Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Bireysel Emeklilik İptali İçin Ne Yapmalıyım? BES İptal Numaraları

Bireysel Emeklilik İptali İçin Ne Yapmalıyım? BES İptal Numaraları

Ocak 2017’de gerçekleşen düzenlemeyle birlikte hayatımıza dahil olan Bireysel Emeklilik Sistemi, aktif çalışma hayatını sürdüren ya da işe yeni giriş yapan 45 yaşından küçük vatandaşların otomatik olarak dahil edildiği yeni bir sistemdir. Çalışanların zorunlu olarak otomatik şekilde dahil edildiği bu sistemde her ay maaşlardan belli tutarda kesinti yapılarak bu kesinti tutarı bireysel emeklilik hesaplarına aktarılır. Devletin bu sistemi zorunlu tutmasındaki amaç ise vatandaşların tasarruf bilincine sahip olmalarını sağlamak ve emeklilik döneminde herkese bir ek gelir yaratmaktır. Fakat sistemin zorunlu tutulması pek çok vatandaşın bireysel emeklilik iptali için başvuruda bulunmasına yol açıyor. Bazı vatandaşlar otomatik olarak maaşlarından yapılan kesintilerin bireysel emeklilik hesabına gitmesine razı olmadıklarından BES iptali yapmak için kurumlara başvuruda bulunmaktadır.

Sisteme gönüllü ya da zorunlu katılım fark etmeksizin her katılımcının Bireysel Emeklilik Sistemi’nden cayma ve birikmiş paralarının iadesini talep etme hakkı bulunur! Otomatik bireysel emeklilik katılımcısı olan vatandaşların iptal işlemleri için dikkat etmesi gereken önemli bir husus mevcuttur. Vatandaşların, eğer biriken paralarını kesintisiz olarak geri almak isterlerse sisteme dahil olduktan sonraki iki aylık süreç içerisinde bankaya ya da emeklilik şirketine iptal başvurusunda bulunmaları gerekir. Aksi durumda katılım payı ve aidat gibi başlıklar altında para kesintisi yapılır ve iade esnasında biriken paranın tümünü almak mümkün olmayabilir. Bireysel emeklilik hesabının iptaline yönelik başvurunun tamamlanmasıyla birlikte kurum, 10 iş günü içerisinde para iadesini gerçekleştirmekle yükümlüdür.

Bireysel Emeklilik İptali İçin Ne Yapmalıyım?

Günümüzde pek çok banka, bankalara bağlı emeklilik şirketleri ve bağımsız emeklilik şirketleri BES alanında hizmet vermektedir. Bu hizmeti hangi kurumdan alırsanız alın bireysel emeklilik iptali ile ilgili süreç genel olarak benzer şekilde izlemektedir. Genel olarak kullanabileceğiniz iptal yöntemleri şu şekildedir:

 • Banka ya da emeklilik şirketine ait şubeler ve acentelere gidip yetkili kişiye “bireysel emekliliği iptal ettirmek istiyorum” demeniz halinde kurum tarafından size bir dilekçe ya da form verilir. Bu kağıttaki boş yerleri doğru bir şekilde doldurmanız gerekir. İlgili yerleri kişisel bilgilerinizi girerek doldurduktan sonra taraflar formda yer alan uygun alanlara imza atar ve iptal talebi sisteme kaydedilir. Bu işlemlerin yapılabilmesi için şube ya da acenteye gittiğiniz zaman yanınızda bir kimlik kartı ya da kimlik kartı yerine geçerli sayılan resmi bir belgenin olması şarttır. Eğer sizin yerinize vekiliniz işlem yapacaksa noter onaylı vekaletname ve vekile ait kimlik belgesinin kuruma gösterilmesi gerekir.
 • Kurumlara ait çağrı merkezleri aracılığıyla da bireysel emeklilik ile ilgili işlemleri gerçekleştirmek mümkündür. Bazı kurumlar doğrudan müşterilerinin iptal talebini kayda alırken bazı kurumlar ise müşterilerini acenteye yönlendirebilir. Çağrı merkezi aracılığıyla yapılacak iptal işlemlerinde müşteri temsilcisi katılımcılardan güvenlik amaçlı bazı kimlik bilgileri talep edebilir. Kimlik doğrulaması için doğum tarihi, annenizin evlenmeden önceki soyadı gibi bilgiler istenebilir. Bu bilgiler doğru bir şekilde yetkiliye verildikten sonra bireysel emeklilik katılımının iptaline yönelik süreç başlamış olur.
 • Bazı kurumlar ise SMS aracılığıyla iptal işleminin gerçekleştirilmesine olanak tanırlar. Bu hizmeti veren kurumların SMS numaralarına belirlenen kelimelerin ve T.C. kimlik numaranızın yer aldığı bir mesaj atmanız gerekir. Daha sonra kurum tarafından size yeni bir mesaj gönderilir ve bu mesajda iptal işleminin sonuçları hakkında bazı bilgiler yer alır. Eğer işleme onay vermek isterseniz size gönderilen mesajı “EVET” yazarak cevaplamanız gerekir.
 • Bazı bankalar ve emeklilik şirketleri ise online işlemler vasıtasıyla bireysel emeklilik hesaplarının iptaline izin vermektedir. Bu kurumların resmi internet sitelerine ya da mobil uygulamalarına giriş yaparak sözleşmeyi iptal edebilir, bireysel emeklilik hesabınızı kapatarak birikmiş paranızın vadesiz hesaba aktarılmasına izin verebilirsiniz. Hesaba para aktarımı için IBAN numarası talep edilirse IBAN doğrulama yapıp bilgilerin doğruluğunu kontrol etmenizde fayda olacaktır.

Bireysel Emeklilik İptal İşlemleri Nasıl Yapılır?

Aşağıdaki listeden bireysel emeklilik hesabınızın yer aldığı kuruma ait iptal sürecine dair bilgilere ulaşabilirsiniz. Bazı bankalar, bireysel emeklilik hizmetini yan kuruluşları aracılığıyla sağladığı için bu detaya dikkat etmeniz gerekir. Örneğin Akbank’ın BES hizmeti sağladığı yan kuruluşu AvivaSA, İş Bankası’nınki ise Anadolu Hayat Emeklilik’tir.

Allianz BES İptali

 • Allianz bireysel emeklilik iptali işlemleri için kurumun acentelerine bizzat giderek başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurunuzla ilgili forma ya da dilekçeye imza attıktan sonra talebiniz işleme alınır ve iptal için yasal süreç başlamış olur.
 • Buna ek olarak 0850-399-99-99 numaralı Allianz çağrı merkezini arayarak da iptal talebinde bulunabilirsiniz. Çağrı merkezini aradıktan sonra sırasıyla 0’a, 1’e ve tekrar 1’e bastıktan sonra sistemde kayıtlı olan cep telefonu numaranıza konuyla alakalı bir bağlantı gönderilir. Bireysel emeklilik cayma hakkıyla alakalı bilgilendirme yazısının olduğu bu bağlantıya tıkladıktan sonra “bilgilendirme metnini okudum” bölümünü işaretleyip işleme devam edebilirsiniz.

Allianz BES İptali İçin TIKLAYINIZ!

Aegon BES İptali

 • Aegon bireysel emeklilik iptali ile ilgili işlemlerinizi kurumun acentelerine bizzat giderek ya da noter vasıtasıyla yetkilendirdiğiniz vekilinizi göndererek gerçekleştirebilirsiniz. Burada form doldurup imzalayarak işlemleri halledebilirsiniz.
 • Ayrıca 0850-222-0-312 numaralı çağrı merkezini aramanız halinde iptal talebinizi müşteri temsilcisine bildirebilirsiniz. Bunun ardından temsilcinin talimatlarına uygun şekilde işlemleri yaparak bireysel emeklilik hesabınızı kapatabilir ve birikmiş paranızı iade alabilirsiniz.

Anadolu Hayat BES İptali

 • İş Bankası ile iş birliği içinde faaliyet gösteren Anadolu Hayat bireysel emeklilik iptali yaptırmak isterseniz size yakın konumda yer alan kuruma ait acentelerden birine ya da İş Bankası şubelerine gidip yetkili personele durumu bildirerek işlemlerin başlamasını sağlayabilirsiniz.
 • İş Bankası bireysel emeklilik iptali için Anadolu Hayat Emeklilik’in 0850-724-55-00 numaralı çağrı merkezini aramanız durumunda da bireysel emeklilik katılımınızı iptal ettirmek için gerekli işlemlere başlayabilirsiniz.
 • Anadolu Hayat, SMS hizmetiyle de iptal işleminin gerçekleştirilmesine olanak tanır. Kısa mesaj ile iptal işleminizi gerçekleştirmek isterseniz 5755‘e CAYMA yazın ve bir boşluk bıraktıktan sonra T.C. kimlik numaranızı yazarak SMS’i gönderin.

Anadolu Hayat BES İptali İçin TIKLAYINIZ!

AvivaSA BES İptali

 • AvivaSA bireysel emeklilik iptali için hem Akbank hem de AvivaSA şubeleri hizmet vermektedir. İki kurumun şubelerinden birine gidip ayrılma formunu doldurarak bireysel emeklilik hesabınızı kapatabilir, birikmiş paranızın iadesi için süreci başlatabilirsiniz.
 • Diğer taraftan AvivaSA’nın 444-11-11 numaralı çağrı merkezini arayarak da müşteri temsilcisine iptal talebinizi bildirebilirsiniz. Kimlik doğrulamasına yönelik işlemlerin tamamlanmasıyla beraber talebiniz işleme alınır ve yasal süreç başlar.

AvivaSA BES İptali İçin TIKLAYINIZ!

AXA BES İptali

 • AXA bireysel emeklilik iptali işlemlerinizi hem AXA Sigorta hem de AXA Hayat Emeklilik şubeleri aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Yanınızda kimlik belgenizle beraber şubeye gitmeniz halinde iptal talebiniz devreye alınır ve yasal süreç başlamış olur.
 • AXA Hayat Emeklilik’in 0850-250-99-99 numaralı çağrı hattı vasıtasıyla da iptal talebinizi kuruma bildirebilirsiniz. Talebinizi dinleyen müşteri temsilcisinin talimatlarını takip ederek iptal işlemine yönelik prosedürün başlamasını sağlayabilirsiniz.

AXA BES İptali İçin TIKLAYINIZ!

Bereket Emeklilik BES İptali

 • Bereket Emeklilik bireysel emeklilik iptali işlemleri için kuruma ait acentelere gidip görevli personele durum hakkında bilgi verebilirsiniz. Talebinizi alan personel, işlemlerin başlaması için bir belge çıkartır ve bu belgedeki alanların doldurulmasıyla iptal talebiniz için süreç başlamış olur.
 • Bereket Emeklilik’in 0850-222-55-55 numaralı çağrı merkezi aracılığıyla da iptal süreciyle alakalı işlemleri başlatmak mümkündür. Çağrı merkezini arayıp müşteri temsilcisine bağlandıktan sonra iptal talebinizi bildirip yetkilinin talimatlarını takip ederek BES hesabınızı kapatabilirsiniz.

BNP Paribas Cardif BES İptali

 • Türk Ekonomi Bankası ile iş birliği içinde faaliyet gösteren BNP Paribas Cardif bireysel emeklilik iptali için hem TEB şubelerinden hem de BNP Paribas Cardif acentelerinden faydalanabilirsiniz. İki kuruma ait şubelerden birine kimlik belgenizle birlikte gitmeniz halinde yetkili kişi size BES cayma formu doldurtur. Bu formun doldurulmasıyla beraber iptal süreci başlar.
 • Ayrıca TEB bireysel emeklilik iptali için BNP Paribas Cardif Emeklilik’in 444-43-23 numaralı çağrı merkezini de arayabilirsiniz.

Cigna Finans BES İptali

 • QNB Finansbank ile ortaklaşa hizmet veren Cigna Finans bünyesindeki bireysel emeklilik hesaplarınızın iptali için QNB Finansbank şubelerine ya da Cigna Finans acentelerine gidebilirsiniz. Cigna Finans bireysel emeklilik iptali için ilgili formu doldurup işlemlerin başlamasını sağlayabilirsiniz.
 • Cigna Finans’ın 444-09-84 numaralı çağrı merkezini aramak da Finansbank bireysel emeklilik iptali işlemlerini başlatmanın bir diğer yoludur. Bu hattı arayıp müşteri temsilcisine bağlandıktan sonra iptal talebinizi bildirmeniz halinde prosedürün başlaması için gerekli adımlar atılır.

Fiba BES İptali

 • Fiba bireysel emeklilik iptali işlemleri için Fiba Bank şubelerine başvuruda bulunabilirsiniz. Banka şubesinde size verilen form ya da dilekçedeki boşlukları uygun şekilde doldurmanız halinde iptal işlemi için prosedür uygulanır.
 • Ayrıca Fiba’nın 444-82-88 numaralı çağrı merkezini aramanız halinde bireysel emeklilik hesabınızın iptali için işlemleri başlatabilirsiniz. Hattın diğer ucundaki yetkili kişinin kimlik doğrulama amaçlı sorduğu sorulara doğru şekilde yanıt vererek iptal işlemini başlatabilirsiniz.

Garanti Bankası BES İptali

 • Garanti Bankası bireysel emeklilik iptali ile ilgili işlemler için bankanın şubelerine ya da Garanti Emeklilik acentelerine gidebilirsiniz. İptal işlemi için bizzat gidecekseniz yanınızda kimlik ya da kimlik yerine geçerli kabul edilen başka bir resmi belge, vekiliniz gidecekse noter onaylı vekaletname ve vekile ait kimlik belgesi gerekir. BES cayma formunun doldurulması ile işlemler başlar.
 • 444-0-336 numaralı Garanti Emeklilik çağrı merkezi kanalıyla da bireysel emeklilik hesabınızla alakalı işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Hesabı kapatıp birikmiş paralarınızı iade almak isterseniz müşteri temsilcisinin talimatlarını takip edebilirsiniz.

Garanti BES İptali İçin TIKLAYINIZ!

Groupama BES İptali

 • Groupama bireysel emeklilik iptali için kuruma ait acentelerden birine giderek form ya da dilekçe doldurabilirsiniz. İşleminizin kayda alınması için yanınızda bir kimlik belgesi olmalıdır. Eğer sizin adınıza başkası iptal başvurusunda bulunacaksa noter onaylı vekaletname ve kişiye ait kimlik belgeleri vekilin yanında olmalıdır.
 • Groupama telefon ile bireysel emeklilik iptali yapmak isterseniz 0212-367-67-67 numaralı çağrı merkezini arayabilirsiniz.

Halkbank BES İptali

 • Halkbank şubeleri ve Halk Emeklilik acenteleri vasıtasıyla bireysel emeklilik hesabınızla ilgili iptal işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Halkbank bireysel emeklilik iptali için şubelere gidip form doldurmanız, işlemin kayda alınması için yeterli olur.
 • Çağrı merkeziyle BES hesabınızı kapatmak isterseniz 0850-800-44-00 ya da 444-44-00 numaralı çağrı merkezlerini arayıp müşteri temsilcisine durumu bildirebilirsiniz.
 • SMS ile cayma hakkınızı kullanmak isterseniz telefonunuzun kısa mesaj bölümünü açın ve “AYRILMA” yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra T.C. kimlik numaranızı yazarak bu iletiyi 2560‘a SMS formatında gönderin. (Örnek format: AYRILMA 1234567890) Bu mesajın ardından cayma işlemini onaylayıp onaylamadığınız soran bir ileti alırsınız. Bu iletiyi “EVET” yazıp cevaplamanız gerekir.

Halkbank BES İptali İçin TIKLAYINIZ!

Katılım Emeklilik BES İptali

 • Albaraka Türk ve Kuveyt Türk ortaklığında kurulan Katılım Emeklilik bünyesindeki BES hesabınızın iptali için kuruma ait acentelere ya da bankaların şubelerine giderek başvuruda bulunabilirsiniz. Katılım Emeklilik bireysel emeklilik iptali için yetkili personelin size verdiği formu ya da dilekçeyi doldurmanızın ardından işlemler başlamış olur.
 • Çağrı merkezi ile iletişime geçerek iptal işlemini başlatmak isterseniz 0850-226-0-123 numaralı hattı arayabilirsiniz. Müşteri temsilcisine iptal talebinizi bildirdikten sonra süreç hakkında bilgi alabilir ve işlemleri başlatabilirsiniz.

NN Hayat BES İptali

 • NN Hayat Emeklilik bünyesinde yer alan BES hesabınızı iptal etmek ve biriken paralarınızı vadesiz hesabınıza aktarmak isterseniz kuruma ait acentelere ya da ING Bank şubelerine giderek başvuruda bulunabilirsiniz. Talep formunu doldurduktan sonra başlayan yasal sürecin ardından iade prosedürü ve iptal işlemi tamamlanır.
 • NN Hayat bireysel emeklilik iptali 0850-210-66-94 ya da 444-1-666 numaralı çağrı merkezini de arayabilirsiniz. İletişime geçtiğiniz müşteri temsilcisine “Bireysel Emeklilik Sistemi’nden cayma hakkımı kullanmak istiyorum” dediğinizde yetkili, prosedüre yönelik adımları size anlatacaktır.

NN Hayat BES İptali İçin TIKLAYINIZ!

Metlife BES İptali

 • Şubeden Metlife bireysel emeklilik iptali yapmak isterseniz Denizbank ve T-Bank’a ait şubelere ya da Metlife acentelerine giderek işlemlerin başlaması için talimat verebilirsiniz. Burada kimliğinizi yetkili kişiye gösterip iptal formunu doldurmanız, sürecin başlaması için yeterli olur.
 • Çağrı merkezi aracılığıyla bireysel emeklilik hesabınızı iptal etmek isterseniz kurumun 0850-222-06-38 numaralı hattını arayabilir, müşteri temsilcisine sistemden ayrılmaya yönelik talebinizi bildirebilirsiniz. Kimlik doğrulama işlemlerinin ardından Denizbank bireysel emeklilik iptaliyle ilgili işlemin başlaması için gerekli adımlar atılır.

Metlife BES İptali İçin TIKLAYINIZ!

Vakıfbank BES İptali

 • Vakıfbank bireysel emeklilik iptali için Vakıfbank şubelerine ya da Vakıf Emeklilik acentelerine başvurabilirsiniz. Bizzat yapacağınız başvurularda yanınızda kimlik belgesi olmasına, vekil aracılığıyla yapacağınız başvurularda ise vekilin kimlik ve vekaletname ile kuruma gitmesine dikkat edin. BES iptal formunu doldurduktan sonra süreç başlayacaktır.
 • 444-9-237 ya da 0850-222-9-237 numaralı Vakıf Emeklilik çağrı merkezlerinden birini aramanız halinde de ayrılık talebinizin kayda alınması için gerekli talimatı müşteri temsilcisine verebilirsiniz.
 • SMS ile Vakıf Emeklilik bireysel emeklilik iptali yapmak isterseniz VEML yazın ve bir boşluk bırakıp T.C. kimlik numaranızı yazın, daha sonra tekrar bir boşluk bırakıp “CAYMA” yazın ve son bir boşluk daha bıraktıktan sonra doğum tarihinizi gün.ay.yıl formatında 4933‘e kısa mesaj olarak gönderin. (Örnek format: VEML 12345678901 CAYMA 06.06.1986) Daha sonra size gelen mesaja “EVET” yazıp cevap vermeniz yeterli olur.

Vakıfbank BES İptali İçin TIKLAYINIZ!

Ziraat Bankası BES İptali

 • Ziraat Bankası bireysel emeklilik iptali için işlemler, hem bankanın hem de Ziraat Emeklilik’in şubeleri aracılığıyla gerçekleştirilebilir. BES hesabınızı kapatmak ve birikmiş paranızı geri almak isterseniz size yakın konumda yer alan Ziraat Emeklilik ya da Ziraat Bankası şubelerinden birine gidebilirsiniz.
 • Çağrı merkezi aracılığıyla iptal işlemlerini başlatmak isterseniz 0850-222-97-00 numaralı hattı arayarak müşteri temsilcisine iptal talebini bildirmeniz gerekir. Müşteri temsilcisi güvenlik amaçlı kimlik doğrulamasını gerçekleştirebilmek için sizden bazı bilgiler talep edebilir. Bu bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde aktarmanız halinde iptal talebiniz işleme alınır.

Ziraat Bankası BES İptali İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.