Kredilog.com

Çalışan Annelere Kreş Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

Çalışan Anneler için Kreş Yardımı

Türkiye’de yıllar geçtikçe, modern yaşamda çalışan kadınların sayısı da bir hayli artış gösteriyor diyebiliriz. Çocuk da yaparım, kariyer de; minvalindeki reklam filmlerinin de etkisiyle artış gösteren çalışan kadınların, elbette eve de yetişebilmesi ve bu uğurda fedakarlıklar yapması dönem dönem şart olabiliyor. Çalışan annelere kreş yardımı ise tam da bu noktada kadınların hayatını değiştirebiliyor ve onlara yardımcı olabiliyor. Bu yazımızda, sizler için kreş yardımı ile ilgili; hemen her detayı paylaşmaya gayret edeceğiz. Siz de çalışan bir kadınsanız ve küçük bir çocuğa sahipseniz, kreş yardımı; devlet tarafından sağlanıyor ve şartları kabul etmeniz halinde, aylık 400-500 TL kadar yardım alabiliyorsunuz. Bu miktar her yıl değişebilse de şimdilik bu sistem yalnızca pilot illerde uygulandığından, kesin uygulamaya geçilince muhtemelen sabit bir miktar belirlenebilecektir.

Çalışan Annelere Kreş Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

Kreş Yardımı Nedir?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Tarafından geçtiğimiz yıllarda, çocuklara bakıcı parası adı altında, 0 ila 4 yaş arasında çocuk sahibi olan her anneye para ödenebiliyordu ve bu yıllarca devam etti; ancak, son yıllarda yaşanan bakıcı vahşetleri hasebiyle bu yardım yasalar aracılığıyla tekrar iptal edildi. Kimse, herhangi bir şey beklemezken devlet bir adım daha atarak, bu kez girişimlerini kreş yardımı üzerine yoğunlaştırdı. Buna göre, 0 ila 2 yaş arasındaki çocuk sahibi her anne; 400 ila 500 TL arasında bir tutarda kreş yardımı alabiliyor. Devlet tarafından yapılan bu yardım, günümüzde hemen herkes tarafından, şartları sağlayabiliyorsa alınabiliyorken; memurlarda ufak bir nüans mevcut.

Kimler Kreş Yardımına Başvurabilir?

Kreş yardımı, 2015 yılında yürürlüğe girip ilk başvurularını 2016 yılında pilot illerden almaya başlamıştı ve o günden bugüne, herhangi bir şey değişmedi. Hala aynı şartları talep eden SGK ve Devlet, yardım tutarını her yıl ekonomik ölçütlerine göre değiştiriyor. Dolayısıyla, yardımın ne kadar olduğu kesin olarak bilinmiyor ancak kreş yardımına, aşağıdaki kriterleriniz uygunluk taşıyorsa siz de rahatlıkla başvurabiliyorsunuz.

  • 0 ila 2 yaş arasında, çocuklu ve aynı zamanda bir işletmede / kurumda çalışan bir anneyseniz; kreş yardımından yararlanabiliyorsunuz.
  • Bunun yanında, bir devlet memuruysanız; genelde devlet memurlarına bu seçenek tanınmıyor zira çoğu zaman devlet dairelerinin kendi kreşleri, çocuklar için bulunabiliyor.

Memurlar Kreş Yardımı Alabilir mi?

Memur olan herkes, kreş yardımından yukarıda da belirttiğimiz gibi yararlanamayabiliyorlar. Kadın memurlar, eğer devlet dairelerinde çocuklarına özel tahsis edilmiş bir kreş varsa; yahut dışardaki bir mecrada, devlet çocuklarına bakılacak bir kreş tahsis etmişse; kreş yardımı talep edilemiyor, edilse de alınamıyor; zira, devletin zaten memurlar için özel olarak tahsis edilmiş kreşlere para ödediği biliniyor. Dolayısıyla, siz de devlet memuruysanız öncelikle kurumunuzda bir kreş hizmeti verilip verilmediğini öğrenmelisiniz. Eğer, herhangi bir kreş hizmeti yoksa, siz de aile ve sosyal politikalar il müdürlükleri tarafından verilen kreş yardımına derhal başvurabilir ve bu kreş yardımını aylık olarak alıp, 0 ila 2 yaş arasındaki çocuğunuzu emin ellere teslim edebilirsiniz.

Kreş Yardım Parası Ne Kadar?

Kreş yardımı yahut kreş yardım parası olarak bilinen ve çalışan kadınlar için devlet tarafından verilen bu paranın miktarı, 400 ila 500 TL arasında her yıl, devletin ekonomik düzenine göre değişiklik gösteriyor. 2017 Kreş yardım parasının 400 TL olduğu biliniyor ancak bunun her an değişebileceği de aşikar. Dolayısıyla, en sağlıklı sonuç muhtemelen kreş yardım parasına başvurunuz sonrasında, ilk ay paranızı aldığınızda sağlanabilecektir.

Kreş Yardım Parası Nasıl Alınır?

Kreş yardım parası, kadın çalışanların illerindeki Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri’ne başvurması sonucunda direkt olarak alınabilir yahut resmi sitesinden dökümanlar indirilerek, başvuru gerçekleştirilebilir. Henüz pilot sistem olarak test edilen bu kreş yardım parasının, Türkiye’de belli başlı illerde olduğunu biliyoruz. Yani, bir ilinizin sosyal politikalar müdürlüğünü arayarak siz de, pilot illerden biri olup olmadığınızı sorgulayabilirsiniz.

Siz de, 0 ila 2 yaş arasında bir çocuğa sahipseniz ve çalışıyorsanız; aynı zamanda pilot illerden bir tanesiyseniz, kreş yardımı başvurusu yapabilir ve başvurunun hemen sonrasında, çocuklarınızı emin ellere teslim edebilirsiniz.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.