Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Bankanız Provizyon Vermedi Ne Demek?

Bankanız Provizyon Vermedi Ne Demek?

Provizyon Sorunları

Alışverişlerde kişiler son dönemde kredi kartlarını kullanmayı tercih ederken bir yandan kredi kartına yapılan taksitler bir yandan da internet üzerinden kredi kartı kullanarak kolay alışveriş yapılabilmesi insanları buna iten sebepler oluyor. Bu aşamada kişiler kredi kartları ile alışverişlerini gerçekleştirirlerken bazı durumlarda çeşitli hatalar yaşanabiliyor. Bu hatalar kişilerin kartları, bankalar ya da alışverişlerin yapıldığı firma sebebiyle gerçekleşebiliyor.

Hatalar yaşandığında bir rapor şeklinde hatalar kişilere bildirilirken provizyon verilmedi hatası ile de sıklıkla karşılaşılıyor. Birçok banka terimini bilen kişiler dahi bu provizyon hatasının ne anlama geldiğini bilmezken kartlarında yaşanan sorun hakkında da bir fikir sahibi olamıyorlar. Bankanız provizyon vermedi hatasının anlamını sizler için araştırdık.

Bankanız Provizyon Vermedi Ne Demek?

Provizyon Nedir?

Genel anlamını incelemek gerekirse provizyon karşılık anlamına gelmektedir. Bankalarda gerçekleştirilen işlemlerde ise provizyon terimi kredi kartı ile yapılan alışverişlerde bankaların kişilere verdikleri cevabı belirtmektedir. Bilindiği üzere kredi kartları ile birlikte herhangi bir alışveriş noktasından alışveriş yapıldığında firmalar ve bankalar arasında da bir iletişim gerçekleşir. Bazı durumlarda bu iletişim gerçekleşmez ve provizyon hatası meydana gelebilir.

Bu hata genel olarak internet üzerinden yapılan işlemlerde gerçekleşmektedir. İnternet üzerinden yapılan işlemlerde fiziksel olarak kredi kartları POS makinesi ile temas etmez. Bu sebeple de girilen bilgilere göre kişilerin alışverişleri gerçekleşir. Eğer kişiler alışveriş taleplerinde bulunurlarsa tüm etmenler incelenerek bu taleplere cevap verilmektedir. Bu etmenlerin herhangi birinde sorun varsa alışveriş gerçekleşmez ve cihazlarda provizyon hatası uyarısı gelebilir.

Banka Provizyon Vermedi Hatası Neden Olur?

Bu hata genel olarak internet üzerinden yapılan alışverişlerde gerçekleşirken bunun en büyük sebebi kredi kartının internet üzerinden yapılan alışverişlere kapalı olmasıdır. Bankalar güvenlik amacıyla kullanıcı tarafından bir talep gelmeden önce kredi kartlarını internet üzerinden kullanıma açmamaktadır. Bu doğrultuda yapılan alışveriş denemesinde de provizyon hatası ile karşılaşılabilir.

Buna ek olarak kişilerin kartlarında yaşanan bir güvenlik sorunu da provizyon hatasına sebep olabilmektedir. Kişilerin kartlarının arka yüzeylerinde yazan 3 haneli şifrenin yanlış girilmesi durumunda banaklardan doğru yanıt alınamadığı için provizyon hatası gelir. Ayrıca kişilerin kullandıkları kredi kartlarının son kullanım tarihleri geçmişse bu durum da bankaların olumlu cevap vermemesine sebep olacaktır. Tüm bu durumlar kişilerin internet üzerinden gerçekleştirdiği alışverişlerde provizyon hatasının ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Hangi Kredi Kartlarında Bu Sorun Yaşanıyor?

Yaşanan bu provizyon probleminin herhangi bir banka ya da kredi kartı ile bağdaştırılması doğru bir düşünce olarak gösterilmiyor. Bankaların tamamında bu sorun ortaya çıkabiliyor. Genel olarak yaşanan problem kişilerin kredi kartları kullanımında yaptıkları hatalardan olduğu için tüm bankalar bu sorunu yaşayabiliyorlar. Araştırmalar daha çok yaşları yüksek olan kişilerin kullandığı kartlarda bu hataların alındığını söylüyor. Bu kişiler internetten çok sık alışveriş yapmadıkları için belirli etmenleri atlayabiliyorlar. Buna ek olarak şifrelerin ve diğer bilgilerin girilmesinde de hatalar olabiliyor. Bu sebeple de bankaların yaşları yüksek olan kredi kartı kullanıcıları bu hatayı en fazla alan kişiler oluyor.

Hangi Firmalarda Provizyon Hatası Yaşanıyor?

Provizyon hatası internet siteleri üzerinden yapılan alışverişlerde ortaya çıktığından kişiler internet siteleri arasında en popüler olan sitelerde bu hatayı sıkça yaşıyor. Kullanıcı sayısı çok olan sitelerde genel olarak bu hatayı yaşayan kişi sayısı da çok oluyor.

Günümüzde genel olarak internet üzerinden yapılan alışverişlerde ilk sırayı giyimler alıyor. Birçok kişi artık giyim alışverişlerinde internet sitelerini kullanırken hem ekonomik hem de avantajlı bir şekilde alışverişlerini tamamlayabiliyor. Bu sitelerin kullanıcısı çok olduğu için provizyon hatası durumu da sıklıkla yaşanabiliyor. Buna ek olarak teknoloji ürünleri satan firmalar da internet üzerinden bolca talep alıyor. Bu doğrultuda kişiler akıllı telefon ya da bilgisayar gibi ürünleri satın almak için kredi kartlarını kullanırken bu hata ile karşılaşabiliyorlar.

Son olarak ülkemizde bu ürünlerden sonra yemek siparişi siteleri kullanılıyor. Bu sitelerde kişiler anlık olarak kredi kartları ile siparişlerini tamamlıyorlar. Bu sitelerde kişiler kredi kartlarını kaydetme şansı elde ettiklerinden yanlış bilgi girmeye bağlı çok fazla hata alınmıyor. Ancak kaydedilmiş olan kredi kartının son kullanma tarihi geçtiğinde kişiler yemek sitelerinde de bu hata ile karşılaşıyorlar. Genel olarak bu hata ile karşılaşan kişiler yemek sitelerinde nakit ödeme seçeneğine yöneliyor.

Kredi kartı limitinize dair makalelerimiz:

Kredi Kartı Limiti Nasıl Arttırılır? > TIKLAYIN

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir? Maaşın Kaç Katı Olabilir? > TIKLAYIN

Kredi kartı limiti nasıl düşürülür? > TIKLAYIN

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.