Kredilog.com

Banka Hesabı Blokesi Nasıl Kaldırılır?

Banka hesapları, tarafınıza ait paraları saklamak için şüphesiz en doğru yollardan bir tanesidir. Gerek vadeli, gerek vadesiz mevduat hesapları açarak; dilerseniz bu paralarınızı değerlendirebilir ve faizlendirebilir; dilerseniz sadece güvende kalmasını sağlayabilirsiniz. Ancak, dönem dönem ödeyemediğiniz borçlardan ötürü yahut finansal birtakım problemlerden ötürü, kuruluşunuz, şirketiniz yahut siz birey olarak suçlu bulunabilirsiniz. Böyle dönemlerde, mahkeme tarafından alınan kararlardan haberiniz olmazsa, banka hesabınız da habersiz bir şekilde bloke edilebilir. Banka hesabı blokesi, sadece büyük borçlarda değil aynı zamanda küçük meblağlı borçlarda da görülebilmektedir. Bugünkü yazımızda sizler için, banka hesabı blokesine dair hemen her şeyi paylaşmaya gayret edeceğiz. Siz de, banka hesabınızın bloke olmamasını istiyorsanız yahut bloke olmuş hesaptan, bu durumun nasıl kaldırılacağını bilmiyorsanız; yazımızı okumaya devam ederek çözümünüzü bulabilirsiniz.

Banka Hesabı Blokesi Nedir?

Banka hesabı blokesi, bankaların yetkisi dahilinde, hesaplarınıza erişememe, hesaplarınızdan herhangi bir şekilde para çekememe durumuna verilen addır. Banka hesabınızın bloke olması durumu, tarafınızın yahut şirketinizin finansal problemler yaşamasından da, ödemelerinizi yapmamanızdan da kaynaklı olabilir. Böyle durumlarda, para çekemediğiniz gibi banka hesabınıza herhangi bir biçimde yatırım da yapamaz hale gelirsiniz ve acil durumlarda herhangi bir biçimde içerideki paradan faydalanamazsınız. Peki, banka hesaplarına hangi koşullarda ve neden bloke konabilir?

Banka Hesabına Neden Bloke Konur?

Banka hesabına, aşağıdaki sebeplerden ötürü bloke konabilir.

  • Ödenmeyen Borçlar: Devlete yahut herhangi bir özel kuruluşa ödenmeyen borçlarınız varsa, mahkeme kararıyla bu borçlar banka hesaplarınızdan çekilebilir. Bu durumda, banka hesabınıza otomatik olarak bloke konacaktır.
  • Finansal Problemler: Şirketinizin yahut birey olarak tarafınızın yatırımlarından doğan finansal problemler, bankalar tarafından ya da mahkeme yolu ile fark edilirse, yine banka hesabınıza bloke konabilir.
  • Kara Para Aklama Şüphesi: Eğer banka hesabınızda nereden geldiği belli olmayan yüklü meblağlar giriyorsa ve bunlar sürekli, düzenli bir biçimde yineleniyorsa; banka tedbir amacıyla banka hesabına bloke koyabilir. Bu durumda, vergi dairesinin bu gelirlerin nereden geldiğini incelemesini beklemeniz gerekebilecektir.

Yukarıdaki ilk iki sebep, tarafınıza kısa süre içerisinde çözülebilecek problemler olarak sunulur ancak nereden geldiği belli olmayan düzenli bir geliriniz varsa ve bu gelir hayli yüksek bir meblağ ise başınız derde muhtemelen kısa süreli değil, uzun süreli girecektir. Bakıldığında, son dönemde pek çok banka devlete bağlı olarak çalışmakta ve bu bankaların incelemeleri, hesaplara dair akışta anormallikleri rahatlıkla tespit edebilmektedir.

Banka Hesap Blokesi Sorgulama

Banka hesabınıza erişemiyor yahut banka kartınızla herhangi bir biçimde alışveriş yapamıyorsanız; banka hesabınız bloke edilmiş olabilir. Banka tarafından bilgilendirilmek zorunda olmadığınız bu hadisede, yapmanız gereken şey banka hesap blokesi sorgulama olmalıdır. Bunu da aşağıdaki yollardan rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

  • İnternet Bankacılığı: İnternet bankacılığı hesabınıza giriş yaptığınızda, tarafınıza muhakkak bir uyarı verilir ve banka hesabınızın bloke edildiği hakkında bir bilgilendirme karşınızda olacaktır.
  • Müşteri Hizmetleri: Bankanızın müşteri hizmetlerine ulaşarak da banka hesap blokesi sorgulama işlemini gerçekleştirebilmeniz mümkündür. Yanınızda nüfus cüzdanınızın olması, bilgilerinizi verirken işlerinizi kolay kılacaktır.
  • ATM’ler: ATM’ler üzerinden de banka hesap blokesi sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir. Kartla ATM üzerinden işlem gerçekleştirmek istediğinizde, karşınızda “bloke” temalı bir uyarı belirmesi halinde, hesabınızın bloke olduğunu anlayabilirsiniz.

Banka Hesap Blokesi Ne Zaman Kalkar?

Banka hesap blokelerini kaldırabilmek için öncelikle bir girişim yapmanız gerekmektedir. Kendiliğinden kalkmayacak olan bu bloke halinin kaldırılması için bazı şartlar tarafınıza koşulabilir. Bu şartlar, banka hesabınızın neden bloke olduğuna göre de değişiklik göstermektedir.

Örneğin, bir borçtan ötürü mahkeme kararıyla banka hesabınız bloke edildiyse, bu blokeyi açtırmak için borçlu tarafla görüşme yapmanız yahut bir dilekçe ile bu borcu ödeyebileceğinizi, banka hesabınızın blokeli halinin kaldırılması talebinde bulunduğunuzu bildirmeniz gerekir. Bu bildirim sonucunda, bir hafta içerisinde mahkeme tarafından karar onaylanacak ve banka hesap blokeniz kaldırılacaktır. Ancak, borcunuzu ödemediğiniz yahut borçlu tarafla anlaşma yapmadığınız takdirde, hesap blokenizin kalıcı hale geleceğini unutmayın.

Şirketinize dair finansal problemler yüzünden banka hesabınız bloke edildiyse, avukatlarınız bu işlerle uğraşabilir ve sizlik pek bir durum yoktur. Finans avukatlarınızı devreye sokarak, eğer yoksa bir tane tutarak gerekli işlemleri düzenletebilir ve hesap blokenizi bir hafta içerisinde kaldırabilirsiniz.

Son olarak, kara para şüphesi ile bloke edilen hesaplarda ise banka, vergi dairesinin inceleme yapmasını talep edecektir ve bu işlemden önce, herhangi bir biçimde banka hesabı blokeniz kaldırılmaz. Bu durumda savunma vermeniz ve benzeri işlemler için de çağrılmanız gerekebilir. Banka blokesinin tekrar açılma durumu ise uzun sürebilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.