Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Çek Kaybedilirse Ne Olur? Ne Yapılmalı?

Çek Kaybedilirse Ne Olur? Ne Yapılmalı?

Çek kaybedilirse ne olur, ne yapılmalı; Çek paraya dönüştürülebilen bir kambiyo senet türüdür. Kıymetli bir evrak olan çek, “çek defteri” adı verilen defterin yaprağıdır. Bu yaprak üzerinde; tutar, ödemenin yapılacağı kişi ve ödemeyi yapan banka müşterisinin de bilgileri bulunmakla birlikte, ödemeyi yapacak olan çek defteri sahibi kişinin imza atarak çeke onay vermesi durumunda, çek artık “dönüştürülebilir” bir değer olma özelliğini kazanır.

Bu nedenle çekinizi kaybetmemeniz gerekir. Kendi iradeniz dışında olan belli bir takım sebeplerden dolayı çekiniz elinden çıkarsa ve zayi olursa, bu durumda kişi asliye ticaret mahkemesine başvurarak kaybolan çek için ödemeden men yasağı alarak iptalini talep edebilirsin. Konunun detaylarına da beraber bakalım.

Çek Kaybedilirse Ne Olur? Ne Yapılmalıdır?

Kişi adına yazılmış çeklerin kaybolması durumunda, çeki bulan birisi söz konusu tutarı kendi adına çekemez fakat “hamiline” olarak yazılmış bir çek için ise aynı durum söz konusu değildir. Hamiline yazılmış çek, herhangi bir kişi tarafından bankaya gidilerek gerçek paraya dönüştürülebilir. Bu nedenle “hamiline” olarak yazılmış bir çekin kaybolması durumu daha da önem arz etmektedir.

Kayıp Çek Durumu

Çekin sahibi tarafından doldurulduktan sonra alacaklıya teslim edilmeden ya da teslim edildikten sonra kaybedilmesi söz konusu olabilir. Her iki durumda da çeki yazan şahıs, çekin durumuna yönelik herhangi bir şekilde banka ya da ilgili kurumla irtibata geçmezse zarara uğrayabilir.

Özellikle de çekin alıcı tarafına ulaştırılmış olması söz konusuysa, bu durumda kaybolan çekin durumu daha da can sıkıcı hale gelir. Örneğin; yapılan iş karşılığı alınan çek şayet hamiline olarak yazıldıysa iptal işlemi tarafınızdan yapılamaz. Bu durumda isteyen gidip çeki tahsil edebilir. Peki, çekimi kaybettim ne yapmalıyım diyenler için çözüm yolu nedir?

Çekimi Kaybettim Ne Yapabilirim?

Adınıza yazılmış bir çeki kaybettiğinizde, bu çeki yazan şahısla irtibata geçerek durumu bildirmeli ve böylelikle çek sahibinin banka ile gerekli görüşmeleri yapmasını sağlamalısınız. Çek sahibi, kayıp çek durumu ile ilgili durumu bir dilekçe vasıtasıyla bankaya bildirmek durumundadır.

Ancak yine de “kesin” bir olumlu sonuç çıkmayabilir. Bu nedenle çek sahibinin çoğu zaman Ticaret Mahkemesi’ne de giderek, kaybedilen çek ile ilgili tedbir talepli dava açması ve böylelikle çekin kaybolduğunun dolayısıyla da, ilgili bankanın söz konusu çek karşılığında ödeme yapmaması yönünde sonucun elde edilmesi amaçlanır. Böyle bir dava sonucunun elde edilmesi de her zaman için “kesin” değildir.

Çek Kaybedilmesi Durumunda Yapılması Gerekenler

Çek kaybedilmesi durumunda yapılabilecek en hızlı işlem emniyet birimine başvurmaktır. Böylelikle emniyet güçleri kaybolan çek ile ilgili tutanak tutar. Bunun dışında yapılabileceklerin en iyisi ise yazımızda daha önce de belirttiğimiz gibi söz konusu çekin iptalini sağlamaktır.

Ancak onay verilmiş bir çek söz konusu olduğunda bunu başarabilmek kolay değildir. Kaybolan çekin, herhangi bir kişi adına yazılmış olması ise “hamiline” yazılmış olma senaryosundan kesinlikle daha iyidir.

Nitekim böyle bir durumda çek, başkasının eline geçse de çekilemez. Genel olarak; kayıp çek durumu için bankaya iyi bir dilekçe ile bildirim yapmak dışında diğer yöntemler uygulanması zor, zaman isteyen ve meşakkatli yöntemler olup, sonuçları da kesin değildir.

Ayrıca acil nakit ihtiyaçlarınıza yönelik olarak Akbank Faizsiz 5000 TL Kredi veya Vakıfbank Faizsiz Kredi ( 5000 TL Faizsiz Kredi ) imkanlarından yararlanmak istiyorsan linklere tıklayarak detayları öğrenebilirsin.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.