Kredilog.com

Devlet Destekli Tavukçuluk Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Devlet Destekli Tavukçuluk Kredisi

Tavukçuluk yapmak isteyenlere hem devletten, hem de bankalardan tam destek! Devlet tarafından verilen hibelerden yararlanarak, tavuk çiftçiliği kurmak isteyenler salma tavukçuluk, hindi yetiştiriciliği, kaz yetiştiriciliği ve yumurta tavukçuluğu yapabilirler. Özellikle hayvancılık ile uğraşmak isteyen fakat maddi durumunu buna yetersiz olan kişiler devlet destekleriyle avantaj elde edebilirler.

Devlet Destekli Tavukçuluk Kredisi Nedir?

Tavukçuluk işiyle kazanç elde etmek isteyenlere tavuk çiftliği kurabilmeleri adına desteklemeler verilmektedir. Bu konuda en bilindik destek, KOSGEB İmalat/Kümes Hayvan Yetiştiriciliği adı altında verilen hibe kredileridir. Ancak bu kurumun canlı hayvan desteğine direkt hibesi bulunmamaktadır. Bu konudaki ayrıntılara yazımızın devamında yer verdik.

Bunun haricinde T.C. Ziraat Bankası da bir devlet bankası olarak Damızlık Kanatlı Yetiştiriciliği Kredisi kapsamında, hayvancılıkla uğraşmak isteyenlere uygun geri ödemeli kredi kullandırmaktadır. Hayvanlık alanında teşvik edici kredilerden bir diğerini ise Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu vermektedir. Kurum, IPARD programı kapsamında başvuru yapanlara kredi finanse etmektedir.

Tavuk yetiştiriciliği yapmak isteyen kişilere bu üç devlet birimden destek veriliyor olmasına rağmen kişilerin ilk tercihleri KOSGEB destek başvurusunda bulunmaktır. Bunun nedeni ise kişilerin çiftlik oluşturmak için yapacakları masrafları, açılış gideri ve araç gereç alımı gibi giderleri geri ödemesiz kredi ile gerçekleştirmek istemeleridir.

Devlet Destekli Tavukçuluk Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Devlet Destekli Tavukçuluk Kredisi Nasıl Alınır?

Mevzuat gereğince devlet destekli tavukçuluk kredisi almak isteyenlerin başvuruda bulunabilecekleri iki kredi çeşidi mevcut. Bunlardan ilki damızlık kanatlı hayvancılık işletme kredisi, diğeri ise damızlık kanatlı üretimi için verilen yatırım kredisidir. Ancak şunu belirtmeliyiz ki KOSBEG ile tavukçuluk kredisi alma niyetindeyseniz, KOSGEB canlı hayvan alımını desteklememektedir.

KOGBEB, uygulamalı girişimcilik kursuna giderek belgesini alan kişilere işletmenin kurulması ve işletmeye belirli demir başların alınması aşamasında destek olmaktadır. Bu nedenle tavuk çiftliği kurarak, organik yumurta üretimi yapmak isteyenlerin KOSGEB hibelerinden yararlanması daha kolaydır.

Devlet destekli tavukçuluk kredisi için başvuruda bulunacakların ise hayvanların faturalarını ve fatura ve/veya sağlık sertifikalarında ebeveyn mi yoksa damızlık mı diğer bir adıyla büyük ebeveyn mi olduklarını belirtmeleri gerekmektedir. Hibe teşviklerinin alınabilmesi için gerekli şartları yerine getirdiğinizde hangi proje kapsamından faydalanmak istiyorsanız, o projenin başvuru merkezlerine müracaatta bulunabilirsiniz.

Başvurunuz sonrası tavuk çiftliğini kurabilmeniz için %80 oranına kadar destek verilmektedir. Örneğin Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun %70 hibe kredi imkânından yararlanmak için Avrupa Birliği Kapsamında IPARD programlarıyla desteklenen illerdeki TKDK merkezlerine başvuru yapabilirsiniz.

Devlet Destekli Tavukçuluk Kredisi Almak İçin Şartlar Ve Belgeler

Devletin verdiği hibe teşvik kredilerinden ve kümes hayvanı yetiştiriciliği kredisinden yararlanmak için ilk şart 18-65 yaş aralığında olunmasıdır. Diğer ise çiftçi kayıt sistemi olarak bilinen ÇKS’ye kaydınızın bulunmasıdır. Kaydı olmayanlar Çiftçi Kayıt Sistemine başvuru yapmalıdır. Ayrıca Bkz: Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) Nedir? Nasıl Kayıt Olunur?

Diğer yandan kurumların hayvancılık kayıt sistemine kayıtlı olmak gibi istediği özel şartları yerine getirmekte, devlet destekli hibelerden faydalanabilmek için gerekli olan koşullardandır. Krediyi almak ve damızlık etlik piliç/ yumurta tavuğu yetiştiriciliği yapmak için aranan tavuk adet şartları ise şu şekildedir:

  • Etlik piliç yetiştiriciliğinde adet: 10.000
  • Kaz, bıldırcın, hindi ve ördek yetiştiriciliğinde adet: 2.500
  • Yumurta tavuğu yetiştiriciliğinde adet: 5.000
  • Deve kuşu yetiştiriciliğinde adet: 50

Tavukçuluk ve yumurta, piliç yetiştiriciliğinin desteklenmesi için işletmelerin her dönem asgari olarak yukarıda belirtilen adetlerde üretim yapması ya da yapılacak olması gerekmektedir.

Devlet Destekli Tavukçuluk Kredisi Veren Bankalar

Başta da belirttiğimiz gibi kanatlı hayvan tavuk yetiştiriciliğine devlet desteği, TKDK teşvik kredisi ve Ziraat Bankası Damızlık Kanatlı Yetiştiriciliği Kredisi olmak üzere 3 türlü imkân sunulmaktadır. Bunlardan devlet destekli tavukçuluk kredisi veren Ziraat Bankası’nı seçerseniz, geri ödemeli kredi ile çiftliğinizi kurabilir ve üretim için gerekli finansmanı sağlayabilirsiniz.

Ayrıca ülkemizde faaliyet gösteren diğer bankalardan da kredi temin edebilirsiniz. Ancak devlet hibe teşvikleri haricinde kredi talep ettiğiniz bütün bankalardan salma tavukçuluk, organik yumurta tavukçuluğu, piliç yetiştiriciliği ve benzeri kredilerde faiz, dosya masrafı, komisyon ve sigorta gibi masrafların alınacağını unutmayınız. Bu nedenle ucuz maliyetli bir tavuk çiftliği kurma niyetindeyseniz, devlet destekli tavukçuluk kredilerinden yararlanmalısınız.

Ayrıca Bakınız: Tavuk Çiftliği Kredisi Veren Bankalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.