Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Banka Sicil Affı, Kredi Sicili Öğrenme

Banka Sicil Affı, Kredi Sicili Öğrenme

Banka sicil affı, Kredi sicili öğrenme; 2022 yılı banka sicil affı, kredi borcu olan ya da bankaların kara listesinde yer alan kişilerin oldukça yakından takip ettiği ve özellikle de Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama yöntemleri olarak da araştırdığı konuların başında yer alıyor. Bizler de bu yazımızda konuya dair detayları paylaşıyoruz.

2022 Banka Sicil Affı Nedir?

Resmi Gazetede yayınlanmasından sonra geçerlilik kazanarak pek çok kişiye umut kapısı olan banka sicil affı sayesinde, belirli koşulları sağlayan ve bankalara borcu olan kişilerin borçları konusunda düzenlemeler yapıldı. Bankalara olan kredi borçlarını içerisine alan banka sicil affı ile ilgili bilmeniz gereken temel şeyler şu şekilde:

Öncelikle Sicil Affı kavramı, Karşılıksız Çek ve Protestolu Senetler ile Kredi ve Kredi Kartları Borçlarına İlişkin Kayıtların Dikkate Alınmaması Hakkında Kanun maddelerine ek olarak düzenlenen ve geçici bir madde ile oluşturuluyor.

2022 yılında, banka sicil affı kapsamında değerlendirilecek olan kişilerin de 31 Aralık 2021 tarihine kadar borçlarının tamamını ödemeli ya da yeniden yapılandırmış olma şartı da aranıyor. Bankalara olan bu borçların ödenmesi halinde, Risk Merkezi kontrolünde yer alan bu kayıtlar dikkate alınmaz ve kredi sicil puanınız düşürülmez. Kredi Notu Nasıl Yükseltilir diye merak eden kişiler için aranan fırsat bu oldu.

Banka Sicil Affı Ne Zaman Yürürlüğe Girdi?

Banka sicil affı, son düzenleme ile 9 Haziran 2021 tarihinde yürürlüğe girdi ve kredi sicili düşük olan pek çok kişi için umut kapısı oldu. Çünkü Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar giderek azaldı ve kredi sicil puanı düşük olan vatandaşlar zor durumda kalmaya başladı. Ancak 31506 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Banka Sicil Affı sayesinde kredi puanı düşük olan kişiler hemen harekete geçti ve bu fırsattan yararlanmaya başladı.

Banka Sicil Affı Kimleri Kapsıyor?

Yapılan düzenleme ile banka sicil affı kapsamında yer alarak bu fırsattan yararlanabilecek olan kişilerde aranan özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Bankalara olan borcunuzun son ödeme tarihinin 20 Mayıs 2021 veya daha öncesinde olması,

Karşılıksız çek, bireysel ya da ticari nitelikli kredi kartı veya protestolu senet türünde değerlendirilen banka borcunuzun olması,

Geçek ya da tüzel kişi olmanız durumunda kredi sicil affından yararlanma şansına sahipsiniz demektir.

Banka Sicil Affından Nasıl Yararlanılır?

Banka sicil affından yararlanmak ve kredi sicilini temizlemek için takip etmeniz gereken işlemler şu şekilde:

Bankalara olan kredi borcunuzun tamamını 31 Aralık 2021 tarihine kadar ödemiş olmanız isteniyor. Borcunuzun tamamını ödeyememiş olsanız dahi, size verilen süre içerisinde borç yapılandırma sistemine de başvuru sağlayabilirsiniz.

Alınan karar gereğince, bankalara olan kredi borcunuzun tamamen bitmesi ya da bu borcun yapılandırılmış olarak kontrol altında tutulması durumunda, banka sicil affı prosedürüne başvuru yaparak sicilinizi temizleyebilirsiniz.

2022 Banka Sicil Affından Yararlanmak İçin Ne Yapmam Gerekiyor?

Bankalara olan kredi borçlarınızdan dolayı Kredi Notu Düşük Olan Nasıl Kredi Alır gibi soruları araştırıyor olabilirsiniz. Ancak kredi borçlarınıza yönelik olan gelen banka sicil affı sayesinde, borçlarınızın yeniden yapılandırılması ve bu fırsattan yararlanmanız için yapmanız gerekenler şunlar:

Eğer bankalara olan kredi borcunuzu ödememişseniz, sizin bilgileriniz, bankaların ortak sistemi olan Risk Merkezi sistemine kaydedilir. Bu aşamadan sonra da kredi sicili temizlemek için artık Risk Merkezi üzerinden başvuru yapmanız gerekiyor.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi iletişim bilgileri üzerinden detaylı bilgilere de ulaşma şansına sahip olduğunuz gibi banka sicil affı için yapmanız gerekenlere ve takip edilecek süreç hakkında bilgi alabilirsiniz.

Risk Merkezinin resmi sitesinde yer alan iletişim bilgilerini kullanarak ya da sistem üzerindeki formu doldurarak müşteri temsilci ile iletişim kurma şansına sahipsiniz. Kredi sicil affı için başvurunuzun kabul edilmesi durumunda da kredi borcunuza uygulanan gecikme faizi silinerek, YI-UFE katsayısı ile yeniden bir hesaplama yapılıyor.

Yeni belirlenen tutar da 6, 9, 12 ya da 18 ay vade seçenekleri sunularak size geri ödeme şansı veriliyor. Ancak burada dikkat etmeniz gereken nokta ise ilk taksit ödeme tarihini kesinlikle kaçırmamış olmanızdır.

Banka Sicil Affı ile Ödenen Borçlardan Sonraki Süreç Nasıl İşliyor?

Bankalara olan kredi borcunuzu sıfırlamanız ya da yeniden yapılandırarak ödemeye başlamanız durumunda ilerleyecek süreç şu şekilde belirlendi:

Kredi borcunuzun tamamını ödedikten sonra, borcun tamamen ortadan kalkması hali, Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi sistemine kaydedilerek sistem üzerinden kredi sicil notunuza etkisi sağlanıyor. Kredi kartınıza dair ödenmiş borç bilgileriniz ise, e-devlet sistemi hariç diğer bankacılık kanallarına, yaklaşık 2 iş günü içerisinde yansıtılarak kredi sicilinizin yükselmesi sağlanıyor.

Bu şekilde kredi yapılandırması veya kredi borcunuzun tamamını ödemeniz yöntemleri ile kredi borcunuzu kontrol altına aldıktan sonra da yeni bir kredi çekmeniz Bankacılık Kanunu düzenlemeleri göre belirleniyor.

Kredi borcunuzun tamamının ödenmesi durumunda, bundan sonraki kredi ihtiyaçlarınız için Risk Merkezi raporları dikkate alınmıyor. Banka sicil affı ile ödemelerinizi gerçekleştirmiş olsanız dahi borç ve ödeme bilgileriniz Risk Merkezi sisteminde yer almaya devam ediyor.

Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notu En Az Kaç Olmalı?

Bankaların sunduğu kredi imkanlarından, gerek ihtiyaç amaçlı, gerekse yatırım amaçlı olarak pek çok kişi yararlanmaya devam ediyor. Ancak kredi notu düşük olan kişiler, banka sicil affından yararlansa dahi kredi notlarının ne kadar yükseleceğini bilmedikleri için, bankalar üzerinden kredi kullanmak istedikleri zaman, kredi notuna bakacağından Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notu En Az Kaç Olmalı diye araştırıyor. Biz de ilgili yazımızda konu hakkında detaylı bilgi vererek açıkladık. Detaylar için linke tıklamanız yeterli olacaktır.

Bununla birlikte Eşimin Borcu Kredi Notumu Etkiler mi diye merak edenler için de bankalarda yapılan işlemlerin tamamı bireysel olarak yapıldığı için eşinizin piyasaya ya da bankalara olan kredi veya kredi kartı borçlarından dolayı etkilenmezsiniz. Detaylar için ilgili yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.