Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Bankalardan İcralık Evler Nasıl Alınır?

Bankalardan İcralık Evler Nasıl Alınır?

Bankalardan icralık evler nasıl alınır; Bankaların icra yoluyla satışa sunduğu evleri, normal piyasa fiyatının oldukça ucuza alınabildiği konusu gün geçtikçe daha çok konuşulmaya ve daha çok araştırılmaya başlandı. İster ihtiyacınız olduğu için olsun, isterseniz de yatırım amacıyla alacak olun bankalardan icralık ev almak istediğiniz zaman, neredeyse yarı fiyatına kadar eve alabilirsiniz.

İcralık Banka Evleri

Bankalardan icralık evler üzerinden yapılan ihaleler ise iki aşamalı olarak uygulanıyor:

 1. İlk aşama olarak, evin banka tarafından belirlenen değerinin %60’ı üzerinden satışa sunuluyor. Eğer bu aşamada eve bir talip çıkmaz ve satılamaz ise ikinci aşamaya geçilir.
 2. İkinci aşamada ise evin değerinin %40’ı üzerinden tekrar ihale süreci başlatılıyor.

Bu şekilde 2. aşamaya düşen evlerin, normal değerinin neredeyse yarı fiyatına kadar satın alabileceğini öğrenen büyük bir kitle, “Bankalardan İcralık Evler Nasıl Alınır?” diye araştırmalar yapıyor. Kimisi ise ev almaya ihtiyacı olmasa dahi yatırım amaçlı da olarak bankalardan icralık evler almak istiyor. Burada icralık ev satın alma süreci hızlı ve kolay ilerlese dahi dosyadaki detayların dikkatli bir şekilde incelenmesi ve yükümlülüklere dikkat edilmesi gerekiyor. Aksi bir durumda oldukça uygun fiyata satın aldığınız bu ev sizi mağdur durumda bırakabiliyor.

120 Ay Vadeli Konut Kredisi Veren Bankalar

Bankalardan İcralık Evler Nasıl Alınır?

“İcradan banka evleri nasıl alınır?” diye araştırma yapanlar, bazen icradan satılık evler ile bankadan satılık icralık evleri birbirine karıştırabiliyorlar. Eğer icradan satılık ev bakıyorsanız, bankaların haczettikleri evlerin yanında çeşitli konularda uyuşmazlık yaşadıkları için mirasçıları tarafından da satışa çıkarılan evler de aklınıza gelebiliyor. Sizler için hazırladığımız bu yazımızda, bankalar tarafından haczedilen evlerin, ihale yoluyla nasıl alınabileceğini, hem ihale sürecini hem de ihale sonrası izlemeniz gereken sürece değiniyoruz.

Teknolojik altyapıların gelişmesi ile de bankalardan icralık evlerin ihaleleri online ortamlarda da yapılmaya başlandı. Eskiden olduğu gibi fiziki ihalelerde de devam ederken, e-ihalelere katılmak için izlemeniz gereken prosedürler biraz farklı işliyor. Burada, e-ihale prosedürü için de icra müdürlükleri tarafından, aynı fiziki ihalelerde olduğu gibi yasal bir sürecin başlatılması ve bankaların da icra yolu ile bu konutu satın almış olmaları şartı aranıyor.

Bankaların satışa çıkardığı icralık evleri almak için ihale ilanlarını sıkı bir şekilde takip etmeniz gerekiyor. Çünkü ihaleler yoluyla gerçekten çok uygun fiyata çok iyi durumda daireler satın alma şansına sahip oluyorsunuz. Önceki yıllarda, gazetelerin ilanları üzerinden ilanı verilen icra satışları, gelişen teknoloji ile değişerek, internet ortamında da ilan verilmeye başlandı. İlanları, pek çok devlet sitesi üzerinden takip edebileceğiniz gibi özel internet siteleri üzerinden de bilgi alabilir ve ihaleler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Fiziki ihaleye değil de e-ihale yöntemi ile ev almak istediğiniz zaman, bazı internet siteleri üzerinden otomatik olarak fiyat teklifi yapabilirsiniz. İhale ilanlarını takip edebileceğiniz kanallardan bazıları şunlardır:

 • ilan.gov.tr
 • uyap.gov.tr
 • ekap.kik.gov.tr

Bankalardan İcralık Ev Satın Alma Süreci Nasıl İşliyor?

E-ihale sürecinin de işlemeye başlaması sayesinde, oldukça kolay bir şekilde bankadan icralık ev satın alım sürecini bitirebilirsiniz. Bunun için genel olarak şu adımları takip etmeniz gerekiyor:

 1. Online kanalları da kullanarak ihale ilanlarının takibini düzenli olarak gerçekleştirin.
 2. İlan üzerinde araştırma yaparak ihaleye hazırlık yapın.
 3. İhale gününde salonda hazır olun.
 4. Fiyat tekliflerini iyi değerlendirin ve evin fiyatı üzerinde bir limit belirleyin.
 5. Eğer şanslı iseniz neredeyse yarı fiyatına bir ev satın alabilirsiniz.

Gelin şimdi bu adımların detaylarına ve bu aşamalarda nelere dikkat etmeniz gerekiyor beraber bakalım.

İlk aşama olarak, ilanları takip etmek için daha önce yukarıda da verdiğimiz siteler ve diğer kanallar üzerinden ihale ilanlarına ve ihale ile satışa çıkacak evlerin detaylarına bakın. Bu süreç içerisinde hem beğenebileceğiniz hem de fiyatı açısından bütçenize uygun bir eve denk gelirsiniz.

Uzun Vadeli Konut Kredisi Veren Bankalar

Bir evi beğendikten sonra da ikinci aşamaya geçiyoruz. Bu aşamada, konut satışına katılmak için bir miktar teminat ödemeniz gerekiyor. Ekspertiz tarafından evin biçilen değerinin yaklaşık olarak %20’sini, ihale sürecine katılmaya hak kazanmak için, icra müdürlüğüne ödemeniz gerekiyor. Bu ödemeyi yaptıktan sonra ihaleye katılmaya hak kazanıyorsunuz ve ihale gününün gelmesini bekliyorsunuz. Ancak hatırlatmamız gereken bir konu ise icra müdürlüğüne teminat bedelinin ödemesini yapmadan önce, ev satışına dair satış şartnamesini kesinlikle okumanız gerekiyor. Bu şartnamede belirtilen kriterlere göre teklif dosyanızı oluşturabilir ve ev için fiyat teklifi verebilirsiniz.

İstenen teminat tutarını da ödedikten sonra bankadan icralık ev ihalesinin yapılacağı gününde ihale salonunda hazır bulunmanız gerekiyor. Bu aşamada, 18 yaşından büyük, istenen teminat tutarını yatırmış ve ihale saatinde salonda hazır olan herkes, icralık evin ihale yoluyla satış sürecine katılabilir ve fiyat teklifi verebilir. Genel olarak iki oturum şeklinde planlanan bu ihalelerde, konut satışlarını bir çoğu ilk oturumda satılmış oluyor.

Eğer şanslı iseniz piyasa fiyatının neredeyse yarı fiyatına da ev sahibi olabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz konulardan birisi de ihalelerin sadece fiziki olarak değil, online ortamlarda da düzenleniyor olmasıdır. Burada iş tamamen sizin stratejinize, ihalede teklif verecek olan diğer kişilere ve fiyat konusundaki tutarlılığa bağlı olarak değişiyor.

İhale sonucunda evi satın alma şansına sahip olduktan sonraki süreçte, daha önce ihaleye katılmak için ödemiş olduğunuz %20 peşinattan geriye kalan %80’lik kısmı da ödeme yaptıktan sonra eve sahip olabilirsiniz. Ancak bu ödemeyi gerçekleştirmek için acele etmenize gerek yok. İhale gününden itibaren yaklaşık 10 günlük süre içerisinde kalan kısmın ödemesini yapabilirsiniz. Ödeme sürecini bitirdikten sonra evin tapusunu alabilirsiniz.

Bankalardan İcralık Ev Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bankalardan icralık ev satın alırken şu konulara dikkat etmeniz, ihale sırasında yanlış karar vermenizin önüne geçmiş olursunuz:

 • Her zaman yarı fiyatına ev alamayabilirsiniz. Kimi zaman da neredeyse normal satış fiyatına yakın teklifler verilebilir.
 • Evi bizzat yerinde görerek fikir sahibi olun.
 • Expertiz raporundaki bilgileri dikkatli bir şekilde okuyun ve evin içerisi hakkında detaylı bilgi edinin.
 • İskan durumu, yönetim planı, vaziyet ve imar planı gibi konular hakkında detaylı bilgi alın.
 • Eğer ev içerisinde kiracı var ise kiracının durumu hakkında bilgi edinin.
 • Evi satın aldıktan sonraki 3 yıl içerisinde geri satarsanız, buradan gelir vergisi ödemeniz gerekiyor. Bu nedenle giderleriniz artmış olur ve elde edeceğiniz kar azalır.
 • Eğer size verilen süre içerisinde evin satın alma işlemlerini tamamlamazsanız, ev satışı sizden sonraki en yüksek teklif veren kişiye yapılır.


Ayrıca bakınız:

İstanbulKart Faizsiz Kredi ( %0 Faiz 12 Ay Vade )

Akbank Faizsiz 5000 TL Kredi

Aktif Bank Faizsiz Kredi ( 1000 TL %0 Faiz )

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.