Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Bankamatik Kartıyla İnternetten Alışveriş Nasıl Yapılır?

Bankamatik Kartıyla İnternetten Alışveriş Nasıl Yapılır?

Bankamatik Kartıyla İnternetten Alışveriş

Kredi kartı kullanmayan ya da taksit ve asgari ödeme takipleri ile uğraşmak istemeyenler bankamatik kartıyla internetten alışveriş yapmayı tercih etmektedir. Özellikle her ihtiyacını peşin olarak karşılamayı seven tüketiciler daha çok banka kartıyla alışveriş yapmaktadır. Bu noktada tüketicilerin merak ettiği iki ana konu vardır. Birincisi bankamatik kartıyla internetten alışveriş yapmak güvenli midir? İkincisi ise bankamatik kartıyla internetten alışveriş nasıl yapılır? Buyurun bu iki başlığı inceleyelim.

3D Secure entegrasyonuna sahip e-ticaret sitelerinden alışveriş yaptığınızda bu işlemin tamamen güvenli bir şekilde gerçekleştiğinden emin olabilirsiniz. Çünkü kredi kartıyla da ödemede bir seçenek olarak sunulan 3D Secure, ödeme sırasında ya da öncesinde size özel üretilen şifre ile güvenli bir şekilde ödemenizi tamamlamanızı sağlamaktadır.

Ülkemizde hemen hemen her banka ve çoğu e-ticaret sitesi bu sistemi desteklemektedir. Hatta bazı online alışveriş platformlarında 3D ödeme sistemi tüketiciye, opsiyonel olarak değil zorunlu olarak sunulmaktadır.

Bunun için sadece 3D Secure entegrasyonuna sahip web sitelerinden alışveriş yapmanız ve cep telefon numaranızın bankanızda kayıtlı olması yeterlidir. Çünkü 3D Secure şifresi, müşterinin bankada kayıtlı olan cep telefon numarasına gönderilmektedir.

İnternetten bankamatik kartıyla alışveriş yapmak için söz konusu e-ticaret sitesinin “Mastercad Secure Code” ya da “Verified by Visa” logosunu taşıması gerekmektedir. Ancak bu logoların yer aldığı web sitelerinden banka kartınız ile satın alma işlemi yapabilirsiniz. Ödemeyi gerçekleştirirken yapmanız gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • “Mastercad Secure Code” veya “Verified by Visa” logosunu taşıyan, 3D ödeme sistemiyle çalışan bir e-ticaret sitesinden satın alınmak istenen ürün seçilir ve ödeme tuşuna basılır.
  • İlgili ekrana yönlendirildiğinizde e-ticaret sitesinin sunmuş olduğu ödeme seçeneklerinden “Banka kartı” ya da “Banka kartı ile öde” butonlarından hangisi mevcut ise ona tıklanır.
  • Yeni gelen ekranda banka kartınızın numarası istenecektir. Kartın üzerinde bulunan 16 haneli dizili rakamları istenilen bölüme giriniz. İlaveten son kullanma tarihi ve güvenlik kodu da istenebilir. Bu bilgileri de girdikten sonra “Gönder” butonuna tıklanır.
  • Sistem kart bilgilerinizi kontrol ettikten sonra sizi 3D Secure ödeme sayfasına yönlendirir. Burada belirtilen cep telefonu numaranıza, tek kullanımlık alışveriş şifresi gönderilir.

SMS olarak aldığınız şifreyi ekranda belirtilen süre içerisinde ilgili alana girerek alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.

Bankamatik kartıyla internetten alışveriş yaparken karşılaşabileceğiniz sorunlar; hesabınızda yeterli tutarın bulunmaması sonunda ödemenin gerçekleşmemesi ya da 3D Secure şifresinin gelmemesidir. Banka kartıyla tek çekim şeklinde ödeme yapabilmeniz için hesabınızda yeterli meblağının bulunması şarttır.

3D Secure şifresinin gelmemesi durumunda ise bankanızın müşteri hizmetleriyle iletişime geçerek, bu sorunun giderilmesini talep edebilirsiniz. İşleminizin güvenli bir şekilde tamamlanabilmesi için yukarıda sıralanan maddeleri takip ederek alışverişinizi gerçekleştirmeniz önerilir.

Hesap Numarası Nerede Yazar? > TIKLAYIN

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.