Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Bankalardaki Kiralık Kasa Fiyatları

Bankalardaki Kiralık Kasa Fiyatları

Kredi ve kredi kartı, hepsi günümüzün en popüler bankacılık ürünlerini oluşturuyorlar, iyi hoş ancak başka bankacılık ürünleri yok mu? Mesela, ben paramı yahut belli değerli eşyalarımı, yastık altında saklamak yerine bankada saklamak istiyorum, bu mümkün değil mi? Sorusu geçtiğimiz yıllarda da muhtemelen sıklıkla sorulmuştur. Bu sorulara bir cevap niteliğinde olan bankalardaki kiralık kasa ve bu kiralık kasaların fiyatları, bugünkü konumuzu oluşturacak. Bankaların farklı bir hizmeti olan kiralık kasaları sizler için araştırdık.

Pek çok insan, günümüzde değerli eşyalarını hem hırsızların çalmaması hem de daha güvenli bir yer olması adına, ev dışında her yerde saklamayı tercih edebilir. Öyle ki, artık evlerdeki çelik kasalara dahi güven olmuyor, hırsızlar onu bile çalıp götürebilme kapasitesine eriştiler. Varlıklı pek çok ailenin, değerli tüm eşyalarını, banka kasalarında sakladığı biliniyor. Elbette, çoğu zaman filmlerde gördüğünüz bu banka kasalarının, her zaman miras niteliği taşımaması gerektiğini de bilmekteyiz. Dilerseniz, kısa süreli; dilerseniz uzun süreli olarak bu banka kasalarını kiralayabilir ve dilediğiniz herhangi bir değerli varlığınızı / varlıklarınızı bu kasalarda saklayabilirsiniz.

Bankalardaki kiralık kasa fiyatları ise bankadan bankaya değişiklik gösterebiliyor. Elbette, pek çok banka bu hizmeti sağlarken, özellikle hizmet dönemine henüz başlayan bankalar, genelde bu hizmeti sağlamakla yükümlü olmuyorlar. Eski dönemlerde sadece seçkin bankalarda bulunan bu kasalar, günümüzde popüler olan hemen her bankadan alınabilmekte. Bugünkü yazımızda, hem bankalardaki kiralık kasa fiyatları ile ilgili bilgilendirme yapacak, hem de bu kasaları hangi amaçlarla kullanabileceğinize biraz değineceğiz.

Bankalardaki Kiralık Kasa Fiyatları

İçeriğimizde Neler Var?

Kiralık Kasa Nedir?

Kiralık kasalar, bankalar tarafından müşterilerine tahsis edilebilen ve farklı boyutlarda oluşabilen; içerisinde banka müşterilerinin belgelerini, değerli eşyalarını ve mal varlıklarını koyabildikleri kasalara verilen addır. Bu kasalar, 7/24 üstün güvenlikli koruma sistemleri tarafından gözlemlenirken aynı zamanda algoritması zor şifreleme yöntemleri de kullanır ve herhangi bir hırsızlık durumunda dahi kasanın açılmasına genelde imkan verilmemektedir. Uluslararası pek çok ünlü isim, pek çok büyük şirket, günümüzde değerli varlıklarını ve belgelerini bu banka kasalarında saklamakta, aynı zamanda büyük isimler, yine vasiyetnamelerini bu kasaların içine yerleştirmektedir. Böylece, değiştirilmesi ve herhangi bir biçimde sonradan müdahale de imkansız hale gelir.

Siz de, kiralık kasalarınızı değerli eşyalarınızı, belgelerinizi; dilerseniz vasiyetnamenizi dahi koymak için kullanabilirsiniz. Kasalar, üstün güvenlikli olarak korunduğu gibi aynı zamanda size özeldir. Banka tarafından dahi açılamazlar. Bunun en büyük sebebi; kasayı açarak iki anahtardan birinin sizde olmasıdır. Bankadan kasayı kiraladıktan hemen sonra, bir adet anahtar sizde, bir adet anahtar ise banka yetkilisinde bırakılır. Kasa, iki anahtar kasaya girmeden, herhangi bir biçimde açılamadığından; iki anahtarın birleşmesi adına sizin anahtarınız ve dolayısıyla onayınız da şarttır. Bu sebepten, kişiye özel olarak bilinirler. Bankalarda kiralık kasa hizmeti olarak verilen bu hizmetin fiyatını açıklamadan önce, bu kasaların nasıl alınabileceğine dair bazı bilgilendirmelerde bulunalım.

Bankalardan Kiralık Kasa Nasıl Kiralanır?

Yıllık olarak kiralayabileceğiniz bu kasalar için öncelikle, ebat seçmek durumundasınız. Tüm dünyada global olarak banka kasalarının ebatı, aşağıdaki gibidir.

 • Küçük Boy Kasa: Bu kasanın derinliği 41 cm olarak belirlenmiştir. Yüksekliği 11,5 cm; genişliği ise 24,5 cm’dir. Genelde, belgeler için biçilmiş kaftan olarak sunulurlar.
 • Orta Boy Kasa: Orta boy kasalar, küçük boya nazaran daha fazla belge ve daha fazla mücevherat konulması için iyi bir seçimdir. Derinliği yine 41 cm olarak belirlenen kasanın genişliği 24,5 cm; yüksekliği ise 16,5 cm’dir.
 • Büyük Boy Kasa: Derinliği yine 41 cm olan bu kasanın genişliği 24,5 cm iken bu kez yükseklik 26,5 cm olarak belirlenmiştir. Çok fazla konulacak şeyi olan herkes, bu kasaları yıllık olarak bankalardan kiralayabilirler.

Kasa boyutu seçiminizi yaptıktan hemen sonra, birinci adım bu kasalardan boş olanları sorgulamaktır. Dilediğiniz bankadan, kiralık kasa hizmeti vermesi kaydıyla, kasa boyutu üzerinde sorgulamalar gerçekleştirebilirsiniz. Sorgulamaları gerçekleştirdikten ve kendinize uygun bir banka seçimi yaptıktan hemen sonra, ikinci adım bu kasayı kiralamaktan geçer. Bankalardan kasa kiralamak için, herhangi bir bankanın şubesine gitmeniz gerekmektedir; ancak, bu şubenin de kiralık kasa hizmeti veriyor olması elzemdir. Aksi halde, sizi kiralık kasa hizmeti veren bir şubeye yönlendirmekten başka bir şey yapmayacaklardır. Genelde bankaların internet sitelerinde, kiralık kasa hizmeti veren şubelerin listesi .pdf dosyası şeklinde belirmektedir. Bunlara göz atarak kendinize en yakın bankaya uğrayabilirsiniz; yahut, uzak. Seçim biraz da size kalmış ve ihtiyaca göre değişiklik göstermektedir.

Banka ve şube seçimini de tamamladıktan sonra, ihtiyacınız olan tek şey, bir adet kimlik ve ardından bir de banka kasa kiralama hizmeti ücreti. Genelde yıllık olarak alınan bu ücret, yanınızda bulunursa kasayı anında açabilmeniz mümkün olur.

Bankaların Kiralık Kasa Fiyatları

Günümüzde pek çok bankanın kiralık kasa hizmeti verdiğini yukarıda da belirtmiştik ancak bu başlıkta sizlere; Türkiye’de en çok şubesi olan ve bu şubelerde en fazla kiralık kasa hizmeti veren bankaları listelemeye gayret edeceğiz. Ayrıca, fiyatlarını da sizlere aktaracağız. Bu sayede, seçiminizi anında bu listeden yapabilirsiniz.

 • İş Bankası Kiralık Kasa Fiyatları: Türkiye İş Bankası, Türkiye sınırları içerisindeki pek çok şubesinde kiralık kasa hizmetini sunabiliyor. İş Bankası’nın kiralık kasa hizmeti fiyatı yıllık olarak, boyutlara göre değişiklik gösteriyor.
  • Küçük Boy Kasa: 650 TL
  • Orta Boy Kasa: 775 TL
  • Büyük Boy Kasa: 1050 TL
 • Akbank Kiralık Kasa Fiyatları: Türkiye’nin en kaliteli bankalarından Akbank’ta ise kiralık kasa hizmetinin fiyatları, yine boyutlara göre değişirken İş Bankası’nın fiyatlarından biraz daha düşük olması, şaşırtıcı.
  • Küçük Boy Kasa: 568 TL
  • Orta Boy Kasa: 663 TL
  • Büyük Boy Kasa: 857 TL
 • Denizbank Kiralık Kasa Fiyatları: Denizbank, kiralık kasa fiyatları açısından Türkiye’nin en ucuz bankalarından bir tanesi olmaya aday gibi görünüyor. 2022 Yılına ait fiyatlarına baktığımızda, çok düşük olduğu görülebiliyor ve kalitesinden, diğer kasalara göre herhangi bir eksiğinin olmadığı biliniyor.
  • Küçük Boy Kasa: 365 TL
  • Orta Boy Kasa: 445 TL
  • Büyük Boy Kasa: 515 TL
 • Garanti Bankası Kiralık Kasa Fiyatları: Pek çok ilde şubesi rahatlıkla bulunabilecek bankalardan, Garanti Bankası’nın kiralık kasa ücretleri ise yıllık biçimde, aşağıdaki şekilde listelenebilir.
  • Küçük Boy Kasa: 623 TL
  • Orta Boy Kasa: 695 TL
  • Büyük Boy Kasa: 890 TL
 • ING Bank Kiralık Kasa Fiyatları: Sektöre diğer bankalara nazaran yeni bir giriş yapan ING Bank ise kiralık kasa fiyatlarını ucuz tutanlardan. Türkiye’deki pek çok merkez ilde, şubelerde kiralık kasa hizmeti bulundurulabiliyor.
  • Küçük Boy Kasa: 610 TL
  • Orta Boy Kasa: 765 TL
  • Büyük Boy Kasa: 920 TL
 • TEB Kiralık Kasa Fiyatları: Türkiye Ekonomi Bankası’nın özellikle küçük boy kasalarda, en cazip fiyat politikası sergilediğini görebilmekteyiz. Depozit miktarı olarak da çok düşük bir miktar almaları manidar.
  • Küçük Boy Kasa: 320 TL
  • Orta Boy Kasa: 390 TL
  • Büyük Boy Kasa: 500 TL
 • Ziraat Katılım Kiralık Kasa Fiyatları: Ziraat Bankası, pek çok üründe; diğer bankalara nazaran ucuz hizmet politikasını kiralık kasa konusunda sürdürüyor.
  • Küçük Boy Kasa: 300 TL
  • Orta Boy Kasa: 390 TL
  • Büyük Boy Kasa: 480 TL

Siz de, korunacak belgelerinizin olduğunu düşünüyor; mal varlıklarınızın belgelerini yine evinizde değil de bambaşka yerlerde saklamak istiyorsanız, hemen yukarıdaki bankaların herhangi birini seçerek dilediğiniz gibi, dilediğiniz şeyi koruyabilirsiniz: En avantajlı yıllık kasa fiyatı bakıldığında Ziraat Katılım.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.