Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

E-Devlet Üzerinden Çiftçi Kayıt Sistemi – ÇKS Belgesi Çıkartma

E-Devlet Üzerinden Çiftçi Kayıt Sistemi – ÇKS Belgesi Çıkartma

e-Devlet üzerinden çiftçi kayıt sistemi, ÇKS belgesi çıkartma; Tarım ve Orman Bakanlığının çiftçilerimizi destekleme projelerinden yararlanmak ve yine diğer bir çok devlet çiftçilere programlarından yararlanmak isteyen çiftçilere ilk soruların sorulardan birisi olan ÇKS Belgesi hakkında tüm soruların cevaplarını yazımızda bulacaksınız. Öncelikle Çiftçi Kayıt Sistemi Nedir? ve Ne İşe Yarar? sorusu ile başlayalım.

ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi) Nedir ve Ne İşe Yarar?

Çiftçi Kayıt Sistemi, sadece örtü altı (seracılık) ve toprak üstü tarım faaliyetleri için uğraşan çiftçilere özel olarak oluşturulan bir platformdur. Günümüzde, çiftçilere verilen devlet desteklerinden yararlanmanın neredeyse ilk şartı Çiftçi Kayıt Sistemi-ÇKS Belgesinin olmasıdır. Bu sistem adeta çiftçilerin nüfus cüzdanıdır ve bir o kadar da önemli bir belgedir. ÇKS başvurusu yapmayan çiftçilere mazot, gübre, yem vb. destekler verilmediğinden, devlet desteklerinden yararlanabilmek için mutlaka ÇKS Belgesinin olması gerekiyor.

Çiftçilerimizin, tarımsal desteklerin yanı sıra, devlet teşvik ve hibelerinden yararlanabilmek, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından verilen düşük faizli ya da faizsiz kredi imkanlarından yararlanabilmeleri ve ayrıca TARSİM sigortası yapabilmeleri için ÇKS Belgelerinin olması şartı aranıyor. Tarım faaliyetleri ile uğraşan çiftçilerimiz bu belge sayesinde:

 • Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifinin sundukları düşük faizli kredi imkanından yararlanabiliyor.
 • Kamu ve özel bankalar dahil olmak üzere çeşitli bankaların verdiği tüm tarımsal kredi ürünlerinden faydalanma imkanına sahip oluyor.
 • Devletin, çiftçileri destekleme projeleri kapsamında vereceği desteklerden faydalanabiliyor.
 • Ayrıca devletin genç çiftçiler için sağladığı özel destek ve hibelerden de yararlanabiliyor.
 • Yine tarım faaliyeti gerçekleştiren çiftçilerimizin, Bağ-Kur emeklisi olabilmesi için çiftçi belgesinin olması şartı aranıyor.
 • Tarımsal ürünleri nakliye etmek için kullanılan Müstahsil Yol Belgesi alabilmek için de bu belge isteniyor.

2022 Yılı ÇKS Kaydı Nasıl Yapılır?

Günümüzde, teknolojinin de getirdiği kolaylıklar sayesinde ÇKS Belgesi almak oldukça kolaylaşmıştır. Eskiden pek çok evrak hazırlayıp bizzat başvuru yapmak gerekirken, artık e-devlet portalı üzerinden de ÇKS kaydı yapılabiliyor. Bu belgeyi almanın 2 yolu vardır:

 1. Çiftçilik faaliyeti gerçekleştireceğiniz yere en yakın Tarım İl Müdürlüklerine, kayıt için gerekli olan evrakları şahsen başvuru ile teslim ederek;
 2. E-Devlet Tarbil Tekpencere üzerinden kayıt işleminizi gerçekleştirdikten sonra ilgili kayıt belgesinin çıktısını alarak gerçekleştirmiş olursunuz.
ÇKS Belgesi Başvuru Yöntemleri

ÇKS Belgesi Başvuru Yöntemleri

E-Devlet Üzerinden ÇKS Belgesi Nasıl Alınır?

Çiftçilik belgesi almak için tarımsal faaliyet için kullandığınız, kendinize ait veya kiralık arazileri ziraat odalarına bildirmeniz yeterli oluyor. Dijital hizmetlerin gelişmesi ile de yeni e-başvuru olanaklarının adresleri değişti. etarim.gov.tr internet adresi üzerinden ÇKS belge sekmesine tıklayarak başvuru sayfasına gidebilirsiniz.

çks belge başvurusu etarim.gov.tr

etarim.gov.tr adresi üzerinden ÇKS belgesi başvurusu

Ayrıca direkt olarak e-devlet sayfası üzerinden giriş yaparak Çiftçi belgenizi kolaylıkla alabilirsiniz. Yine aynı sayfa üzerinden, ÇKS Başvuru durumunuza dair güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

ÇKS belgesi e-devlet başvurusu

E-Devlet üzerinden ÇKS başvuru sayfası

Aynı zamanda tekpencere.tarbil.gov.tr adresi üzerinden de Çiftçi belgenizi almanız mümkün. Çiftçi Kayıt Sisteminde kaydı olan çiftçiler, kendilerine ait ÇKS Belgesini almak için internet sitesinde bulunan ‘Belge Al’ sekmesini tıkladıktan sonra, bağlı oldukları il ve ilçeyi seçtikten sonra belgelerine kolaylıkla ulaşabilirler.

e-devlet ÇKS belge seçimi

E-Devlet ÇKS belge seçimi

Tarım ve Orman Bakanlığı, ülkemizin zor durumda olduğu bu dönemde, dijital hizmetler aracılığı ile 418 hizmet ve 1833 adet belge vermiştir. Sizlerde e-devlet ve diğer online kanallar aracılığı ile gerekli işlemlerinizi kolaylıkla tamamlayabilirsiniz.

E-Devlet bağlantısı için > TIKLAYIN

Çiftçi Kayıt Sistemine İlk Başvuru Nasıl Yapılır?

ÇKS kaydı için ilk başvuru işleminizi 3 farklı yöntemle yapabilirsiniz:

 1. Tarım arazisi sahibinin şahsi başvurusu;
 2. Tarım arazisi kiralayan kişinin şahsi başvurusu;
 3. 1. derece yakınının tarım arazisini işletecek kişilerin şahsi başvurusu kabul edilir.

Not: Bir başkası adına, ÇKS başvurusu yapmanız mümkün değildir.

İlk defa ÇKS başvurusunda bulunuyorsanız, öncelikli olarak kimlik tespitinin yapılabilmesi adına şu belgeleri hazırlamanız gerekiyor:

 • Arazi kimin adına kayıtlı ise arazisini kullandığınız kişilerin ve arazi sahibine ait kimlik belgesinin fotokopisi,
 • Tarım yapacağınız arazi tapularının, Tapu Sicil Müdürlüğünden “aslına uygundur” kaşesi vurulmuş olan fotokopisinin alınması,
 • Tarım yapacağınız arazilere dair tapu bilgilerinin ve o sene ektiğiniz ürünlere dair bilgilerin C formuna doldurulması,
 • Eğer tarım faaliyetini gerçekleştireceğiniz arazi kiralık ise kira kontratı,
 • Başvuru yapan kişini VKN ve vergi numarasını gösteren belge,
 • Taahhütname
 • Döner sermaye yardım belgesi,
 • Doldurduğunuz C formunu, tarım yaptığınız yerin bağlı olduğu muhtarlığa giderek muhtar veya azaya onaylatılması,
 • Eğer farklı farklı yerlerde tarım arazinin var ise bu başvurunuzu, ikamet ettiğiniz ev adresinizde tarım araziniz varsa o yerin Tarım İlçe Müdürlüğüne; yoksa arazinin bağlı olduğu Tarım İlçe Müdürlüğüne; eğer araziniz merkeze bağlı bir ilçede ise de Tarım İl Müdürlüğüne başvuru yapmanız gerekiyor.

ÇKS Güncelleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Her yıl ÇKS başvurusu gerçekleştiriyorsanız bağlı olduğunuz Tarım İl/İlçe Müdürlüğüne yıl boyunca şahsi olarak başvurunuzu yapabilirsiniz. Bu işlem aynı zamanda güncelleme işlemidir. ÇKS güncelleme işlemi için istenen belgeler ise:

 1. ÇKS belgesi güncelleme başvuru formu,
 2. Döner sermaye makbuzu,
 3. Arazi kiralık ise kira kontratı ve arazi kira sözleşmesinin birer örneği,
 4. Muvafakatname belgeleri isteniyor.

2022 Yılı ÇKS Belgesi Yenileme Ücretleri

Döner Sermaye İşletmeleri Yılı Birim Fiyatları içindeki ÇKS Belgesi Yenileme Ücretleri aşağıdaki gibi belirlenmiştir (Tabii Afetler Hariç);

 1. 1-10 dönüm arası tarım arazisi olanlar için > 6 TL.
 2. 11-50 dönüm arası tarım arazisi olanlar için > 13 TL.
 3. 51-100 dönüm arası tarım arazisi olanlar için > 20 TL.
 4. 100 dönümden fazla arası tarım arazisi olanlar için > 26 TL.

2022 Yılı Ziraat Odası ÇKS Kayıt Ücreti

Ziraat Odalarının yıllık üyelik aidat ücretleri, arazi büyüklüğüne ve gerçekleştirdiği sulu/kuru tarım faaliyetine göre belirleniyor. Ayrıca aidat ücretlerinin belirlenmesinde araziye göre çeşitli kademeler verilmiştir. Bu yıl için aidat ücretleri ise yaklaşık olarak;

 1. 10-100 dekar arası 6. kademe araziler için > 44 TL. – 108 TL.
 2. 101-200 dekar arası 5. kademe araziler için > 106 TL. – 232 TL.
 3. 201-400 dekar arası 4. kademe araziler için > 209 TL. – 377 TL.
 4. 501-800 dekar arası 3. kademe araziler için > 420 TL. – 592 TL.
 5. 801-2.000 dekar arası 2. kademe araziler için > 566 TL. – 981 TL.
 6. 2.001-5.500 dekar arası 1. kademe araziler için > 1.171,00 TL. – 2.588,00 TL.
 7. 5001 dekar üzerindeki araziler için > 2.438 TL. – 2.696 TL aidat ücreti ödeneceği belirlenmiştir.

Ziraat Odası Kayıt Sildirme İşlemi

Eğer ziraat odası kaydınızı sildirmek istiyorsanız, bağlı bulunduğunuz Ziraat Odasına hitaben bir dilekçe yazarak odadan ayrılmanız mümkün. Bunun işlem için kayıt esnasında yaptığınız gibi dilekçenizin kesinlikle bağlı olduğunuz muhtar veya azasına imzalatmanız gerekiyor. Dilekçede, ziraat odasına daha önceden kayıt yaptırdığınızı ancak tarımsal faaliyetlerinizi bitirdiğinizi ve bu sebeple de ziraat odası kaydınızın silinmesini belirtmeniz gerekiyor.

Ayrıca;

Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var Projesi Nedir? > TIKLAYIN

Genç Çiftçilere 30 bin TL Hibe Kredi Başvurusu > TIKLAYIN

Çiftçiye Verilen Destekler ve Krediler > TIKLAYIN

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.