Kredilog.com

Denizbank IBAN No Sorgulama, Öğrenme ve Hesaplama

IBAN, her bir banka hesabı için belirli bir standarda göre oluşturulan uluslararası banka hesap numarasıdır. Banka veya kredi kartının üzerinde yer almayan bu numarayı öğrenmenin farklı yöntemleri bulunuyor.

IBAN Numarası Nedir?

IBAN, Avrupa Birliği standartlarına göre uluslararası bankacılık anlaşmaları ışığında oluşturulan bir banka hesap numarasıdır. IBAN’ın kullanım amacı, bankalardaki bütün müşteri hesap numaralarını uluslararası bir standartta tanımlayarak, para transferlerinin sıfır hata ile pratik bir şekilde gerçekleştirilmesine imkan tanımaktır.

IBAN, dünyadaki bütün banka hesapları içerisinde yalnızca bir banka hesabını işaret eden; harf ve rakamlardan oluşur. Yani her hesabın bir IBAN numarası vardır ve bir IBAN, yalnızca bir hesabı işaret eder. Ülkemizde IBAN numarası 26 haneden oluşur. Bu 26 hane ise şu şekilde belirlenir:

IBAN numarasının ilk 2 hanesi ülke kodudur. Ülkemizdeki banka hesaplarının IBAN numarası TR- ibaresiyle başlar.

 • Sonraki 2 hane kontrol kodunu ifade eder. Kontrol kodu, IBAN’ın doğru ve geçerli olup olmadığını gösterir.
 • Devamındaki 5 basamak banka kodudur.
 • Son 16 hane ise banka hesap numarasını gösterir.

IBAN’dan Hesap Numaranızı Öğrenebilirsiniz: IBAN’dan Hesap Numarası Bulmak

Denizbank IBAN Numarası Nerede Yazar?

Herhangi bir Denizbank şubesinden vadeli veya vadesiz bir hesap açtığınızda işlemlerinizi gerçekleştiren banka personeli size bir hesap cüzdanı verir. Bu hesap cüzdanında aşağıdaki görselde görüldüğü gibi ”Hesap Sahibi” ibaresinin altında IBAN numarası yazılı olur.

Denizbank iban

Bununla birlikte banka ya da kredi kartının üzerindeki sayıların IBAN numarası olduğu zannedebiliyor. Fakat IBAN numarası hesap cüzdanı haricinde hiçbir yerde yazılı olmaz.

Denizbank IBAN Nasıl Öğrenilir?

Denizbank IBAN sorgulama işlemini bankanın herhangi bir şubesine giderek ya da müşteri hizmetlerini arayarak gerçekleştirebilirsiniz. Bu gibi yöntemler yerine IBAN kodunuzu online ortamda öğrenmek istiyorsanız 3 farklı alternatifiniz bulunuyor.

1. Mobil şube aracılığıyla Denizbank IBAN öğrenme

 • İlk olarak Denizbank mobil uygulamasını açın ve size özel şifreniz ile uygulamaya giriş yapın.
 • Uygulamaya giriş yaptıktan sonra açılan sayfada IBAN numaranız aşağıdaki görselde olduğu gibi doğrudan karşınıza çıkacaktır. Başında TR ibaresi bulunan ve görselde altına sarı bir ok çizilen rakam grubu IBAN numarasıdır.

denizbank iban

 • Yukarıdaki resimde sarı bir çember içerisinde yer alan işaret ise kullanıcılara kolaylık sağlama amacıyla oluşturulmuş pratik bir araçtır. Peki nedir bu kolaylık? Görmüş olduğunuz üzere IBAN numarası oldukça uzun bir rakam grubundan oluşur; bunu hatasız bir şekilde kaydetmek, oldukça dikkat isteyen bir işlemdir ve uzun bir zaman dilimine mal olur. Bu simgeye tıkladığınız zaman aşağıdaki gibi bir sayfa ile karşılaşırsınız.

iban no

 • IBAN numaranızı WhatsApp, Instagram Direct, Facebook veya diğer uygulamalarınız aracılığı ile bir başkasına göndermek istiyorsanız önce ilgili uygulamayı, sonra da ilgili kişiyi seçerek vakit kaybetmeden IBAN numaranızı paylaşabilirsiniz. Herhangi birine göndermek istemeyip sadece numarayı kopyalamak isterseniz de “Panoya Kopyala” seçeneğine tıklayabilirsiniz.

2. İnternet bankacılığı ile Denizbank IBAN doğrulama

 • İnternet bankacılığı ile IBAN numaranızı öğrenmek için ilk olarak Denizbank internet adresine gidin. İlgili bağlantıyı yazının devamında paylaştık.
 • Size özel Denizbank internet bankacılığı şifrenizi girdikten sonra telefonunuza gönderilen SMS şifresini girerek sisteme giriş yapın.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra karşılaşacağınız menü aşağıdaki gibidir.

iban

 • Bu menüden önce sol kenarda sarı bir dikdörtgen ile belirtilen hesaplar yazısına tıklayın. Ardından ana ekrandaki gibi bir menü çıkacak. Buradan da yine sarı bir dikdörtgen ile belirtilen hesap detayı yazısına tıklayın.
 • Hesap detayı yazısına tıkladıktan sonra IBAN numaranız aşağıdaki gibi karşınıza çıkacak.

denizbank iban

İnternet bankacılığına giriş yapmak ve Denizbank IBAN no bulma işlemini gerçekleştirmek için TIKLAYINIZ.

EFT Yaparken İsim Yanlış Belirtilirse Ne Olur?:  EFT Yaparken IBAN Doğru İsim Yanlışsa Ne Olur? 

3. İnternet sitesi üzerinden Denizbank IBAN hesaplama işlemi

 • Hesap cüzdanı, mobil şube veya internet bankacılığı kanallarına sahip olmasanız bile Denizbank IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için öncelikle yazının devamında paylaştığımız bağlantıya tıklayın.

iban hesaplama

 • Sayfaya giriş yaptıktan sonra yukarıdaki görselde olduğu gibi şubenizin bulunduğu ili, hesabınızın bağlı olduğu şubeyi, hesap numarasını ve ek numarasını eksiksiz bir şekilde girip hesapla butonuna basın. Bilgilerinizi eksiksiz girdiyseniz IBAN kodunuz resimdeki gibi alt kısımda çıkacaktır.

iban doğrulama

Aynı sayfadan bir de IBAN kodu doğrulama işlemi yapabilirsiniz. IBAN kodunuzu ilgili alana girdikten sonra hesapla butonuna basarsanız girdiğiniz kodun geçerli olup olmadığını görebilirsiniz.

Denizbank IBAN kodu hesaplama ve doğrulama sayfasına gitmek için TIKLAYINIZ!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.