Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Bankacı Maaşları Ne Kadar?

Bankacı Maaşları Ne Kadar?

Bankacı Maaşları

Genel olarak bankalarda çalışan kişilerin çocukluk hayallerinde bu meslek yatmaz. Ancak belirli bir yaşa geldikten sonra kişiler daha realist kararlar verirlerken işlerin kişilere sunduğu şartları ve imkânları görerek seçimlerini gerçekleştirebilirler. Bankacılık sektöründe çalışan kişiler birçok farklı avantajı sebebiyle bu mesleğe yönelmektedirler. Genel olarak uygun çalışma saatleri, hafta sonu izinleri ve iyi seviyelerdeki maaşları sebebiyle kişiler bankalarda çalışmayı tercih edebilirler.

Genel olarak farklı bölümlerden kişiler gerekli sınavlara ve mülakatlara girerek bankalarda çalışmalara başlarlarken bankaların sundukları maaşlar kişiler için en önemli etmenleri oluşturmaktadır. Ancak bankalarda birçok farklı mevki bulunduğundan bu mevkilerin ayrı ayrı ele alınması gerekir. Peki bankada çalışanların maaşları ve imkanları nelerdir?

Bankacı Maaşları Ne Kadar?

 

Banka Stajyer Maaşları

Bilindiği üzere eğitimleri hala devam eden kişiler stajyer olarak farklı firmalarda eğitimlerine devam ediyorlar. Bu doğrultuda ileride bankalarda çalışmayı düşünen kişiler de üniversite eğitimleri sırasında bankalara başvuruda bulunarak stajyer olabiliyorlar. Birçok firma stajyerler için herhangi bir maaş belirlemezken bunun bir eğitim olduğunu ve kişilerin kazançlarının bu olduğunu düşünüyor. Ancak bankalar bunun aksine kişilerin bankaya bir hizmet sunduğunu düşündüğünden belirli ücretler de sunuyorlar. Bankalarda stajyerler için 1500 TL seviyesinde bir ücret belirleniyor. Eğer kişiler bankalarda birkaç ay çalışırlarsa kendilerine aylık bu miktarda ücret yatırılıyor. Genel olarak kişiler oldukça sıkı bir staj dönemi geçirirken birçok yeni bilgi ve beceriyi de bu staj sonrasında kazanmış oluyor.

Gişe Yetkilisi Maaşları

Bankalarda en yaygın pozisyon olarak gösterilen gişe yetkilileri kısaca banko görevlisi olarak adlandırılır. Bu kişiler bankalar açılmadan önce gelerek gün boyu çalışacakları gişenin düzenlemesini yaparak işlemler için hazır hale getirmektedir. Basit anlamda para yatırma, para çekme, EFT ve havale işlemlerini gişe üzerinden gelen müşteriler için gerçekleştirmektedir. Bunun yanı sıra gelen müşterilerden gelen soruları da bilgileri düzeyinde açıklamak ile yükümlü olurlar.

Bu kişiler için bankaların belirledikleri maaş aralıkları genel olarak 4.000 TL ile 5.500 TL arasında olmaktadır. Bu kişiler bankalara yeni gelen kişilerden seçilir ve maaşları ileride yükselecektir. Bu maaşlarında ki yükselmenin yanı sıra kişilerin banka içerisinde ki mevkileri de değişiklik gösterebilir.

Müşteri Hizmetleri Uzmanı Maaşları

Müşteri hizmetleri uzmanı bankalar için en önemli pozisyonlardan birisidir. Bankaya gelen müşterilerin taleplerini alan ve bu talepleri bankanın çıkarlarını gözetecek şekilde her iki taraf için de uygun bir biçimde uygulayan kişiler müşteri hizmetleri uzmanları olacaktır. Bankalarda çeşitli kredi görüşmeleri ve borç yapılandırmaları bu kişiler ile görüşülerek yapılmaktadır. Bu sebeple de müşterilerin bankalardan memnun kalmasında en önemli sebeplerden birisi olarak bu kişilerin sunduğu hizmet gösterilebilir.

Sürekli olarak müşteriler ile iletişim halinde olan bu mevki için bankalar 5.000 TL ile 7.000 TL arasında bir maaş belirlemektedirler. Bu maaşlar kişilerin müşteriler ile iletişimleri ve bankaya kazandırdıkları ile birlikte değişiklik göstermektedir. Kısa süre içerisinde maaşları yükselebilen bu kişiler müşteri hizmetleri yöneticisi mevkisine de yükseltilebilirler.

Müşteri Hizmetleri Yöneticisi Maaşları

Bankalarda müşteri hizmetleri departmanında çalışan çok sayıda kişi vardır. Bu kişilerin başında yönetici pozisyonunda olan kişi müşteri hizmetleri yöneticisi olarak isimlendirilir. Bu kişi diğer müşteri hizmetleri uzmanlarından sorumlu olurken herhangi bir problemde uzmanlar yöneticilerinden yardım isteyebilmektedir. Oldukça fazla sorumluluk gerektiren bu iş grubunun maaşı bankalarda 7.000 TL ile 8.000 TL arasında değişim göstermektedir.

Şube Müdürü Maaşları

Şube müdürleri hiç kuşkusuz bankaların içerisinde yer alan en önemli pozisyonlardan birisidir. Genel olarak şube içerisinde gerçekleşen tüm olaylardan bu kişiler sorumlu olmaktadır. Bankada gerçekleşen para değişimleri, para korunma işlemleri, verilen krediler, ticaret, çalışanların problemleri ve daha birçok etmen bu kişiler tarafından yönetilmektedir. Bankaların şube müdürleri için belirlediği ücretler 8.000 TL ile 14.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Oldukça geniş bir maaş aralığının sunulmasının sebebi şubenin konumunun çok önemli olmasıdır. Bazı büyük şehirlerde işlek noktalarda yer alan bankalar her gün binlerce kişiye hizmet vermektedir. Bu bankalarda takip işlemleri çok daha zor olduğundan müdürler için belirtilen maaşlar da daha yüksek seviyelerde olmaktadır.

Genel Müdür Yardımcısı Maaşları

Bankaların genel müdür yardımcısı pozisyonları son derece önemli bir mevkidir. Kişilerin bu mevkiye ulaşabilmesi için uzun süre bankada çalışması ve sürekli olarak bankaya yararlı olması gerekmektedir. Özel bankalarda genel müdürler belirlendikten sonra genel müdür yardımcıları da belirlenmektedir. Bu aşamada bazı bankalar genel müdürün kendi yardımcılarından bir kısmını belirlemesine de izin vermektedir. Genel müdür yardımcısı olarak çalışan kişilerin maaşları 20.000 TL ile 50.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Özel bankalarda çalışan genel müdür yardımcıları için bu maaşlar ödenirken bankalara göre maaşın seviyesi de farklılık gösterebilmektedir. Genel müdür yardımcısı pozisyonunda kaç kişi çalışacağını da banka yönetimleri belirlemektedir.

Genel Müdür Maaşları

Her bankanın tüm Türkiye’de ki banka şubelerinden sorumlu olan bir kişisi bulunmaktadır. Bu kişi genel müdür pozisyonunda olurken bankalar bu kişilere son derece dolgun maaşlar verirler. Bu pozisyona yükselmenin oldukça zor olduğunun bilinmesinin yanında tüm şubelerden sorumlu olmak da çok büyük bir tecrübe gerektirmektedir. Bankalar bu kişilere verdikleri maaşları açıklamıyor olsa da daha öncesinde bu pozisyonlarda çalışan kişilerin açıklamalarına göre bu pozisyon için maaş aralığı belirlenmiştir. 50.000 TL seviyesinden başlayan maaşlar bankaya göre farklılık gösterirken çok yüksek bedellere kadar çıkabilmektedir. Yabancı ülkelerde genel müdür olarak hizmet veren kişiler döviz kuruyla birlikte 400.000 TL seviyelerinde maaşlar alabilirler. Ancak ülkemizde maaşlar genel olarak 50.000 TL ile 100.000 TL arasında değişmektedir.

Bankacı Olmak İçin Aranan Şartlar Nelerdir? > TIKLAYIN

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.