hizmetten faydalanabilmek için ödeme sağlayıcılarına başvuruda bulunmalıdır. İşletmeler için sanal POS başvurusunda istenen evraklar:

 • Ticaret sicil gazetesi
 • İmza sirküleri
 • Vergi levhası
 • Banka hesap bilgisini teyit eden evrak

olarak sayılabilir.

 

Şahıs işletmeler için sanal POS başvurusunda istenen evraklar:

 • Vergi levhası
 • Kimlik görüntüsü
 • İmza beyannamesi
 • Banka hesap bilgisini teyit eden evrak

İstenen bu evrakların sahibi firmalar sanal POS hizmetinden faydalanabilir.

PAYTR web sitesini ziyaret ederek ön başvurunuzu yapabilir ve hızlı bir şekilde teklif alabilirsiniz. Başvuru için yukarıda sayılan evraklar online ortamda sisteme yüklenir. Ayrıca PAYTR ile anlaşma sağladığınızda aidat ve gizli ücret gibi tutarlar ödemek zorunda kalmazsınız. Aldığınız ödemeler ise ertesi iş gününde hesabınıza yatar. PAYTR müşteri hizmetleri departmanı sizlere süreç hakkında detaylı bilgi verir.

Sanal POS Başvurusu Nasıl Değerlendirilir?

İş yerleri tarafından sanal POS hizmeti için tercih edilen ödeme kuruluşlarının başında PAYTR gelir. PAYTR firmasına sanal POS başvurusu yapmak istiyorsanız öncelikle ön başvuru ekranında yer alan bilgileri doldurmanız gerekir. Bu ekranda sizlerden web sitenizin adresi, ad soyad, e-posta, telefon numarası ve işletme türü gibi bilgiler istenir. Bu bilgiler işyeri yetkilisi tarafından doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır.

Sizler ön başvuruyu tamamladıktan sonra 2 saat içerisinde başvurunuz sonuçlanır.

Sanal POS Yeterince Güvenli mi?

Son zamanlarda fraud gibi dolandırıcılık yöntemlerinin kötü niyetli kişiler tarafından kullanılması, sanal POS güvenilir mi sorusunu akıllara getirir. Sanal POS, fiziki mağazadaki alışverişin internet ortamına entegre edilmiş hali olarak düşünülebilir. Müşteriler kart bilgilerini sistem içerisinde belirtilen alana girdikten sonra ‘’3D Secure’’ adı verilen güvenlik adımı sayesinde sorunsuz bir şekilde ödeme yapabilirler.

3D Secure özelliği ile müşterilerin bankada kayıtlı telefon numaralarına bir SMS gönderilir. Bu SMS’te yer alan kod ilgili alana girildiğinde alışveriş tamamlanır. Kısaca özetlemek gerekirse, sanal POS hizmetinin hem mağaza sahipleri hem de müşteriler için son derece güvenilir olduğu söylenebilir. PAYTR ise sektör bazında çok sayıda filtreler ile geliştirdiği altyapı sayesinde fraud gibi dolandırıcılık girişimlerini engeller.

PAYTR Sanal POS Hizmeti ile Ayrıcalıklı Olun

PAYTR hem mağazaların hem de mağaza müşterilerinin güvenle ödeme yapmalarına olanak sağlayan bir ödeme kuruluşudur. 2009 yılında kurulan ve 13 yılı aşkın tecrübeye sahip olan bu kuruluş, üye işyerlerine ‘’ ertesi gün ödeme’’ gibi çeşitli avantajlar sunar. Ayrıca PAYTR; SSL sertifikalı sayfaları ve PCI-DDS uyumluluğu ile mağazanızdan alışveriş yapan müşterilerin bilgilerini korur.

Talep edildiği takdirde döviz ile ödeme yapan PAYTR, sağladığı şeffaf hizmet sayesinde tüm işlemlerinizi mağaza panelinden takip edebilmenize olanak sağlar. PAYTR, üye iş yerleri için sabit bir komisyon oranı belirlememiştir. Firma sabit komisyon yerine aylık işlem hacmine ve çeşitli parametrelere göre değişkenlik gösteren komisyon oranlarını tercih eder.

Sanal POS komisyon oranlarının sabit olmaması, üye iş yerlerinin PAYTR firmasını tercih etmelerindeki en büyük nedenlerden bir tanesidir. Özel olarak sunulan komisyon oranları ve ertesi gün ödeme gibi kolaylıklar sayesinde işyerlerinin büyük bir avantaj elde ettikleri söylenebilir. Ayrıca PAYTR’de aidat ve gizli ücret gibi çeşitli ek ödemeler tarafınıza yansıtılmaz.

Sizler de PAYTR sanal POS hizmetini tercih ederek 2 saat içerisinde sonuç alabilir ve müşterilerinizden güvenle ödeme almaya başlayabilirsiniz. Başvuru aşamasında aklınıza takılan soruların yanıtını iletişim sayfasındaki formu doldurarak hızlı bir şekilde alabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.