Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

SGK Çocuk Parası Nasıl Alınır

SGK Çocuk Parası Nasıl Alınır

Çocuk parası alma

İki kişilik bir aileye yeni bir bireyin katılması kuşkusuz her aileyi duygusal olarak son derece mutlu etmektedir. Fakat ekonomik boyutu düşünüldüğünde bütçenizi zorlayan bir durum olduğu da aşikârdır. Bu konuda devlet kişilere destek olmak adına ebeveynlere çocuk ya da doğum parası adı altında maddi yardım imkânı sağlamaktadır.

Ülkemizde ailelerin daha rahat bir şekilde geçinebilmesi için çeşitli yardımlar ve indirimler yapılmaktadır. Bu doğrultuda çocuk parası adı altında da yeni çocuk sahibi olan bireylere belirli seviyelerde yardımlar uygulanır. Bu yardımları alabilmek için çeşitli şartlar da bulunurken kişiler çeşitli işlem basamaklarını gerçekleştirdikten sonra bu parayı alabilirler. Bu yazımızda çocuk parasına dair merak ettiğiniz her şeyi bulabileceksiniz.

Çocuk parası nedir?

15 Mayıs 2015’ten sonra Doğum yapan annelere devlet tarafından ödenen maddi yardım olarak nitelendirilmektedir. Bu konu üzerinde biraz düşünen annelerin aklına nasıl alınacağı, ne kadar ödeneceği gibi bir çok husus takılmaktadır.

SGK Çocuk Parası Başvuruları Nereye Yapılır?

Çocuk parasını alabilmek için kişilerin ülkemizin 81 ilinde de hizmet veren il müdürlüklerine girerek başvuru işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler. Bu işlemler için kişiler yılın her döneminde başvuruya gidemezler. Yıl içerisinde belirli tarihlerde çocuk parasının verileceği tarihler açıklanır. Bu açıklanan tarihler sonrasında kişiler il müdürlüklerine giderek başvurularını gerçekleştirirler. Eğer kendilerinin bu yardımı alması için herhangi bir problem gözükmüyorsa da kısa süre içerisinde başvuruları onaylanır ve kişiler bu çocuk parasını alabilirler.

SGK Çocuk Parası Nasıl Alınır

Çocuk parası nasıl alınır?

Doğum parasının annelere sunulan bir mükâfat olduğunu düşündüğümüzde bu imkândan faydalanmak için öncelikle eksiksiz ve hatasız bir form doldurulması gerekmektedir. Bunun için başvuruda bulunabilecekleri yerler;

  • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlükleri
  • Sosyal Hizmet Merkezi
  • Büyükelçilikler ve Konsolosluklar (yurtdışında doğum yapanlar için)

Başvuru yapmanız halinde eğer başvurunuz onaylandıysa ödemenizi belirtilen tarihler arasında alabilirsiniz. Başvuruları hatalı ya da eksik bilgiler nedeniyle ret olan anneler için 15 günlük düzeltme yeniden başvuru imkânı da bulunmaktadır. Bu süreç içerisinde yapacağınız düzeltmeler ile kaçırmış olduğunuz hiçbir şey olmayacaktır.

SGK Çocuk Parası Ne Kadar?

Devlet sağlıklı bir şekilde doğumu gerçekleştirilen bebekler için bu yardım parasını sunmaktadır. Bir aile içerisinde çocuk sayısı ne kadar artış gösterirse geçim zorluğu da o kadar artacağı için ikinci ya da üçüncü çocuklarda ödenen bedel daha yüksek olmaktadır. İlk kez çocuk sahibi olan kişiler il müdürlüklerine başvuru yaptıklarında 300 TL yardım parası alırlar. Eğer çiftlerin ikinci çocuğu ise bu bedel 400 TL olurken üçüncü çocukta 600 TL olmaktadır. Bu bedeller kişilere yalnızca tek bir defa önenirken hiçbir sebeple tekrar edilmez.

Evlat edinilen bir çocuk varsa bu çocuk için yardım bedeli alınmazken evlat edinilen çocuktan sonra doğan çocuk için aileler 400 TL alabilirler. Bu doğrultuda evlat edinilen çocuklar bu bedel hesaplanırken oluşturulan sıraya katılmaktadır.

“Çocuk parası ne kadar?” Detaylı yazımızı okumak için > TIKLAYIN

Çocuk parası sorgulama

Sosyal güvenlik kurumunun uzunca yıllar kullandığı bir sistemdir. Çocuk parası sorgulama işlemi için öncelikle e-devlet şifrenizin olması gerekir. eğer şifreniz yoksa bunun için en yakın PTT şubelerinden e devlet şifrenizi 2 TL karşılığında alabilirsiniz. Sisteme girdiğinizde tüm detayları görmeniz mümkün olacaktır. Eklememiz gereken diğer konu da ne kadar ödeneceğidir. Bu durum ise 1. Çocuk için 300 -2.çocuk için 400- 3. Çocuk için 600 TL olarak belirlenmiştir.

  1. Çocuk için 300 TL
  2. Çocuk için 400 TL
  3. Çocuk için 600 TL

Çocuk Parası Sorgulamak için tıklayın.

Çocuk parası alma şartları

Sigortalı anneler gebeliklerinin belirli dönemlerinde iş göremez halindedir. Bu durum doğum öncesi 8. Ay dan dan başlar ve doğum sonrası 8.haftalarına kadar devam etmektedir. Diğer koşullara bakıldığında;

  • 90 günlük primi gününün doldurulması
  • Doğum sonrası bebeğin canlı halde (ölü doğum olmaması) olması
  • Doğum sonrası hastanenin internet üzerinden işverene e rapor iletmesi ve işverenin onaylaması yahut manuel olarak iki tarafında yazarak onaylaması ve sosyal güvenlik il müdürlüğüne götürmesi gerekmektedir.

Kimler SGK Çocuk Parası Alabilir?

Çıkarılan yasalar gereğince yıl içerisinde çocuk sahibi olan kişiler bu yardım parasını alabilirler. Ancak bunun için anne ya da babanın en az birinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir. Aksi halde kişiler il müdürlükleri üzerinden başvurularını gerçekleştirseler dahi bu başvuruları onaylanmayacaktır. Yıl içerisinde çocuk sahibi olan kişiler bu para için başvuruda bulunurken evlat edinme seçeneği ile birlikte çocuk sahibi olan kişilerin bu yardımı alma şansları yoktur. Ancak evlat edinme yoluyla sahiplenilen çocuklar sıraya dahil edilir. Devlet tarafından verilen bu yardım parası ilk çocukta farklı, diğer çocuklarda farklı seviyelerde olmaktadır.

Çocuk Parası Kim Tarafından Nereden Çekilir?

Çiftler çocukları olduktan sonra başvurularını yaparak bu paraları almaya hak kazanırken paralar sürekli olarak anneler adına yatırılmaktadır. Nüfusa kayıt işlemi doğru bir şekilde gerçekleştirilen çocukların anneleri için devlet tarafından bu bedeller belirlenen tarihlerde yatmaktadır. Eğer çocuğun annesi Türk vatandaşı değilse bu sefer bu yardımlar baba adına yatırılır. Her ikisinin de Türk vatandaşı olmaması durumunda bu yardım kullanılamadığından aksi durumlar söz konusu olmamaktadır.

Bu yardım paraları PTT hesaplarına yatırılmaktadır. Kişilerin kendilerine ait bir PTT hesabı bulunmaması durumunda TC kimlik numaraları üzerinden bir hesap oluşturularak bu hesaplara paralar yatırılmaktadır. Bunun sonrasında kişiler PTT şubelerinden rahatlıkla nüfus kâğıtları ile birlikte bu paraları çekebilirler.

Özel Sektörde Çalışanlara Çocuk Yardımı

Geçimini özel sektörde yer alan firmalarda çalışarak gerçekleştiren kişilerin maaşlarına da özel eklemeler yapılmaktadır. Bu eklemeler de çocuk parası adı altında kişilere verilir. Genel olarak herkesin aldığı maaşların içerisinde belirli seviyelerde asgari geçim indirimi bulunmaktadır. Bu bedel kişilerin bekar ya da evli olmasına, çocuk sahibi olmasına ya da eşinin çalışıp çalışmamasına göre değişiklik göstermektedir. Bu bedel kişilere her ay ödenmektedir. Eğer çalışanlar çocuk sahibi olurlarsa kişilerin asgari geçim indirimi şeklinde aylık olarak aldıkları paralar da artış olacaktır. Bu sebeple de kişilerin maaşları yükselir.

AGİ Ödemeleri Ne Kadar?

Çocuğu bulunmayan bekar kişilere her ay 123,53 TL tutarında bir ödeme yapılmaktadır. Bunun üzerine eğer kişiler evlenirlerse bu bedel 148,23 TL tutarına yükselir. Ancak bunun sonrasında çiftler çocuk sahibi olurlarsa maaşlarında aylık olarak düzenli yükselmeler gerçekleştirilecektir. İlk olarak çocuk sahibi olan kişilere ödenen bedel 166,76 TL olarak belirlenmiştir. İkinci çocuk sonrasında 185,29 TL olan bedel üçüncü çocuk sonrasında 209,99 TL seviyesine gelir. Bu bedel her çocuk sahibi olunduğunda düzenli olarak artış gösterirken kişiler bu bedeli maaşlarına ek olarak her ay almaktadır. Resmi olarak başvuruların yanında bu ücretler de çocuk parası olarak adlandırılmaktadır.

AGİ Ödemelerine Nasıl Başvurulur?

Genel olarak özel şirketlerin çalışanları işe alırken yaptıkları sözleşmelerde bu bedel gerekli alanlarda geçmektedir. Bazı firmalar maaş konusunda yapılan anlaşmaların ardından bu bedeli mevcut maaşın içerisinde gösterirken bazı firmalar maaş ve AGİ olarak sözleşmeleri imzalamaktadır. Kişilerin bu konuda kendi haklarını savunması ve sözleşmelerini gerçekleştirirken maaş ve AGİ üzerinden anlaşma sağlaması gerekmektedir. Bu resmi olarak verilmesi gereken bir bedel olduğundan kişiler her zaman bu bedeli talep etme hakkına sahip olurlar.

Bu aşamada kişiler doğru bir biçimde sözleşmelerini hazırlarlarsa her sene yapılan AGİ zamlarından ve çocuk sahibi olduklarında alınan zamlardan faydalanabilirler.

Çocuk parası ne zaman verilecek?

Doğum parası genellikle doğum sonrası 1 hafta 10 gün arasında yapılmaktadır. Fakat yatan paranızın PTT şubelerinde kalması halinde paranız geri çekilmektedir. Bu durumla karşılaşmamak için sık sık kontrol ederek ödemenizi almanız gerekmektedir. Aksi durumda birçok prosedürle uğraşmanız gerekecektir. Ancak ilk çocuğunuz diğer çocuğa eklenmektedir. Yani 1. Çocuk 15 Mayıstan önce doğmuş ise 2. Çocuk bu yasal süreyi aşacağından 200 TL olan ücreti 400 TL olarak alabilecek 3. Çocuk olması halinde bu meblağ 600 TL olacaktır.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.