Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Boşanan Kadınlara Devlet Desteği ve Dul Maaşı

Belediyeler ve valiliklere bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile boşanan kadınlara devlet desteği ve dul maaşı veriliyor.

Boşanan Kadınlara Devlet Desteği ve Dul Maaşı

Boşanan kadınlara devlet desteği ve dul maaşı; Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, boşanan kadınlara devlet desteği veriyor. Aynı zamanda boşanan kadınların mağdur duruma düşmemesi için, vakıf tarafından istenen asgari şartları taşıyor ise devlet desteklerinin yanında, kadına, dul maaşı da veriliyor. Bu vakıflara ek olarak bir çok Sivil Toplum Kuruluşları da (STK’lar) çeşitli desteklerde bulunuyorlar.

Boşanmış Kadınlara Devlet Desteği

İş-Kur da yine bu alanda gerekli desteği sağlayarak işsiz ve dul kadınlar için iş imkanı sağlıyor. Devletin bu yardımları sayesinde neredeyse hiçbir kadın mağduriyet yaşamıyor. Boşanan Kadınlara Devlet Desteği nelerdir? Güncel Dul Maaşı ne kadar ve nasıl alınır? e-Devlet dul maaşı başvurusu nasıl yapılır? Boşanan kadına maaş bağlanır mı? gibi merak edilen tüm soruları sizler için hazırladığımız bu yazımızda bulabilirsiniz.

Boşanan Kadınlara Devlet Desteği – Güncel Dul Maaşı

Sosyal devlet anlayışının bir gereği olarak yapılan yardımlardan birisi olan “Boşanmış Kadınlara Devlet Destekleri” kapsamında hazırlanan programın çerçevesi belirlenmiş durumda. Dul maaşı, sadece dezavantajlı gruplara yapılan bir destek niteliği taşıyor. Eşi vefat ederek dul kalmış kadınlara verilen destek ayda 275 TL olmak kaydıyla, iki ayda bir 550 TL destek veriliyor. Ancak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yaptığı son düzenleme ile eşi vefat eden kadınlara yönelik yaptığı bu yardımı artırarak bu yıl için aylık 325 TL olmak kaydıyla, iki ayda bir 650 TL yardım yapılacağını duyurdu.

Aynı zamanda, yeni onaylanan torba yasa ile dul maaşından faydalanan kişilere ikramiye verileceği duyuruldu. Bu torba yasa gereğince dul maaşından faydalananlara, Ramazan ve Kurban bayramlarında olmak üzere yılda 2 kere 1. 000′er TL’ye kadar ikramiye verilecek. Verilecek olan bu ikramiyelerde, maaştan aldığınız pay oranında ikramiye ödemesi yapılıyor. Maaşınızın % 50 oranında pay alıyorsanız 500 TL ikramiye alacaksınız demektir

Boşanmış olduğunuz için alacağınız devlet yardımlarından yararlanabilmek için e-devlet üzerinden başvuruda bulunmanız yeterli oluyor. Fakat, bu yardımı kullanmak isteyen art niyetli kişiler, eşlerinden resmi olarak ayrılmış gözüküp aslında hala beraber yaşamaya devam ediyorlar. Devlet, bu durumu detaylı şekilde araştırdığı için, bu durumu tespit ettiği hallerde ciddi yaptırımlar ve cezai işlemler uygulamaktan kaçınmıyor. Bu destek, sadece ihtiyaç sahibi dul kadınların maddi durumlarını rahatlatmak için verilen nakdi bir destektir.

Dul Maaşı Kimlere Veriliyor?

E-Devlet üzerinden dul maaşı başvurusu yaptığınız zaman aşağıdaki şu şartlara uyup uymadığınız inceleniyor. Eğer aşağıdaki şartlardan birisini taşıyorsanız aldığınız devlet desteği kesiliyor.

 • Dul olmak, sonradan herhangi bir resmi evlilik gerçekleştirmemiş olmak,
 • Sigortalı bir işte çalışıyor olmamak,
 • Herhangi bir ek gelire sahip olmamak,
 • Anne veya babanın vefatı sebebiyle yetim aylığı alıyor olmamak.

Eğer sosyal yaşantınızda bir iyileşme veya ek bir maddi gelir elde ettiğiniz gözlemlenirse dul maaşınız kesilecek ve bir daha devlet yardımı alamayacaksınız. Çünkü bu destek, gerçek ihtiyaç sahipleri tespit edilerek veriliyor. Bu nedenle, dul maaşı almaya başladıktan sonra herhangi bir sigortalı işe girmeniz durumunda da maaşınız kesilecektir. Bu gibi sebeplerle;

 1. Dul maaşı alıyor ancak bir başkası ile resmi nikahlı olarak evlenirseniz,
 2. Dul maaşı almaya başladıktan sonra sigortalı bir işte çalışmaya başlarsanız,
 3. Muhtaçlık durumunuzun ortadan kalkması ile destek verilmeye gerek görülmezse ve
 4. Resmi olmasa da herhangi birisi ile aynı evde yaşanmaya başlamanızın tespit edilmesi durumunda devlet desteği kesilir.

Dul Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Boşanan kadına maaş bağlanır mı? sorusuna evet cevabını ve gerekli şartları da öğrendikten sonra dul maaşı başvurusunu e-devlet üzerinden gerçekleştirmeniz mümkün. Tekrardan belirtmek gerekir ki anne ve babasının ölümünden dolayı yetim maaşı alanlar, tekrardan evlenmeleri durumunda boşanmış eşe dul aylığı verilmeye devam edilmiyor. Ancak tekrar boşanmaları durumunda e-devlet üzerinden yeniden başvuru yaparak dul maaşı almaya devam edebilirler.

E-Devlet üzerinden kolay başvuru için >> TIKLAYIN

Boşanmış Kadınlara Devlet Desteği

Bütün belediyelerin, Sosyal Yardım ve Hizmet Yönetmelikleri kapsamında, ihtiyaç sahibi boşanmış kadınlara devlet desteği ve boşanmış eşe dul aylığı desteği verdiği biliniyor. Aşağıdaki şartları sağlıyorsanız, siz de bağlı bulunduğunuz belediyeye giderek destek alabilirsiniz.

 • Sigortalı bir işte çalışmayan ve sosyal güvencesi olmayan boşanmış kadınlara,
 • Hastalık sebebiyle çalışamayacak durumda olan boşanmış kadınlara,
 • Belediyenin inceleme komisyonu tarafından yardıma muhtaç olduğu tespiti edilen boşanmış kadınlara,
 • Evinde yeme ihtiyacını karşılayamayacak durumda olanlar için düzenli olarak yemek yardımları yapılıyor.

Belediyelerin bu yardımından yararlanmak isteyen boşanmış kadınlar, resmi ikametgah belgeleri, kimlik fotokopisi ve başvuru taleplerini anlatan bir dilekçe ile bağlı oldukları il/ilçe belediyelerine ya da mahalle muhtarlarına giderek başvuruda yapmaları yeterlidir. Yapılan başvurunuz ilgili birimlerce incelenmeye başlanarak, belediye ekipleri adresinizi ziyaret edecek. Bu incelemeler ile gerçek manada ihtiyaç sahibi olduğunuzun onaylanması ile belediye yardımlarından faydalanmaya başlayacaksınız.

Muhtaçlık Aylığı Ne Kadar?

Boşanmış ve ihtiyaç sahibi kadınlar için, Vakıflar Genel Müdürlüğü, muhtaçlık aylığı veriyor ve pek çok kişi tarafından da Boşanmış dul maaşı ne kadar? diye merak edilerek araştırılıyor. Vakıflar Genel Müdürlüğünün, verdiği boşanmış kadınlara devlet desteği geçtiğimiz yıllarda 914,49 TL olarak veriliyordu. Yapılan düzenleme ile bu yıl için boşanmış kadınlara verilen güncel boşanmış dul maaşı ne kadar? diye araştıranlar için bu tutar 1037,96 TL olarak belirlendi! Muhtaçlık maaşı başvurusunda bulunduktan sonra, gerekli incelemeler yapıldıktan sonra eğer yardımı almaya uygun görülürseniz hesabınıza nakit destek yatmaya başlar. Muhtaçlık aylığı alabilmek için şu şartları sağlamanız gerekiyor:

 • Başvuruda bulunan kişinin, ek hiçbir maaş ya da herhangi bir gelirinin olmaması.
 • Başvuruda bulunan kişinin sigortalı bir işte çalışmamalı ve herhangi bir sosyal güvencesinin olmaması.
 • Muhtaçlık aylığı alacak kişinin herhangi bir gayrimenkulü varsa, buradan elde ettiği ek gelirin de muhtaçlık aylığı tutarını geçmemesi.
 • Ayrıca muhtaçlık aylığı alacak kişinin engel durumu varsa bu durumunu, resmi kurul kararı ile verilen engel oranı ile birlikte raporlaması gerekiyor.

Muhtaçlık aylığı almak için ister internet üzerinden, isterseniz de gerekli belgeleri tamamlayarak Vakıflar İl Müdürlüğüne bizzat başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak şahsen başvuruda bulunacaksanız gerekli formları eksiksiz olarak doldurup imzaladığınızdan emin olun.

İhtiyaç Sahiplerine Maddi Yardımlar – Tüm Yardımlar için >> TIKLAYIN

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.