Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Dünyanın En Büyük Bankaları

Dünyanın En Büyük Bankaları

Dünyanın En Büyük 10 Bankası

Dünya üzerinde artık tamamen globalleşmiş olan ve birçok farklı ülkede hizmet veren bankalar çok yüksek varlık düzeylerine ulaşmışlardır. Bu doğrultuda da müşteri sayısı ve bunla doğru orantılı olarak varlık miktarına göre bankalar birbirleri ile kıyaslanabilir. Bu doğrultuda dünyanın en büyük bankaları olarak ortaya çıkan bu bankalar kişilerin her zaman güvenebilecekleri bankalar olacaktır.

Genel olarak dünyanın en büyük bankaları olarak gösterilen bankalar, ekonomik açıdan da dünyanın lideri olarak görülen ülkelerden çıkmaktadır. Bu doğrultuda Çin merkezli bankalar dünyanın en büyük bankaları arasında yer alırken bu bankaları Amerikan ve İngiliz bankaları takip etmektedir. Fransız bankaları da bu aşamada listede kendisine yer bulabilir. Dünyanın en büyük bankalarına buyurun beraber bakalım:

Dünyanın En Büyük Bankaları

Çin Endüstri ve Ticaret Bankası (ICBC)

Çin’de toplamda 4 adet devlet bankası bulunmaktadır. Çin Endüstri ve Ticaret Bankası da bu 4 devlet bankasından biri olarak tüm dünyaya hizmet verir. Bu hizmetleri doğrultusunda 3 trilyon doları aşana varlık düzeyi ile birlikte dünyanın en büyük bankası olarak gösterilmektedir. Çin merkezli banka artık birçok farklı ülkede hizmet vermektedir.

1 Ocak 1984 tarihinde kurulan banka ilk etapta yeni sayılabilecek bankalar arasında gösterilebilir. Ancak Çin’in muhteşem bir hızla gelişmesi bankanın da aynı hızla büyümesini sağlamıştır. Geçtiğimiz dönemde ülkemizde yer alan Tekstil Bank’ın %75’lik hissesini alan banka ülkemizde de böylece ilk atılımını gerçekleştirmiştir.

HSBC Holding

Bir İngiliz bankası olan HSCB dünyanın en büyük ikinci bankası olarak gösterilmektedir. Londra merkezli olan banka kendisini muhteşem bir şekilde büyütmüş ve dünyanın her noktasına ulaşmayı hedeflemiştir. Dünyanın yerel bankası olmak için yola çıkan banka birçok ülkede şubeler açarak müşteri sayısını çok ciddi rakamlara çıkarmıştır.

Bu doğrultuda ülkemizde de hizmete açılan HSBC her gün ülkemizde de müşteri sayısını arttırır. Yılda 13 milyar işlem gerçekleştiren bankanın varlığı 2.75 trilyon dolar seviyesindedir. Bu özelliğiyle birlikte Çin bankaları ile yarışabilen nadir bankalardan bir tanesi olarak gösterilebilir. Kuruluş yılı olarak 1865 senesi gösterilirken İngiltere’nin ve dünyanın oldukça eski bankalarından birisidir.

China Construction Bank (CCB)

Çin merkezli bankalar arasında yer alan CCB Çin’in ekonomik gücünü en iyi şekilde kullanan bankalardan bir tanesidir. Bu doğrultuda dünyanın en büyük üçüncü bankası olarak gösterilen CCB 2.6 trilyon dolar varlığı ile birlikte HSBC’nin hemen arkasından gelmektedir. Araştırmalar HSBC’ye göre çok daha hızlı yükseldiğini gösterirken ileri ki dönemlerde banka listede üst sıralara da çıkabilir.

1954 senesinde kurulan banka yine dünyanın yeni sayılabilecek bankaları arasında gösterilmektedir. Bu aşamada nüfusu çok iyi bir şekilde kullanarak birçok dünya bankasının önüne geçmektedir. Ülkemizde henüz ciddi adımlar atmayan CCB farklı ülkelerde çalışmalar yapmaya başlamıştır. Yakında ülkemizde de hizmet vermeye başlayabilir.

BNP Paribas

Kuruluş tarihine bakıldığında kişiler 2000 senesini gördükleri BNP Paribas bankasının dünyanın en büyük dördüncü bankası olmasına oldukça şaşırmaktadırlar. Bu kadar kısa sürede bir Avrupa bankasının yükselmesi kişileri şaşırtan ayrıntılar arasında gösterilmektedir. Ancak daha öncesine de hizmet veren farklı bankaların birleşmesi sonucunda oluştuğundan tarihi oldukça yeni gözükmektedir. Kurulum aşamasında birleşen firmaların geçmişlerine baktığımızda daha eskilere dayanan bir geçmiş görülebilir.

Bankanın merkezi Paris’teyken diğer bir merkez Londra’da bulunmaktadır. 2009 senesinde Belçika’nın Fortis firmasının %75’lik hissesini satın alan banka bu doğrultuda Euro bölgesi olarak adlandırılan bölgede lider banka konumuna gelmiştir. 2.58 trilyon dolar aktif varlığı bulunan banka gelişmiş ülkelerin tamamında şubeye sahiptir.

Mitsubishi Financial Group

Dünyanın diğer bir ekonomi devi olan Japonya’nın en büyük bankası olan Mitsubishi Financial Group dünyanın en büyük 5 bankasından biri olmayı başarmıştır. Merkezi Tokyo’da bulunan banka kuruluş yılına bakıldığında muhteşem bir büyüme göstermiştir. 2005 senesinde kurulan banka ülkenin atılımları ve ekonomik olarak çok üst seviyelere çıkması ile birlikte kendisini hızlı bir biçimde büyütmüştür.

2.5 trilyon dolar seviyesinde bir varlığı bulunan banka varlık düzeyini her geçen sene arttırmaktadır. Bankanın henüz ülkemizde atılımları olmasa da ileriki dönemlerde atılımların gerçekleşmesi ön görülmektedir. Genel olarak Avrupa’da çok etkin bir banka konumunda değildir. Bu sebeple de ülkemizde yer alan rekabetin içerisinde olmamayı seçmiştir.

JPMorgan Chase

Dünyanın en büyük 10 bankası arasında kendisine yer bulan ilk Amerikan bankası olma özelliği gösterir. Günümüzde dünyanın en büyük altıncı bankası olan JPMorgan Chase, Amerika’nın en büyük bankasıdır. New York merkezli olan banka 1 Kasım 2000 tarihinde birkaç firmanın birleşmesi ile ortaya çıkmıştır.

Jamie Dimon yönetimindeki bankanın gelir düzeyleri düşmeye başlamıştır. Piyasada birçok değeri Çin’e kaptırmaya başlayan banka bu doğrultuda Çin bankalarının büyüme hızı ile şuan için yarışamamaktadır. 2.48 trilyon dolar varlığı bulunan banka bu özelliği ile birlikte oldukça söz sahibi bir banka olarak gösterilebilir. Amerika ile olan iyi ilişkiler dahi firmanın ülkemizde çalışmalar yapmasını sağlamamıştır. Genel olarak Amerika’da kalmayı seçen firma birkaç büyük ülkede daha faaliyet göstermektedir.

Agricultural Bank Of China

Çin’in en büyük üçüncü bankası olan Agricultural Bank Of China, dünyanın da en büyük yedinci bankasıdır. 1952 senesinde kurulan banka aynı zamanda Çin’in eski bankalarından birisi olarak gösterilebilir. Bu doğrultuda merkezi de Çin’de olan banka ayrıca Hong Kong, Londra, Tokyo ve New York gibi noktalarda da merkezlere sahiptir.

Genel olarak en büyük rakiplerinin olduğu her pazarda var olmaya çalışmıştır. 2.47 trilyon dolar varlığı bulunan banka yine dünyanın hızlı bir şekilde büyüyen bankaları arasında gösterilmiştir. Bu doğrultuda ileri ki senelerde çok daha üst sıralarda yer alması oldukça muhtemeldir.

Bank Of China (BOC)

Çin’in en büyük dördüncü bankası olan Bank of China, dünyanın da en büyük sekizinci bankasıdır. 2.43 trilyonluk mal varlığına sahip olan banka bu düzeyi her geçen sene daha üst seviyelere çıkarmaktadır. 1912 senesinde kurulan banka Çin tarihinin oldukça eski bankalarından birisidir. Çin içerisindeki diğer üç rakibinden de önce kurulmasına rağmen onların gerisinde kalmıştır.

310 bin kişiye iş imkânı sunan banka 2016 senesinden itibaren ülkemizde de çalışmalarına başlamıştır. Özel olarak kurulum için devletten izin alan BOC, bu izni aldıktan sonra Türkiye merkezini de kurmaya başlamıştır. Ülkemizde yeni olduğundan çok fazla bilinmiyor olsa da yakın dönemde bankalar arasında ki rekabetin en önemli parçalarından birisi olabilir.

Credit Agricole Group

Fransa merkezli olup dünyanın en büyük 10 bankası arasında gösterilen ikinci bankadır. Kuruluş yılı olan 1885 senesinden itibaren aralıksız olarak hizmet veren banka sürekli olarak büyümesini devam ettirmiştir. Zaman zaman yaşanan savaşlar ve diğer etkileyici olaylar döneminde büyüme hızı düşse de büyümeyi asla bırakmayan bankalardan birisidir.

2.34 trilyon dolarlık bir varlığı bulunan banka Avrupa’da yeşil banka olarak da anılmaktadır. Bir yandan logosunda yeşili bolca kullanması ve bunun yanında yeşil alanların korunması ve genişletilmesi için sürekli çalışmalara katı sağlaması bu ismi almasında ektili olmaktadır. Bankanın ülkemizde şuanda herhangi bir çalışması bulunmamaktadır.

Barclays PLC

İngiltere merkezli olan Barclays PLC en büyük 10 dünya bankası listesine son sıradan girmektedir. Dünyanın en büyük onuncu bankası olarak gösterilen Barclays, Londra merkezli bir bankadır. 1690 senesinde kurulan banka 300 yılı aşkın süredir kişilere bankacılık hizmeti sunmaktadır.

Merkezi Londra’da bulunuyor olsa da bankanın Kuzey Amerika’dan Orta Doğu’ya, Asya’dan Afrika’ya kadar birçok ülkede merkezi bulunmaktadır. 2.26 trilyon dolarlık bir varlığı bulunan banka modern çağın en çağdaş bankalarından birisi olarak gösterilmektedir. Merkezlerinde ve şubelerinde her zaman şıklığı ön planda tutan banka müşterilerine de en iyi şekilde davranan bankalardan bir tanesidir. İngiltere Futbol Ligi’nin de ana sponsoru olan banka bu adımıyla da ismini daha fazla duyurmuştur.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.