Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Banka Müşteri Numaramı Nasıl Öğrenebilirim?

Banka Müşteri Numaramı Nasıl Öğrenebilirim?

Banka Müşteri Numarası

Tüm bankalar tarafından hesap açtığınızda yahut herhangi bir banka ürününü kullandığınızda tarafınıza tahsis edilen banka müşteri numarası, o bankaya dair tüm işlemlerinizi yapabileceğiniz müşteri numaranızdır. Müşteri numaranız ile birlikte internet bankacılığı, mobil bankacılık türevlerindeki işlerinizi halledebildiğiniz gibi ATM’den kartsız olarak işlem de yapabilirsiniz. Global yahut bankalar arası olmayan bu müşteri numaranız, tamamıyla çalıştığınız banka ve sizinle ilgilidir.

Bu yazımızda, müşteri numaranızı unuttuğunuzda yahut hiç bilmediğinizde; müşteri numaranızı nasıl öğrenebileceğinizle ilgili bir rehber hazırlamaya gayret edeceğiz. Ancak öncelikle, müşteri numarasının ne olduğunu ve kaç haneli olduğunu bilmeli, bu sayede kolay bir biçimde ipuçları yoluyla müşteri numaranızı kavrayabilecek hale gelmelisiniz. Sizler için hazırladığımız yazımızdan keyif almanız dileğimizle.

Banka Müşteri Numaramı Nasıl Öğrenebilirim?

Banka Müşteri Numarası Nedir? Kaç Hanelidir?

Banka müşteri numaraları, size banka ürünü kullanımınızdan hemen sonra tahsis edilen numaradır. Bu müşteri numarasıyla dilediğiniz gibi işlemlerinizi gerçekleştirebilir ve yanınızda kartınız olmasa da örneğin banka içi havale işleminizi yahut banka içi herhangi bir işlemi masrafsız yapabilirsiniz. Ödemelerinizi de keza, öyle. Müşteri numaraları, her banka tarafından müşterisine özel tahsis edilir ve genelde “12” haneden oluşur. Bazı bankalarda ise bu hane değişiklik gösterebilir ancak temelde, çoğu bankanın 12 haneli müşteri numaraları kullandığını bilmekteyiz. Siz de varsayılan olarak 12 haneli olarak öğrenebilir, dilerseniz çağrı merkezinizden çalıştığınız bankaya dair müşteri numaranızın kaç haneli olduğunu öğrenebilirsiniz.

Banka Müşteri Numarası Ne İşe Yarar?

  • Kredi Kartı Borcu Ödeme: Bankanızın size özel tahsis etmiş olduğu müşteri numaranızla birlikte, herhangi bir ATM’den rahatlıkla kredi kartı borcunuzu ödeyebilirsiniz. Kredi kartı numaranızı bilmiyor olsanız bile, önemli değildir.
  • Havale / EFT: Müşteri numaranızla birlikte hesabınızdan rahatlıkla para çekimi yaptırabilen pek çok bankanın olduğu bilinmekte, bunun yanında havale ve EFT işlemlerinizi de müşteri numaranız aracılığıyla ATM’den masrafsız yapabilmeniz yahut banka müşterisi olduğunuzdan daha az masraf ödemeniz mümkündür.
  • Mobil / İnternet Bankacılığına Erişim: Müşteri numaranızla aynı zamanda bankacılık işlemlerinizi, akıllı telefonlarınızdan yahut internetten halledebilmeniz de mümkün oluyor. Müşteri numaranız ve internet bankacılığı yahut mobil bankacılık şifrenizi biliyor olmanız yeterli.
  • Müşteri Hizmetleri ile Görüşme: Müşteri hizmetleriyle görüşebilmek ve detaylı bilgiler alabilmek adına yine müşteri numaranızı bilmeniz şarttır; zira, bu bilgiyle erişim sağlayabilirsiniz.

Banka Müşteri Numarası Nerede Yazar?

  • Kartınızın Ön Yüzünde: Banka kartı yahut kredi kartı fark etmeksizin, hemen hemen bütün debit kartların üzerinde müşteri numaranız bulunmaktadır. Genelde “müş. no.” Olarak geçen bu bilginin ön yüzde olmaması halinde başka yerlerden müşteri numaranıza erişebilirsiniz.
  • Hesap Cüzdanınızın Bilgilerinde: Hesap cüzdanı, her banka hesabı açıldığında tarafınıza tahsis edilen matbu bir cüzdandır. Günümüzde çok fazla kullanılmasa da, bu cüzdanın ön kısmında bulunan bilgilerinizde de size tahsis edilmiş müşteri numaranız rahatlıkla görülebilir.
  • İnternet Bankacılığı Sistemlerinde: İnternetten giriş yaptığınız, online bankacılık uygulamalarınızın bilgiler kısmında da müşteri numaranıza rahatlıkla erişebilirsiniz. Pek çok banka bilgilerinizi sizlere “hesap bilgileri” kısmında sunabilmektedir.

Yukarıdaki hiçbir seçenekte müşteri numaranızı bulamadıysanız, direkt olarak çalıştığınız bankanın çağrı merkezini arayarak, müşteri numaranızı talep edebilir ve herhangi bir yere bu numarayı kaydederek, tekrar unutulmamasını sağlayabilirsiniz. Müşteri numarası, özellikle banka içi işlemlerinizde sizlere oldukça fazla yardımcı bir seçenek olarak karşınıza çıkar. Aktif bir bankacılık profiliniz varsa, bu numarayı ezberlemeniz de, diğer numaraları ezberlemenizden daha kolaydır ve çoğunlukla bu sebepten tercih edilir zira 12 haneli yahut daha az olan bu numaralar, kredi kartı numarasından yahut hesap numaralarından şüphesiz daha basittir.

Bankaların Müşteri Hizmetlerine bağlanmak için > TIKLAYIN

Kredi Kartı Ve Bankamatik Kartında Hesap Numarası Nerede Yazar? > TIKLAYIN

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.