Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Devletten Hibe Kredi Nasıl Alınır?

Hibe kredilerden faydalanmak isteyen vatandaşların ilk aradığı konuların başında “Devletten hibe kredi nasıl alınır?” sorusu oluyor.

Devletten Hibe Kredi Nasıl Alınır?

Devlet Hibeleri

Devlet hemen hemen her sektörde vatandaşlara çeşitli kurumlar aracılığıyla hibe kredi vermektedir. Örneğin; yeni iş kuracaklara KOSGEB üzerinden hibe kredi verirken TKDK üzerinden tarımsal faaliyet içerisinde bulunan vatandaşlara destek vermektedir. Bu hibe kredilerden faydalanmak isteyen vatandaşların ilk aradığı konuların başında “Devletten hibe kredi nasıl alınır?” sorusu olmuştur. Bizler de sizin için bu konuyu tüm detayları ile araştırdık ve bu yazımızda derledik. Keyifli okumalar diliyoruz.

Hibe Kredi Nedir?

Hibe kredi, geri ödenmeyen kredi türüdür. Devlet çeşitli kurumlar aracılığı ile gerek vatandaşlara yardım amaçlı kredi verirken gerekse sektörü kalkındırmaya yönelik teşvik amaçlı hibe kredi imkanı sunmaktadır. Bunu çoğu zaman vakıflar ve ilgili bakanlıklar aracılığı ile yapsa da özellikle yeni girişimciler için en çok kredi imkanı bulunan KOSGEB hibe desteği veren kurumlar arasında listenin başını çekmektedir.

Ülkemizde genellikle hibe krediler;

 • Tarım ve hayvancılığın devamlılığını sağlamak amacıyla çiftçilerimize,
 • Projesi olan yeni girişimcilere,
 • Küçük ve orta büyüklükteki esnaflarımıza,
 • Ülkemizin önemli ekonomik gücü olan KOBİ’lerimize hibe krediler verilmektedir.

Devletten Hibe Kredi Nasıl Alınır?

Maddi zorluklar yüzünden planını hayata geçiremeyen vatandaşlarımızın ilk olarak aradığı konular içerisinde bulunan devletten hibe kredi nasıl alınır? sizler için derledik. Hibe kredi almak istenen sektöre göre değişiklik göstermesine karşın genel olarak aranan şartlar vardır. Genel olarak yapılması gerekenler şu şekildedir;

 • Hibe kredi veren kurumun resmi web sayfasına girerek aranan şartları öğrenmeniz gerekmektedir.
 • Hibe kredi kullanım şartlarını sağladığınız takdirde başvuru için gerekli belgeleri ilgili kurumlardan öğrendikten sonra evraklarınızı eksiksiz hazırlayarak kuruma verilen süre içerisinde vermeniz gerekmektedir.
 • Alacağınız kuruma ve hibe kredisine göre değişiklik göstermesine rağmen kurumlar tarafından genellikle iş planı istenmektedir. Çünkü sizlerin bu verilen hibe krediyi nereye ne şekilde harcayacağınızı ve yerinde kullanıp kullanmadığınızı görmek isteyeceklerdir.
 • Bazı kurumlar bir kurul oluşturup o kurul karşısında iş fikrinizi anlatmanızı isteyebilir. Çünkü hibe krediyi veren kurum verilen bu desteğin ülke ekonomisine katkısını şüphesiz görmek isteyecektir. O yüzden iş planınızın eksiksiz olduğundan emin olmanız gerekmektedir.
 • Ancak unutulmaması gereken en önemli detay hibe kredi ile karşılanacak olan giderlerinizi belgelendirmek zorunda olmanızdır. Krediyi talep eden kişi tarafından belgelendirilmeyen hiçbir gider için hibe kredi verilmemektedir.

Hibe Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet tarafından hibe kredi verilmeye devam etmektedir fakat hibe kredi başvurusu nasıl yapılır? Aslında bu sorunun cevabı çok basittir. Son dönemlerdeki pandemi koşullarını da göz önünde bulundurduğunuzda artık pek çok kurum başvuruları online olarak almaktadır. Kurum tarafından istenen belgeler sisteme yüklenip başvuru formu ile birlikte ilgili kurula online olarak gönderilebilmektedir. Ya da dilerseniz kargo ile evrakları gönderebilirsiniz.

KOSGEB, KOSGEB veri tabanına kayıt olduktan sonra başvurularınızı online olarak yapabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz KOSGEB il ya da ilçe müdürlüklerine şahsen başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken hususlar bulunmaktadır. Öncelikle sektörünüzün KOSGEB tarafından desteklenip desteklenmediğini belirlemeniz yararınıza olacaktır.

TKDK, genellikle başvuru ilanı yayınlamaktadır. İlanın yayınlandığı tarihler arasında yatırımın yapılacağı illerde bulunan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörlüğü’ne elden yapmanız gerekmektedir. Gerekli evraklar için resmi web sayfasını takip edebilirsiniz.

SYDV, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı başvuruları için yaşadığınız ile ait SYDV noktasına bizzat gelerek başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Diğer kurumların verecekleri hibe kredi destekleri için ilgili kurumun resmi web sayfasındaki duyurular kısmını takip edebilirsiniz.

Hibe Kredi Veren Kurumlar Nelerdir?

Türkiye’de bir çok kurum ve kuruluş tarafından hibe kredi verilmesine karşın yine de hibe krediler ağırlıklı olarak şu kurumlar tarafından verilmektedir;

Özellikle KOSGEB yeni girişimciler için, TKDK ise çiftçilerimize yönelik hibe kredi desteği vermektedir ve vermeye de devam edecektir. Bunun yanında devlet bankaları aracılığı ile faizsiz kredi imkanları sunulmaktadır. Ziraat Bankası çiftçilere yönelik faizsiz kredi seçenekleri sunarken, Halk Bankası ise daha çok esnaflarımıza yönelik faizsiz kredi imkanı sunmaktadır.

Hibe Kredi Başvuru Şartları Nelerdir?

Hibe kredi veren kurumdan kuruma farklılık göstermesine karşın tüm kurumlarca genel olarak istenen şartlar şu şekildedir;

 • 18 yaşını doldurmuş T.C vatandaşı olmak,
 • Başvuru yapılan hibe kredi için başvuru dilekçesi,
 • SGK tarafından alınmış başka herhangi bir işte çalışmadığına dair belge,
 • Başvuruda bulunacağı hibe kredi için daha önce yararlanmamış olması gerekir,
 • İlgili kurum eğer özellikle bir il ya da iş kolu belirlemiş ise o şartları sağlıyor olması gerekir,
 • Hibe kredi kullanacağı işine ait özenle hazırlanmış iş planı gerekmektedir.

Belirli hibe krediler, sadece bir bölge ya da sektör için belirlenebilmektedir. Dolayısıyla hibe kredi desteğinden yararlanmak isteyen vatandaşların ilgili kurum tarafından belirlenen özel şartları da sağlıyor olması gerekmektedir. Bu özel şartlar için kurumun resmi web sayfasını takip edebilir ya da bizzat kuruma giderek öğrenebilirsiniz.

KOSGEB Hibesi Almak İçin Ne Yapmam Gerekir?

Öncelikle iş hayatına kendi işinizi kurarak atılmak istiyorsunuz ve bir iş fikriniz var. Ancak sermaye yetersizliğinden dolayı planınızı hayata geçiremiyorsunuz. KOSGEB tarafından verilen girişimcilik hibe kredisi tam size göre. Ancak KOSGEB hibesi almak için yapmanız gerekenler şu şekildedir;

 • İlk olarak online olarak verilen girişimcilik eğitimini tamamlayıp sertifika almanız gerekmektedir. Eğitime kayıt olmak istiyorsanız KOSGEB resmi internet sayfasından başvurunuzu yapabilirsiniz.
 • NACE kodunuz ile sorgulama yapmayı ihmal etmeyin. İş yapacağınız sektörün KOSGEB tarafından desteklenip desteklenmediğine amin olmanız gerekmektedir.
 • Sertifikayı aldıktan sonra şirketinizi kurmanız gerekmektedir. Şirket kurulumundan sonra KOSGEB’e başvuruda bulunmazsanız hibe desteklerinden faydalanamazsınız.
 • Şirketi kurdunuz ve KOSGEB’e resmi olarak başvuruda bulundunuz. Bundan sonraki adımınız iş planınızı hazırlayıp ilgili kurula sunmanız olacaktır.
 • Kurulun başvurunuzu onaylaması durumunda giderlerinizi belgelemek koşuluyla 60.000TL ye kadar hibe kredi kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere devlet tarafından belirlenen hibe kredi için neler yapmanız gerektiğini, aranan şartları, başvurunun yapılma şeklinden bahsettik. Ancak hibe kredi için çok daha detaylı bilgileri verilen ilanları takip ederek edinebilirsiniz.

Ayrıca bakınız:

Yeni İş Kuracaklara KOSGEB Hibe Destekleri > TIKLAYIN

Devlet Hibe İş Kollarına Bakmak İçin > TIKLAYIN

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.