Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Bitcoin (BTC) Nasıl Satın Alınır

Bitcoin (BTC) Nasıl Satın Alınır

Bitcoin, son yıllarda meteorik seviyede bir büyüme gördü. Mayıs 2016’ta yaklaşık 400 £ karşılığında 1 Bitcoin satın alabilirdiniz. Nisan 2022 itibariyle, tek bir Bitcoin 30.160 £ değerindeydi. Bu %7.000’den fazla bir büyüme demektir.

Bitcoin, son yıllarda meteorik seviyede bir büyüme gördü. Mayıs 2016’ta yaklaşık 400 £ karşılığında 1 Bitcoin satın alabilirdiniz. Nisan 2022 itibariyle, tek bir Bitcoin 30.160 £ değerindeydi. Bu %7.000’den fazla bir büyüme demektir.

Bazı analistler, kripto para birimi ve blok zinciri teknolojisinin, insanların günlük hayatlarının daha büyük bir parçası haline geldikçe Bitcoin fiyatının daha da artabileceğine inanıyor. Ancak Bitcoin satın almak büyük risklerle birlikte gelir. Etkileyici kazanımların yanı sıra, Bitcoin de yıkıcı düşüşler yaşadı. Örneğin, 2017’de neredeyse 16.000 £ değerine ulaştıktan yaklaşık bir yıl sonra değeri yaklaşık 2.400 £’a düştü.

Bitcoin, oldukça değişken bir varlık olmaya devam ediyor. Bitcoin satın almak istiyorsanız uzmanlar, önde gelen kripto para birimine varlığınızın küçük bir yüzdesinden fazlasını yatırmamanızı tavsiye ediyor. Bitcoin nasıl satın alınır?

 

Bir kripto borsası seçin

Bitcoin (BTC) veya herhangi bir kripto para birimi satın almak için, alıcıların ve satıcıların pound üzerinden koin alışverişi yapmak üzere buluştuğu bir kripto borsasına ihtiyacınız olacak.

Yüzlerce borsa var, ancak yeni başlayan biri olarak, kullanım kolaylığı, düşük masraf ücretleri olan ve yüksek güvenlikli bir tanesini tercih etmek isteyeceksinizdir.

Borsanızın platformunda yerleşik bir en güvenilir bitcoin cüzdanı olup olmadığını kontrol ettiğinizden emin olun; değilse, birini bulmanız gerekecek.

 

Bir ödeme seçeneğine karar verin

Bir borsa seçtikten sonra, Bitcoin’e yatırım yapmaya başlamadan önce hesabınıza para yatırmanız gerekir. Borsaya bağlı olarak, hesabınıza bir cari veya tasarruf hesabından, PayPal’dan, banka havalesinden, bir kripto para cüzdanından ve hatta bir kredi veya banka kartından para yatırabilirsiniz.

Yatırdığınız paradan ücretlerin kesilmesi ile azalma yaşandığından (ve dolayısıyla ne kadar para büyütmeniz ve birleştirmeniz gerektiğine de bağlı olarak), diğer yöntemlerden ziyade bir banka hesabından elektronik transfer yapmak daha mantıklıdır. Ayrıca, kripto para birimi satın almak için bir kredi kartı kullanırsanız, bu genellikle nakit avans olarak sayılır ve normal ücretlerle ödediğinizden daha yüksek bir faiz oranına tabi olur. Dahası, değişken ve riskli yatırımlar satın almak için borç almak son derece riskli bir davranıştır.

 

Sipariş Vermek

Hesabınıza para yatırıldıktan sonra, Bitcoin satın almak için ilk siparişinizi verebilirsiniz. Kullanmakta olduğunuz platforma bağlı olarak, bir düğmeye dokunarak satın alabilirsiniz veya Bitcoin’in borsa sembolünü (BTC) girmeniz gerekebilir. Daha sonra saın almak istediğiniz tutarı girmeniz gerekecektir.

İşlem tamamlandığında, sizin de bir miktar Bitcoin’iniz olacaktır. Miktarın az olmasının nedeni, şimdi tek bir Bitcoin satın almak için büyük bir meblağ gerektirmesidir. Örneğin, Bitcoin’in mevcut fiyatı 30.000 £ olsaydı, bir Bitcoin satın almak için o kadar yatırım yapmanız gerekirdi. Daha az yatırım yaparsanız, örneğin 1.000 £, bu durumda bir Bitcoin’in %3.33’ünü alırsınız.

 

Güvenli bir depolama seçeneği seçin

Birçok kripto borsasında, entegre bir Bitcoin cüzdanı veya en azından Bitcoin’inizi güvenle tutabileceğiniz tercih edilen bir aracı bulunur. Bununla birlikte, bazı insanlar, kripto paralarının bilgisayar korsanları tarafından daha kolay çalınabileceklerini düşündükleri için internete bağlı bir ortamda bırakmaktan rahatsızlık duyuyorlar.

Çoğu büyük borsada, böyle bir durumda müşterilere geri ödeme yapabilmek için özel sigorta bulunur. Ve giderek artan bir şekilde, müşteri varlıklarının çoğunu “soğuk depo” olarak adlandırılan çevrimdışı ortamda depolarlar.

 

Bitcoin Satmak

Bitcoin’inizi satmaya hazır olduğunuza karar verdiğinizde, tıpkı ilk satın aldığınızda yaptığınız gibi, borsanız aracılığıyla bir satış emri verebilirsiniz. Çoğu borsa birden fazla sipariş türü sunar, bu nedenle yalnızca Bitcoin belirli bir fiyata ulaştığında satmaya karar verebilir veya hemen gerçekleşecek bir sipariş verebilirsiniz.

Sahip olduğunuz Bitcoin’in tamamını veya yalnızca belirli bir miktarı satmayı seçebilirsiniz. Satış gerçekleştikten sonra parayı banka hesabınıza aktarabilirsiniz. Ancak, banka hesabınıza geri havale yapabilmeniz için borsanızın bir bekleme süresi olabilir. Bu durumda endişelenmeye gerek yok; işlemlerin netleştiğinden emin olmak biraz zaman alabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.