Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Devlet Bursu Nasıl Alınır?

Devlet Bursu Nasıl Alınır?

Mevzuat hükümlerine göre yapılan başvurular değerlendirilerek, 2022 yılında devlet burslarından yararlanmayı talep eden öğrencilerin okul türü ve süresine göre başvurusu kabul edilen öğrenciler KYK ile diğer devlet kurulumlarınca desteklenmektedir. Bu desteklemelerden yararlanmak isteyenler için devlet bursuna dair kapsamlı bilgi paylaşımında bulunduk. Umarım bu imkandan faydalanırsınız, keyifli okumalar dileriz.

Devlet Bursu Nedir?

Üniversite öğrencilerinin giderlerini karşılayabilmesine yardımcı olmak, maddi sıkıntılarını aşabilmeleri konusunda destek vermek amacıyla devlet tarafından sağlanmakta olan bursa devlet bursu denilmektedir. Devletin ilgili kurumları tarafından verilmekte olan bu burs ile üniversite öğrenimi gören öğrenciler ile öğrenci velileri azda olsa maddi olarak rahatlamaktadır.

Devlet bursu nasıl alınır merak edenler için hem başvurunun nasıl yapıldığına, hem de başvuru için gerekli belgelerin neler olduğuna değindik.

Devlet Bursu Nasıl Alınır?

Başbakanlık bursu olarak da bilinen devlet bursundan faydalanabilmek için gerekli görülen belgeler temin edilerek, mevzuat hükümlerine uygun olarak başvuru yapılmalıdır. Eğitim süresi boyunca karşılıksız verilen bu burs için başvuru süresi içerisinde Gençlik ve spor bakanlığının bünyesinde hizmet veren Kredi Yurtlar Kurumu’na müracaat edilmelidir.

Müracaatlar online olarak Kredi Yurtlar Kurumunun resmi sitesi olan kyk.gsb.gov.tr adresi üzerinden yapılmaktadır. Devlet bursu başvurusunu yaptıktan sonra sonuçlarınızı e-devlet kyk.gov.tr üzerinden ya da KYK sonuç sorgulama sayfası olan kyknet.gsb.gov.tr üzerinden öğrenebilirsiniz.

Kimler Devlet Bursu Alabilir?

Üniversiteli öğrencilerin yoğun talepte bulunduğu devlet bursu ne yazık ki her öğrenciye verilmemektedir. Lisans ve önlisans öğrencileri, açık öğretim öğrencileri, yüksek lisans ve iki yıllık fakültelerde öğrenim gören öğrenciler, vakıf üniversitesinde okuyan öğrenciler, iki yıllık okullardan mezun olduktan sonra ara verilmeksizin dört yıllık okulların üçüncü sınıfına intibakı yapan öğrenciler devlet bursuna başvuru yapabilirler.

Ancak hazırlık ya da intibak sınıfında okuyan öğrencilere burs verilmediği bilinmektedir. Ayrıca ÖSYM sınav sonucunda sözel, eşit ağırlık, yabancı dil ve sayısal alanlarında Türkiye’de ilk 100’e girmeyi başarmış öğrenciler koşulsuz bir şekilde devlet bursundan yararlanabilmektedir. Diğer yandan amatör milli sporcu olan öğrenciler ile ülke adına müsabakalara katılan öğrencilerde burs alabiliyorlar.

Devlet Bursu Alabilmek İçin Gerekli Şartlar Ve Belgeler

Başbakanlık bursundan yararlanabilmek için yapılan başvurularda şu belgeler istenmektedir:
1) Son 6 ay içerisinde çekilmiş olmak şartı ile birlikte 4 adet vesikalık fotoğraf.
2) 18 yaşından küçükler için kurum internet sayfasından temin edilmekte olan aile izin onay belgesinin doldurulması.
3) Kimlik, kayıt, yurt ücreti ve depozito ücretine dair dekont.
4) Yüzde 40 ve üzeri engelli ebeveyni olan öğrencilerin durumu gösteren belgeyi ibraz etmesi.
5) Aynı öğretim döneminde yükseköğrenime başlayan kardeş var ise kardeşe ait olan öğrenci belgesinin kayıt tarihinden itibaren bir ay süre içerisinde ilgili kuruma ibraz edilmesi.
6) Aşağıda yer alan durumunlar için öncelik belgesinin teslim edilmesi gereklidir.

  • Gazi ya da şehit çocuğu,
  • Yüzde 40 ve üzerinde engeli olduğu tespit edilmiş olan öğrenciler,
  • Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka lisesinde tamamlayan öğrenciler,
  • Anne ve babası vefat etmiş olan bireyler,
  • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarında barınarak lise ve dengi öğrenimlerini tamamlayanlar,
  • Milli olan amatör sporcular,
  • Babası veya annesi Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunda çalışmakta olanlar ya da ilgili kurumlardan emekli olanlar,
  • 2014 tarihinde Manisa’nın Soma ilçesinde yer alan maden ocağında yaşanan kaza sebebi ile babasını kaybetmiş olan öğrenciler.

Devlet Bursu Ayın Kaçında Yatar?

Devlet bursu başvurusu kabul edilen ve bursu almaya hak kazanan öğrencilerin hesaplarına her ayın 7’sinde başbakanlık bursu yatırılmaktadır. Alttan 3’ten fazla dersi kalmadığı sürece bursu alan öğrenciler her ay ilgili tarihte hesaplarını kontrol ederek, yatırılan devlet bursunu çekebilirler.

Bursa müracaat aşamasında evraklarında eksik ya da yanlış beyan edildiği tespit edilirse burs verilmediği için gerekli olan şartları ve belgeleri dikkatli bir şekilde inceleyerek başvurunuzu yapmanız önem taşımaktadır.

Ayrıca giriş tarihi baz alınarak bir öğretim yılı kaybı olan öğrencilerin, daha öncesinde öğrenim kredisi ya da burs alan öğrencilerin, yabancı uyruklu olan bireylerin, yüksek lisans öğrencilerinden hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrencilerin, askeri okul ve polis akademisinde öğrenim görenlerin, artık yıl olarak adlandırılan ek sürede öğrenim gören öğrencilerin, gerçeğe aykırı başvuruda bulunanların ve burs yönetmeliği hükümlerine göre burs almaya yeterli bulunmayanların devlet bursu alamayacağını unutmayınız.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.