Kredilog.com

Bankada Unutulan Para Sorgulama

Bankalarda Unutulan Para

Pek çok insan, yaş grubu genç yahut yaşlı olması fark etmeksizin günümüzde banka hesaplarının varlıklarını dahi unutabiliyor, gelen parayı çekmeyi ihmal edebiliyor yahut aciliyeti yoksa paralarını banka hesaplarında bırakmayı tercih edebiliyorlar. Gün geliyor, o bankadaki paralar öylesine, orada kalıyorlar. Küçük yahut büyük olması fark etmeksizin, bu paraların öncelikle bankanın müşterisine ait olduğunu unutmamalıyız. Her bankanın müşterisi, kaç yıl geçerse geçsin bu parasına sahip olabilir ve olmalıdır da. Ancak günümüzde “zaman aşımı” denen bir sistem var ve bankada kalan paranız on yılı geçmişse, maalesef banka tarafından alıkonulabiliyor ve herhangi bir kanıtınız var olsa bile bu paranızı herhangi bir biçimde geri alamıyorsunuz. Bunun önüne geçmek için on yıl dönemine yakın bir zamanda; katılım bankaları birliği aracılığı ile açılan zaman aşımı sistemi kullanılabiliyor. Siz de, herhangi bir bankada paranızın kalıp kalmadığını; zaman aşımı sistemiyle öğrenebiliyorsunuz.

Bankada Unutulan Para Sorgulama

Bankada Unutulan Param Var mı Nasıl Öğrenebilirim?

Bankada unutulan paranızın olup olmadığını, öncelikle “zaman aşımı” sistemine tabi değilseniz; çalıştığınız bankaların müşteri hizmetleri aracılığı ile sorgulamalar gerçekleştirerek öğrenmeniz mümkün. Bunun için dönemde çalıştığınız bankaların müşteri hizmetlerine ulaşabilir yahut direkt olarak herhangi bir şubeden bu sorgulamayı gerçekleştirebilirsiniz. Ancak zaman aşımına tabi bir paranızın olduğundan şüpheleniyorsanız ve on yıl dönemine denk gelmişseniz; tbb.org.tr/zamanasimi.html adresinden direkt olarak zaman aşımında paranızın olup olmadığını kontrol edebilmeniz mümkün.

Her on yıl döneminin sonunda tarafınıza açılan bu sistem, on yıl önce elbette internet henüz gelişmemişken bankalarda, kuyruklar aracılığıyla sorgulanabiliyordu ancak artık TKBB aracılığıyla açılan sayfada rahatlıkla sorgulamanızı gerçekleştirebilmeniz mümkün oluyor. Geçtiğimiz yılın dönemi maalesef son buldu ancak diğer yıl, muhtemelen sistem yeniden aktif edilecektir. Siz de, o günlerde sisteme giriş yapıp sorgulamanızı yaparak, bankada unutulan paranızın olup olmadığını rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Sistem, genelde mayıs sonu açılıyor.

Bankada Unutulan Para Nasıl Geri Alınır?

Bankada unutulan bir paranız varsa ve bunu sistemden de doğruladıysanız, direkt olarak bankanızla görüşerek bu paranın geri alım işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Kimlik doğrulaması adına, özellikle yüklü bir paraysa içerideki, bir şubeye gitmenizde ve kendinizi orada tanıtmanızda fayda var. Aksi halde küçük meblağlar için direkt olarak paranızı unuttuğunuz bankanın çağrı merkezine ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezinde yaptığınız görüşme sonrasında her bankanın farklı ödeme yöntemleriyle, paranıza kavuşabilmeniz günler içerisinde mümkün olacaktır. Bazı bankalar, şubeye gelmenizi de talep edebilirler; bunu da belirtmekte fayda var.

Bankada Unutulan Para Sorgulama

Yukarıdaki yöntemlerle rahat bir biçimde yapabileceğiniz sorgulama işlemleri dışında, maalesef günümüzde herhangi bir sorgulama işlemi yapamamaktasınız. Siz de, bankada herhangi bir paranız olduğunu düşünüyor ancak bir türlü bunu hatırlayamıyorsanız; yukarıda da belirttiğimiz gibi öncelikle çalıştığınız bankaları hatırlamaya gayret edip, sonrasında çağrı merkezlerinden tek tek sorgulama gerçekleştirebilirsiniz yahut direkt olarak TKBB’nin sorgulama sayfasının açılmasını bekleyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.