Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

E-Devlet Şifresi Başkasının Eline Geçerse Ne Olur?

E-Devlet Şifresi Başkasının Eline Geçerse Ne Olur?

e-Devlet şifresi başkasının eline geçerse ne olur; E-devlet sistemi, teknolojinin gelişmesiyle birlikte devlet tarafından hazırlanan ve online olarak birçok işlemin yapılabilmesine olanak tanıyan bir sistemdir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları istedikleri zaman e-devlet şifrelerini temin ederek sistemi kullanmaya başlayabiliyor.

E-Devlet Şifresini Kaybetmek

Sistemin aktif bir şekilde kullanılabilmesi için gereken en önemli şey elbette bireylerin kendilerine özel olarak verilen, ya da kişilerin kendilerinin oluşturdukları e-devlet şifresidir. Peki E-Devlet Şifresi Başkasının Eline Geçerse Ne Olur? biliyor musunuz?

Alınan e-devlet şifresi ve kimlik numarası ile günün her saati sisteme giriş yapılarak birçok işlem sorunsuz bir şekilde yapılabiliyor. E-devlet şifresi PTT şubelerinden ücret karşılığı alınabildiği gibi, internet üzerinden ücretsiz bir şekilde de online olarak alınabiliyor. E-devlet şifresinin güvenliği ile ilgili kullanıcıların merak ettiği en önemli konulardan birisi elbette şifrenin başkasının eline geçmesi durumudur. Peki e-devlet şifrenizin kaybolması durumunda ne yapmamız gerekiyor?

E-Devlet Şifresinin Çalınırsa Ne Olur?

E- devlet şifresi kişiye özel olarak verilen bir şifredir ve asla kimse ile paylaşılmaması gereken bir şifredir. Bu yüzden bireylerin e-devlet şifrelerini başkalarının ulaşabileceği bir yerde bulundurmaması, ya da herhangi bir nedenle başkasına vermemesi gerekir. Özellikle siber saldırıların yoğun olarak yapıldığı bu günlerde hiç bir şekilde e-devlet şifresinin başkasına verilmemesi gerekir. Aksi halde bireyler çok ciddi durumlar ile karşılaşabilirler. E-devlet şifresinin başkasının eline geçmesi durumundaki en ciddi tehlike bireylerin kişisel bilgilerine erişme imkanıdır. Bu kişisel bilgiler kötü amaçlı kişilerin eline geçtiğinde birbirinden farklı olumsuz durumlarda kullanılabilir.

Ayrıca e-devlet sistemi üzerinden kişilerin banka bilgilerine de kolaylıkla ulaşılabilir. Banka bilgilerine ulaşılması her zaman kişilerin banka hesaplarının da tehlike altında olduğunu gösterir. Ayrıca Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı ve askeriye gibi birbirinden önemli kurumlara direkt yazışma yapılabildiği için e-devlet şifresini kaybeden kişiler, şifresini alan kişiler tarafından kötü amaçlı yazılan yazılarla karşı karşıya kalabilirler.

E-Devlet Şifresi Nasıl Belirlenmelidir?

E-devlet şifresi günlük hayatta sürekli olarak kullanılan birçok şifre gibi oldukça önemlidir. Bu yüzden bu şifrenin başkasının eline geçme olasılığına karşı olarak kullanıcıların e-devlet şifrelerini her zaman güvenli bir şekilde belirlemeleri gerekmektedir. Kişilerin doğum tarihleri, doğum yerleri ve telefon numaraları gibi basit ve sıradan şifrelerin kırılması çok daha kolay olduğu için e-devlet şifresi belirlerken asla bu şekilde şifre belirlenmemelidir.

Aynı zamanda şifre belirlerken dikkat edilmesi gereken başka bir konu ise ardışık rakamların kullanılmaması gerektiğidir. Aksi halde yukarıda belirttiğimiz gibi siber saldırılar sonucunda e-devlet şifreleri kötü amaçlı kişilerin eline geçebilir ve bireyler kendilerini bir anda çok kötü durumların içerisinde bulabilirler. Son olarak güvenli bir şekilde e-devlet şifresi belirlemek için belirlenen şifrenin sonuna nokta işaretinin konmasının şifrenin güvenliğini arttırdığını da hatırlatalım.

E-Devlet Şifrenizi Belirli Aralıklarla Değiştirin

E-devlet şifresinin güvenliği ile ilgili ve başkalarının eline geçmesini engellemek için alınabilecek olan önlemlerden birisi de e-devlet şifresinin belirli aralıklar değiştirilmesi gerektiğidir. Kullanılan şifreler belirli aralıklarla değiştirmek her zaman şifrenin daha güvenilir olmasını sağlar. E-devlet sisteminde otomatik olarak kullanıcıların şifrelerini değiştirmeleri için 3 ay da bir hatırlatma yapılır ve kullanıcılardan şifrelerini değiştirmeleri istenir. Ancak bu durum tamamen kişilerin tercihlerine bırakılmıştır. Bireyler belirttiğimiz gibi istedikleri zaman e-devlet şifrelerini değiştirebildikleri gibi, aynı şekilde şifrelerini hiç değiştirmeden de sistemi kullanmaya ve sistemin olanaklarından yararlanmaya devam edebilirler.

E-Devlet Şifrenin Unutulması Durumunda Ne Yapılması Gerekiyor?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kullanabildiği e-devlet sistemine giriş için gerekli olan e-devlet şifresinin unutulması durumunda tercih edilebilecek farklı yöntemlerle yeni bir e-devlet şifresi temin edilebilir. Bunun için en eski yöntem PTT şubelerine başvurmaktır. Ülkenin her yerinde hizmet veren herhangi bir PTT şubesine başvurarak kısa sürede e-devlet şifresi alınabiliyor ve yenilenebiliyor. Ancak PTT aracılığı ile alınan e-devlet şifresi için bireylerin belirli bir ücret ödemeleri gerekiyor. Şifresini unutan, ancak ücret ödemek istemeyen ve PTT şubesine gitmeden şifrelerini almak isteyen kişiler istedikleri zaman internetin olanaklarından yararlanarak e-devlet şifrelerini alabiliyorlar.

Ayrıca bkz: İnternetten E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-devlet şifresini internet üzerinden almak için bireylerin e-devlet sistemine daha önce telefon numaralarını ve mail adreslerini girmiş olmaları ve güncel bilgilere sahip olmaları gerekiyor. Sisteme giriş yapıldığında şifremi unuttum alanına giriş yaparak kısa sürede yeni bir şifre belirlene biliyor. Bu aşamada bireylerden kimlik bilgilerini girmeleri isteniyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.