Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Devlet Su Faturası Yardımı Nasıl Alınır?

Devlet Su Faturası Yardımı Nasıl Alınır?

Devlet su faturası yardımı nasıl alınır; Ülkemizde ve dünyada yaşanan ekonomik gelişmelerin etkisi ile kimi vatandaşımız elektrik, su ve doğalgaz faturasını yatırmakta güçlük yaşayabiliyorlar. Bu durumda ise kimi vatandaşımız devlet tarafından yapılan sosyal yardım olanaklarını kullanarak devlet su faturası yardımı almak istiyor.

Su Faturası Yardımı

Devlet su faturası yardımından yararlanmak isteyen yardıma muhtaç kişiler için bazı illerde su faturalarında çeşitli oranlar indirimler yapılıyor. Özellikle de engelli, yaşlı ve bakıma muhtaç kişilere yönelik olarak verilen bu su faturası yardımından nasıl yararlanabilirsiniz? Sizler için hazırladığımız bu yazımızda, “Devlet su faturası yardımı nasıl alınır?” “Bu yardım kimlere veriliyor?” “Bu yardımdan yararlanmak için su faturası yardım başvurusu nasıl yapılır?” sorularına cevap veriyoruz. Gelin şimdi detaylara birlikte bakalım.

Devlet Su Faturası Yardımı Nasıl Alınır?

Özellikle tüm dünyada ve ülkemizde de ekonomik alandaki etkileri ister istemez hissedilen covid-19 salgınından sonra maddi anlamdan güçlük yaşayan vatandaşlar için çeşitli sosyal yardım paketleri hazırlanmaya başlandı. Sosyal yardım faaliyetleri doğrultusunda, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız için verilen desteklerden birisi de devlet su faturası desteği oluyor. Ülkemizde hem devlet, hem belediyeler hem de çeşitli sosyal yardım kuruluşları tarafından verilen bu destekler, ihtiyaç sahibi vatandaşlar için, maddi durumlarına bir nebze de olsun katkıda bulunmaya devam ediyor.

Doğalgaz Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Fatura desteği kapsamında hareke geçerek vatandaşların yanında olmak isteyen belediyeler de başlattıkları askıda fatura kampanyaları ile yardıma muhtaç kişiler ile maddi durumu yerinde olarak birilerinin yardıma koşmak isteyen kişileri buluşturuyor. Askıda fatura başvurusu ve diğer detaylara da bu yazımızda değineceğiz.

Devlet Su Faturası Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet tarafından sağlanan bu yardım türünden yararlanmak isteyen kişiler için pek çok farklı başvuru kanalı mevcut. Su faturası yardım başvurusu yapmak için şu kanalları kullanabilirsiniz:

 • e-Devlet linki üzerinden giriş yaparak, ikamet ettiğiniz ilin yardım başvuru sayfasına giderek başvuru yapabilirsiniz.
 • Ayrı bağlı bulunduğunuz belediyenin iletişim numarasını arayarak ya da belediyelerin genel iletişim numarası olan ALO 153 hattını arayarak da yardım talebinizi iletebilirsiniz.

Bu yardımdan yararlanmak için yapacağınız başvuru sırasında, ilk olarak ikamet ettiğiniz adrese tanımlı su aboneliği sahibi ile başvuru sahibinin aynı kişi olması gerekiyor. Aksi durumda bu yardımdan yararlanamazsınız.

E-Devlet Kira Yardımı Başvurusu

Su Faturası Yardımından Kimler Yararlanabilir?

Devlet tarafından sağlanan bu yardımdan yararlanabilecek kişiler, gaziler, şehit yakını olan dul ve yetimler olup, su faturaları için uygulanan tarifenin %50’si kadar indirim yapılarak destek olunuyor. Bu indirim de sadece bir adreste bulunan abonelik için yapılıyor. Ayrıca engelli ve sağlık durumu çalışmaya elverişli olmayan yardıma muhtaç aileler için de çeşitli alanlarda fatura indirimi ya da direkt olarak faturalarının tamamı için ödeme desteği yapılıyor.

Bu yardım türü için belirlenen koşullar şu şekildedir:

 • Eğer aynı ev içerisinde yaşayan engelli bir kişi varsa, Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü’nün sağladığı %50 su faturası yardımından yararlanabilirsiniz. Bunun için ise fatura için aboneliği bulunan vatandaşın, %40 (yüzde kırk) ve üzerinde, bir rapor ile belgelenen engellilik durumunun olması gerekiyor.
 • 1005 ve 3292 sayılı Kanun’da belirlenen ve Vatani Hizmet tertibi kapsamında maaş alan kişiler bu indirimden yararlanabilir.
 • 5434, 2330, 3713 sayılı kanunlar dahilinde belirlenen çerçevede maaş alan görev ve harp malulleri ile bu kişilerin dul ve yetim kalan eş ve çocukları devlet tarafından sağlanan yardımdan yararlanabiliyor.

Devlet Kömür Yardımı Başvurusu ( Yakacak Desteği )

Su Faturası Yardım Başvurusu İçin İstenen Evraklar Neler?

Su faturası yardım başvurusu için istenen belgeler genel olarak şunlardır:

 • Başvuru sahibinin TC kimlik kartı ve fotokopisi
 • Başvuru sahibine ait ikametgah belgesi
 • Başvuru sahibi engelli ise %40 veya üzerinde görünen resmi Engelli Sağlık Kurul Raporu
 • Başvuru sahibi şehit yakını ise bunu gösterir belge
 • Maddi durumu yerinde olmayan ve hane halkı geliri asgari ücretin 1/3’ü olan aileler için bunu gösterir gelir belgesi
 • Aynı ev içerisinde yaşayan kişilere ait nüfus kayıt örneği

Burada bulunan belgeleri hazırladıktan sonra Su ve Kanalizasyon İdaresi ziyaret ederek başvuru yapabilir ya da bağlı bulunduğunuz il/ilçe belediyesine giderek de başvuruda bulunabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Yardım Başvurusu ( Tüm Yardımlar )

Askıda Su Faturası Başvurusu

Askıda su faturası kampanyası başlatan belediyeler ve askında fatura başvurusu için yapmanız gerekenler şunlar:

Ankara Büyükşehir Belediyesi Askıda Su Faturası Başvurusu

“İyilik hastalıklardan daha bulaşıcıdır” ve “Birlikte Başaracağız” mottosu ile başlatılan askıda su faturası yardım kampanyası ile Ankara’da ikamet eden ancak su faturalarını ödemekte güçlük yaşayan aileler için yardım eli uzatılıyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi askıda su faturası başvurusu yapmak için şu kanallar üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz;

 • ALO 153 Mavi Masa Çağrı Merkezinin arayarak başvuru talebinizi iletebilirsiniz.
 • 0312 6161000 numaralı ASKİ Çağrı Merkezini arayarak askına fatura yardımından yararlanmak istediğinizi söyleyerek başvurunuzu iletebilirsiniz.
 • https://suver.aski.gov.tr adresine giderek askıdaki faturaları görebilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Askıda Su Faturası Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi askıda su faturası başvurusu yapmak için şu kanalları kullanabilirsiniz;

 • Burada yer alan linke tıklayarak İBB askıda fatura yardım başvuru sayfasına gittikten sonra ad, soyad, TC kimlik numarası, cep telefonu ve faturanıza dair bilgileri doldurarak faturanızı askıya çıkarabilirsiniz.
 • ALO 153 Mavi Masa Çağrı Merkezinin arayarak başvuru yapabilirsiniz.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Askıda Su Faturası Başvurusu

İzmir Büyükşehir Belediyesi askıda fatura başvurusu yapmak için şu seçenekleri kullanabilirsiniz;

 • ALO 153 Mavi Masa Çağrı Merkezinin arayarak başvuru yapabilirsiniz.
 • Ayrıca buradaki linke tıklayarak İzmir Büyükşehir Belediyesi askıda fatura yardım başvuru sayfasına gittikten sonra TC kimlik numarası, ad, soyad, cep telefonu ve İZSU Abone Numarası bilgileri doldurarak askıda fatura başvurunuzu yapabilirsiniz.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Askıda Su Faturası Başvurusu

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi askıda fatura başvurusu yapmak için;

 • Buradaki linke tıkladıktan sonra yardım başvuru sayfasına giderek TC kimlik numaranız, adınız, soyadınız, cep telefonu numaranız ve TESKİ Abone Numarası bilgileriniz doldurduktan sonra askıda fatura yardımı için başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.
 • 0850 459 59 59 nolu çağrı merkezini arayarak da başvuru yapabilirsiniz.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Askıda Su Faturası Başvurusu

Daha önceden onaylanmış bir sosyal yardım başvurunuz var ise ve askıya fatura bırakmak istiyorsanız Aydın Büyükşehir Belediyesi askıda fatura başvurusu yapmak için şu adımları takip edin;

 • Buradaki linke tıklayarak Aydın Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu sayfasını açın ve bu sayfa üzerinde sizden istenen 11 haneli TC kimlik numarası, ad, soyad, cep telefonu ve ASKİ faturanızın üzerinde yer alan abone numarası bilgileriniz doldurduktan sonra askıda fatura başvurunuzu kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.


Ayrıca bakınız:

Belediye Yardım Başvurusu

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.