Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Doğum Yapan Annelere Devlet Destekleri

Devlet tarafından, doğum yapan annelere devlet destekleri, çalışan kadınlara doğum yardımı, emzirme ve süt yardımı, kreş yardımı, yarım gün çalışma desteği verilmeye devam ediyor! Yardım tutarları, çocuk sayısına ve brüt maaşa göre değişkenlik gösteriyor. Doğum yapan annelere verilecek olan destekler hakkında detaylara yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Doğum Yapan Annelere Devlet Destekleri

Kadın istihdamının devamlılığını  sağlamak amacıyla, doğum yapan annelere devlet destekleri verilmeye devam ediyor. Çalıştığı dönem içinde doğum yapan kadınlar için doğum yardımı, emzirme ve süt yardımı, kreş yardımı ve yarım gün çalışma desteği gibi pek çok kolaylık sağlanıyor. Bu destekler kapsamında 7.500 TL ile 11.000 TL arasında çalışan anneye doğum yardımı ödeniyor. Verilen bu destek tutarı, çocuk sayısına ve annenin aldığı brüt maaşa göre değişiyor. Çalışan ve doğum yapan kadınlar için verilen desteklerin neler olduğunu, desteklerden yararlanmak için ne yapılması gerektiğini ve desteklerden ne kadar ödeme yapıldığını merak edenler için destekler hakkındaki detaylı bilgiyi yazımızın devamında bulacaksınız.

Doğum Yapan Annelere Devlet Destekleri

Yarım Gün Çalışma Hakkı

Doğum Yapan Annelere verilen yarım gün çalışma desteği, kadınların doğum sonrasında iş yerlerinde yarı zamanlı olarak çalışabilme hakkı veriyor. Bu desteğin bir kısmı iş veren tarafından bir kısmı da İŞKUR tarafından verilerek, annenin tam maaş alması sağlanıyor. Yarım gün çalışma hakkından yararlanmak için 3 yaşını doldurmamış çocuk sahip olmak gerekiyor. Çalışan annelerin bu haktan yararlanması durumunda, günlük süt izninden mahrum kalacaklar. Ancak, kadın isterse, onun yerine eşi bu hakkı kullanabilir.

2022 Çocuk Parası Ne Kadar?

Doğum yapan anneler için, devlet tarafından çocuk parası da veriliyor. 15 Mayıs 2015’ten sonra doğan tüm çocuklar için çocuk sayısı oranında devlet desteği veriliyor. Çalışmayan anneler de bu destekten yararlanabilir. Çalışma şartının aranmadığı bu destekte verilen tutarlar şu şekilde:

  • İlk çocuk için > 300 TL;
  • İkinci çocuk için > 400 TL;
  • Üçüncü ve sonraki çocuklar için > 600 TL devlet desteği veriliyor.

Doğum Yapan Annelere Süt ve Emzirme Ödeneği

Süt ve emzirme yardımı, doğum yapan annenin kendisine veya eşine ödenebilir. Bu destekten yararlanmak isteyen kişilerin SGK veya Bağ-Kur’lu olması ve en az 120 prim gününü doldurmuş olması şartı aranıyor. Süt ve emzirme yardımı başvurusu Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlüklerine bağlı Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine yapılıyor. Destekten yararlanmak isteyen ailelerin başvuru esnasında bebeğin nüfus cüzdanını yanlarında bulundurmaları gerekiyor. Ayrıca, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının resmi internet sitesinden de bebeğin kimlik numarası ile başvuru yapılabilir. 2022 yılı süt ve emzirme desteği tutarı 232 TL olarak belirlendi.

Doğum Yapan Annelere İş Görmezlik Ödeneği

Doğum yapan anneler için iş görmezlik ödeneği, doğum öncesi 8 hafta ve doğum sonrası 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftayı kapsıyor. İşten ayrı kaldıkları bu 16 hafta boyunca, iş görmezlik ödeneği alınabilir. Çoğul gebeliklerde ise bu süre 18 hafta olarak uygulanır. Bu destekten yararlanmak için annenin, doğumdan önce 1 yıllık sürede en az 90 gün sigorta priminin yatırılmış olması gerekiyor. Asgari ücretle çalışan ve 16 hafta boyunca ödenekten yararlanacak annelere toplamda 4.424 TL tutarında yardım verilecek. Ödenek tutarının hesaplanmasında, ayakta veya yatarak tedavi oranları baz alınır.

2022 Bakıcı Desteği Ne Kadar?

Çalışan anneler için yapılan yardımlardan bir diğeri de bakıcı desteğidir. Devlet, çalışan anneler için dadı yardımı veriyor. Bakıcı desteği, henüz tüm illerde uygulamaya geçmemekle birlikte pilot illerde çalışmalar sürdürülüyor. Pilot iller arasında bulunan İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da doğum yapan sigortalı anneler için SGK, 300€ ile 400€ arasında destek ödemesi yapıyor. Yaklaşık 3000 TL olarak hesaplanan bakıcı desteğinden yararlanmak için bu şehirlerde ikamet etmek gerekiyor. Eğer başarı sağladığı görülürse diğer illerde de uygulamaya geçilecek olan bakıcı desteğinden, çalışan annelerin büyük anneleri de yararlanabilecek.

Doğum yapan anneye verilen desteklerin toplamı, asgari ücretli çalışan bir anne için, ilk çocuk doğunca 8.000 TL’yi aşıyor! Hesaplamak gerekirse:

Çocuk Parası 300 TL
Emzirme Ödeneği 232 TL
Bakıcı Parası 3.000 TL
İş Görmezlik Ödeneği 4.424 TL

 

Toplamda 8.000 TL’yi aşan bu desteklerden ödeme almak için doğum yapan annelere en çok dikkat çeken yardım ise bakıcı parası oldu. Herkes bakıcı parası desteği uygulamasının ülke geneline yayılmasını heyecanla bekliyor.

Mama ve Bez Yardımı için > TIKLAYIN

SGK Çocuk Parası Nasıl Alınır öğrenmek için > TIKLAYIN

Çalışan Annelere Kreş Yardımı İçin Nereye Başvurulur? > TIKLAYIN

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.