Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Çiftçiye Verilen Destekler ve Krediler

Çiftçiye Verilen Destekler ve Krediler

Geçtiğimiz yıllarda üretimin hemen hemen tamamını kapsayan tarım ve çiftçilik, günümüzde Türkiye’de yok olmaya yüz tutmuş alanlardan bir tanesi. Elbette, üretim büyük firmalarla da, köylülerle de devam edebiliyor ancak geçtiğimiz senelere baktığımızda; büyük oranda azalma olduğu ve köylülerin şehirlere indiği, artık “hazır” olan her şeyi tüketmek istedikleri aşikar. Bu nedenle azalan tarımı yeniden canlandırmak ve var olan çiftçilerimizi korumak için devlet ve özel bankalar çiftçiye özel destek paketleri çıkarıyor!

Çiftçiye Verilen Destekler ve Krediler

Çiftçinin ve tarım işletmecisinin de bu düzeyde işlerine geçtiğimiz yıllarda olduğu kadar ilgi duymadığı; yine söylenebilir. Bu yazımızda, özellikle köyüne dönen ve çiftçi olmak isteyen herkese koşulsuz şartsız destek sunan bankalara ve devlet destekli bazı kredilere değineceğiz. Çiftçiye verilen destekler ve krediler alanında yeterli bilgiye sahip değilseniz; siz de yazımızı okuyarak, bazı krediler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çiftçiye Verilen Destekler ve Krediler

Çiftçiye Hangi Destekler Verilecek?

Günümüzde çiftçilere, çiftçi olmak isteyenlere ve pek çok tarım işletmecisine sınırsız, koşulsuz ve şartsız pek çok kredi desteği sunulurken aynı zamanda hibeler de verilebiliyor. Örneğin, hayvancılıkla uğraşanlar için yem desteği; tarımla uğraşan pek çok çiftçi için mazot ve traktör kredisi desteği; hayvancılıkla uğraşan pek çok insan için hayvancılık kredisi, hayvancılık desteği; pek çok banka tarafından da, çiftçi kooperatifi tarafından da dönem dönem sunulabiliyor. Siz de, hem duyuruları hem de aşağıdaki birkaç başlığı takip ederek bu hibelere, kredilere nasıl ulaşabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Çiftçiye Yem Desteği

Çiftçiye yem bitkisi üretiminde destekte bulunan devlet, bunu 2020 yılında dekar başında 14 TL ile yapmış ve hemen herkes için sevindirici bir haber niteliğinde başvuruları açmıştı. Kaba yem olarak bilinen ve kaba yem üretilen her çiftliğe artık yem tipine göre destek vermeye başlayacak olan devletin listelemesi aşağıdaki şekilde yapılıyor.

  • Sulu yonca yem bitkisi üretiminde, çiftçiye yem desteği olarak dekar başına 60 TL sağlanacak.
  • Kuru yoncada ise bu tutar, 35 TL olarak değiştirilecek.
  • Korungaya 3 yıl süreyle destek verilebilecek ve dekar başı 45 TL yem desteği verilecek.
  • Bir yıllık yem bitkileri içinse tarafınıza 40 TL yem desteği sağlanacak.
  • Silajlık mısır için çiftçiye yem desteği 45 TL olarak belirlenmiş.
  • Son olarak yapay çayır mera yem desteği ise dekar başına 150 TL olacak.

Bu tutarların henüz kesinleşmediğini ve 2022 çiftçiye yem desteği konusunun resmi gazetede yayınlanmadığını belirtelim. Yakın zamanda, tutarlar artış gösterebilir.

Yem Desteği Nasıl Alınır?

Yem desteğini alabilmek için, Resmi Gazete’de duyurusu yapıldıktan hemen sonra bağlı olduğunuz kooperatif üzerinden başvurunuzu ve gerekli belgeleri temin edebilirsiniz. Resmi gazete takibiyle uğraşmak istemiyorsanız, yine dönem dönem bağlı olduğunuz kooperatifte duyurular yapılacaktır, sıklıkla takip ederek siz de çiftçiye yem desteğine başvuru yapabilirsiniz.

Çiftçiye Mazot Desteği

Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, çiftçiye mazot desteği olarak 2020 yılında tutarları oldukça düşürmüş; normal şartlarda 19 Lirayı bulan mazot desteği 11,25 TL’ye indirgenmişti. Pek çok çiftçi bu mazot desteği tutarından memnun olmazken, tutarın 2022 yılı içerisinde artış göstermesi ve 16 TL civarında verilmesi bekleniyor.

Çiftçiye Mazot Desteği Nasıl Alınır?

2022’de Çiftçiye mazot desteği muhtemelen 1 ila 6. Aylar arasında açılacak ve başvuruları bağlı olduğunuz çiftçi kooperatifi üzerinden gerçekleştirebileceksiniz. Detayları da henüz tam tarih belli olmasa da; yine bağlı olduğunuz kooperatiften edinebilmeniz mümkün. Genelde, sadece çiftçilik belgesi ve kimlik belgesiyle başvurunuzu gerçekleştirebiliyorsunuz.

Çiftçiye Hayvancılık Desteği

Hayvancılık desteği konusunda değişen pek çok şey var ve Tarım, Hayvancılık Bakanlığı bu yıl da değişiklikleri koruyacak gibi görünüyor. Buna göre, artık anaç sığırlar için para ödenmeyecekken, bunun yanında anaç manda ve kombine ırk hayvanları için de para ödemesi kaldırıldı.

Hayvancılık yapan kişi eski zamanlarda hayvan için destek alabilirken artık kesinlikle var olan hayvanı için değil; hayvanın doğuracak olduğu buzağı için destek talep edebilecek. Buna göre, besicilik yapan her birey hayvanı başına 200 TL destek alabilirken; çoban desteğinde de düzenlemelere gidildi ve işletmede çobanlık yapan her birey için yılda bir kez 5 Bin TL sağlanabilecek.

Çiftçiye Hayvancılık Desteği Nasıl Alınır?

2022 Hayvancılık desteği tarihleri henüz resmi gazete içerisinde yayınlanmadı ve yürürlüğe girmedi; ancak ilerleyen aylarda yayına alınması ve başvuruların açılması bekleniyor. Muhtemelen 2 ila 6. Aylar arasında başvurabileceğiniz hayvancılık desteği için bağlı olduğunuz çiftçi kooperatifinin duyurularını takip etmenizde yarar var. Yapılan duyurular aracılığıyla siz de başvurularınızı gerçekleştirebilir ve hayvancılık desteğinizi alabilirsiniz.

Çiftçiler için teşvik Kredisi Nedir? Nasıl Alınır? > TIKLAYIN

Tarım Destek Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak? > TIKLAYIN

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.