Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Çalışan Annelere Bakıcı Desteği – 5000 TL Devlet Bakıcı Desteği

Çalışan Annelere Bakıcı Desteği – 5000 TL Devlet Bakıcı Desteği

Çalışan annelere bakıcı desteği – 5000 TL devlet bakıcı desteği nasıl alınır; Çalışan kadınları desteklemek, kadın iş gücünü artırmak ve çocuğu olan anneleri iş hayatından uzak kalmamaları için desteklerde bulunmak için başlatılan kampanya ile çalışan annelere 5000 TL bakıcı desteği verileceği duyuruldu.

Bakıcı Desteği

Avrupa Birliği destekleri kapsamında “Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi” oluşturan Sosyal Güvenlik Kurumu, eğitimli çocuk bakıcısı işe başlatarak bakıcı tutan çalışan anneler, Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitim yoluyla sertifika verdiği 0 ile 24 ay arasındaki bebekler için eğitimli bebek bakıcılarını aileler ile buluşturuyor ve aileler de bu destek paketlerinden kolayca yararlanabiliyor.

Çalışan Annelere Bakıcı Desteği

Şu anda 325 € olarak ödenene bu desteğin, önümüzdeki sene daha da artacağı ve 375 €’ya kadar çıkacağı öngörülüyor. Şu anda yaklaşık tutarı 5000 TL bakıcı desteği, Sosyal Güvenlik Kurumunun başlattığı proje dahilinde, ön kayıt oluşturduktan sonra kurum tarafından belirlenen şartları yerine getiren yaklaşık olarak 3.700 anneye, toplamda 26 milyon € bakıcı desteği verildi. Bu ailelerin 2100 tanesi İstanbul’da, 800 tanesi Ankara’da ve 800 tanesi de İzmir’de yaşıyor. Yaptığınız ön başvurudan sonra destekten yararlanmaya hak kazanan kesin listeler ve yedek listeler belirleniyor. Listeler belirli olduktan sonra tekrardan kesin listede yer alan adayların bu haktan vazgeçmesi ya da kullanamaması durumunda, yedek listeden sırası ile adaylar kesin listeye aktarılarak bakıcı desteğinden yararlanmaya hak kazanıyor.

Süt Parası Başvurusu ( Emzirme Ödeneği ) Nasıl Yapılır?

Devlet Bakıcı Desteği Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

Çalışan anneler için devlet bakıcı desteği başvurusu yapmak isteyen ailelerin takip edeceği adımlar şu şekilde ilerliyor:

 1. Proje kapsamında desteklerden yararlanmak için ön kayıt aşaması e-Devlet üzerinden yapıldığı için eğer e-Devlet şifreniz yok ise ilk önce e-Devlet şifrenizi almanız gerekiyor.
 2. Buradaki linke tıklayarak, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi web sitesi üzerinden, e-Devlet şifrenizi kullanarak ön kayıt sayfasına gidin.
 3. Ön kayıt işleminizi tamamladıktan sonra kesin kayıt aşamasına geçmek için sistem üzerinden randevu alın.
 4. Kesin kayıt yaptırmak için sizden bazı formları doldurmanız isteniyor. Aşağıdaki linklerden gerekli evrakları indirerek, doğru ve eksiksiz olarak doldurun. Sizden istenen formlar şunlar:
  1. Ön Kayıt Formu
  2. Taahhütname
  3. Banka Muvafakat Formu
  4. Ek-9 Kayıt Formu
  5. Bakıcınızın eğitim sertifikası
  6. Eğer varsa çocuğunuzun özel gereksinim raporu
  7. Boşanmış anneler için de çocuğun velayetname belgesi
 1. Ön kayıt aşamasındaki gerekli şartları sağladıktan ve sizden istenen formları doldurduktan sonra bunları da yanınıza alarak randevu günü ve saatinizde proje ofisinde hazır bulunun.
 2. Proje ofisindeki kesin kayıt aşamasını da tamamladıktan sonra sizden beklenen aylık yükümlülükleri yerine getirin. Eğer burada bir eksiklik olursa maalesef proje kapsamındaki desteklemeden yararlanamazsınız.
 3. Sizden beklenen aylık şartları da yerine getirdikten sonra devlet bakıcı desteğinden yararlanabilirsiniz.

Devlet Bakıcı Desteği Başvuru Aşamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kesin kayıt için randevu aşamasında şunlara dikkat etmeniz gerekiyor:

 • Türkiye Halk Bankası’nda kendi adınıza TL ve € olarak 2 hesap açtırmanız gerekiyor. Hesap açtırırken de bu proje kapsamında hesap açtırdığınızı ekstra belirtin!
 • Bakıcı maaşı için de yine Türkiye Halk Bankası’nda çocuk bakıcınızın adına TL hesabı açtırmanız gerekiyor. Yine aynı şekilde, hesap açtırırken de bu proje kapsamında hesap açtırdığınızı ekstra belirtin!
 • Sizin ve çocuk bakıcınızın hesapları ile ilgili olan Banka Muvafakat Formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurun.
 • Bekar anneler ve özel gereksinimi olan çocuklar, bu durumlarını ispatlayan belgeleri de yanlarında hazır bulundurmaları gerekiyor.

Çalışan Annelere Bakıcı Desteği İçin Aranan Şartlar Neler?

Devlet bakıcı desteği için aranan şartlar şunlar:

 • Tam zamanlı olarak, 4/a kapsamında sigortalı bir işte çalışan anneler, 0-24 ay arasındaki bebeklerini, Milli Eğitim Bakanlığı sertifikası olan bir çocuk bakıcısını sigortalı olarak çalıştırması gerekiyor. (4/b ve 4/c’li çalışan anneler ile part-time işlerde çalışan anneler bu destekten faydalanamaz.)
 • Sertifikalı bakıcı, çocuğunuza bakmakla yükümlü olacak ve bunun kanıtlanması için işveren statüsünde olarak sözleşme yapmanız gerekiyor.
 • Çalışan annelere bakıcı desteği için aranan şartlardan en önemlisi de destekten yararlanmak için başvuru yaptığınız tarih itibarıyla ( yani ön kayıt olduğunuz aşamada ) bebeğinizi 0 ile 24 ay aralığında ( 24’üncü ay da dahil ediliyor ) olması gerekiyor.
 • Sadece Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde ikamet eden anneler bu destekten yararlanabiliyor.
 • Siz ve bebeğinizin aynı evde ikamet etmeniz gerekiyor.
 • Eğer boşanmış bir anneyseniz de bebeğinizin velayetinin sizde olması ve yine bebek ile aynı evde yaşamanız gerekiyor.
 • Kesin kayıt aşamasından önce, sertifikalı bir bebek bakıcısı ile tam zamanlı olarak çalışmanız ( 4/a sigorta akdi ile ) ve bakıcınız için aylık 30 gün sigorta primini yatırıyor olmanız gerekiyor.
 • Sosyal Sigortalar Kurumu kayıtlarına göre, proje başvuru dönemi içerisinde analık izninde olmamanız gerekiyor.
 • Bakıcınızın ücretini, en az ev hizmetlerinde çalışan kişiler için belirlenen asgari ücret tutarında ödemeniz gerekiyor.
 • Bakıcınızın kadın ve 18 yaşını doldurmuş olması gerekiyor.
 • Proje kapsamında sizin de bakıcı olarak çalışmamanız gerekiyor.

Çalışan Annelere Kreş Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

Devlet Bakıcı Desteğinden Yararlanmak İçin Aylık Yükümlülükler Neler?

Çalışan annelere bakıcı desteğinden yararlanmak için aylık olarak yerine getirmeniz istenen yükümlülükler şunlar:

 • Yapılan ev ziyaretleri esnasında, anne, bebek ve bakıcının kuruma bildirilen adreste olması ve bunun aksi bir durumun tespit edilmemiş olması gerekiyor. Yapılan ev ziyaretleri de aileden habersiz olarak yapılır ve bakıcı ile bebeğin aynı anda evde olmaları bekleniyor. Bu şartı 3 kez üst üste ihlal ederseniz desteklerden yararlanamazsınız.
 • Bakıcınızın, tam zamanlı sigortalı olarak çalışması ve istisnai durumlar hariç olmak üzere tam 30 gün sigorta priminin yatırılmış olması gerekiyor.
 • Bakıcınızın maaşını, proje dahilinde açtırdığınız Türkiye Halk Bankası hesabına yatırmanız gerekiyor. Bakıcınızın maaşını, çalışmayı takip eden ayda ve kesin kayıt aşamasına gelmeden önce, proje kapsamında kendi adınıza açtırdığınız Türkiye Halk Bankası TL hesabından, bakıcının Türkiye Halk Bankası hesabına, banka havalesi yapmak suretiyle ödemeniz gerekiyor. Ev hizmetlerinde çalışan kişiler için belirlenen asgari ücret tutarından daha az olan, elden yapılan maaş ödemeleri ve proje ofisine bildirdiğiniz Türkiye Halk Bankası dışında kalan diğer hesaplar üzerinden yaptığınız ödemeler veya bankamatik üzerinden bakıcı hesabına yatırılan maaşlar kabul edilmiyor.
 • Bakıcınızın sosyal güvenlik primini, düzenli olarak ödemeniz ve hiçbir gecikme yaşanmaması gerekiyor.

Burada saydığımız şartları taşımadığınız, istenen yükümlülükleri yerine getirmediğiniz ve bu konuların herhangi biri hakkında bir usulsüzlük yaptığınızın tespit edilmesi durumunda devlet bakıcı desteğinden yararlanamazsınız.

Çalışan Annelere Bakıcı Desteği Ne Zaman Yatar?

Proje kapsamında belirlenen çalışan annelere bakıcı desteği ödemeleri, sizden istenen bu aylık yükümlülükleri tam olarak yerine getirdiğiniz, destek başvurusu için aranan şartları devam ettirmeniz ve bu konuların hiçbiri hakkında bir usulsüzlük ya da eksiklik olmaması durumunda, bakıcıyı çalıştırdığınız ayı takip eden ikinci ayın 15’inde, proje kapsamında açtırdığınız Türkiye Halk Bankası hesabına, Proje Bilgi-İşlem Programı tarafından oluşturulan Nihai Ödeme Listelerine göre paranız yatırılıyor.


Ayrıca bakınız:

Doğum Yapan Annelere Devlet Desteklerini Görmek İçin

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.